„Manhattan Beach” Jennifer Egan ? pierwsza od siedmiu lat powieść laureatki Pulitzera od 19 września w księgarniach

23 sierpnia 2018


Po opublikowaniu nagrodzonej Pulitzerem powieści „Zanim dopadnie nas czas” Jennifer Egan zamilkła na długo. Na jej nową książkę trzeba było czekać 7 lat. Teraz powróciła z powieścią, która od razu została nominowana do National Book Award. W „Manhattan Beach” autorka przenosi nas do Nowego Jorku lat 30. i 40. XX wieku ? czasów, gdy Ameryka staje się światową potęgą.

Egan zaczęła zbierać materiały do „Manhattan Beach” już w 2004 roku, pisząc w międzyczasie dwie inne książki. Inspirację znalazła w starych fotografiach Nowego Jorku, które pokazywały, jak ważne miejsce w życiu miasta pełniły kiedyś otaczające je wody. Pisarka odwiedzała interesujące miejsca i przeprowadzała wywiady z ludźmi po osiemdziesiątce, którzy dobrze pamiętali lata 30. i 40 XX wieku. Rozmawiała między innymi z byłymi pracownicami fabryki broni na Brooklynie. Co ciekawe, nie miała jeszcze nawet pomysłu na fabułę, ale wiedziała, że chce napisać o kobietach, które podejmowały się prac uznawanych przez im współczesnych za męskie. Jak przyznaje, cieszy się, że już wtedy zaczęła zbierać te wywiady. „W wielu przypadkach nie mogłabym tego teraz zrobić, ponieważ oni albo nie żyją, albo nie kontaktują już za dobrze” ? mówi Egan.

W 2009 roku pisarka wybrała się na zjazd emerytowanych nurków wojskowych, gdzie przeprowadziła wywiad z człowiekiem, który nurkował w Cherbourgu podczas II wojny światowej, oczyszczając port po uciekających wojskach niemieckich. Mężczyzna opowiedział jej o pewnej Rosjance, która trudniła się tym samym niebezpiecznym zawodem co on, niegdyś wykonywanym tylko przez mężczyzn. Ta niemal mityczna postać kobiety z opowieści starego weterana wojennego zafascynowała Egan i dała początek głównej bohaterce książki.

Akcja „Manhattan Beach” rozgrywa się na początku lat 40., już po przystąpieniu Stanów Zjednoczonych do II wojny światowej. Dziewiętnastoletnia Anna Kerrigan nurkuje w okolicach Staten Island. Do tej pory, jako jedyna kobieta nurek, schodziła pod wodę, by naprawiać zniszczone statki, które walczyły na Pacyfiku. Teraz nurkuje w poszukiwaniu ciała swojego ojca. Kilka lat wcześniej Anna towarzyszyła ojcu podczas wizyty w posiadłości Dextera Stylesa, szemranego biznesmena, który dorobił się na czarnym rynku w czasach prohibicji. Spotkanie na Manhattan Beach trwało krótko, jednak losy tych trojga splotły się już na zawsze.

„Manhattan Beach” ma wiele warstw i tajemnic. To nie tylko wciągająca historia z suspensem, rozgrywająca się na tle panoramy Nowego Jorku lat 30. i 40., ale przede wszystkim porywająca opowieść o dziewczynie, która na nowo zdefiniowała granice tego, co jest dopuszczalne dla kobiet. Bohaterowie powieści to ludzie o włoskich, polskich i irlandzkich korzeniach. Są imigrantami, toteż w nowym świecie mają niewiele do stracenia i wszystko do zyskania. Ich role nie są jeszcze zdefiniowane, a los nie jest przesądzony. Dlatego mogą się wymyślić na nowo. Gangster, który dorobił się w czasach prohibicji, może stać się szanowanym biznesmenem, a dziewczyna, której nie wystarcza rola żony lub matki, może zostać nurkiem naprawiającym uszkodzone statki.

„To wyjątkowa powieść w dorobku Jennifer Egan, w której autorka celowo zrezygnowała z postmodernistycznych eksperymentów. Powieść o klasycznej, eleganckiej narracji, przyrównywana przez krytyków do dzieł E.L. Doctorowa, Williama Faulknera czy Edith Wharton. W 'Manhattan Beach’ Egan po raz pierwszy wykorzystała kostium historyczny i przeniosła nas do Nowego Jorku lat 30. i 40. XX wieku, szczególnego okresu w historii Ameryki, w którym zaczynała budować się jej światowa potęga. Autorkę interesowało, jak wyglądał początek świata, którego symbolicznego końca upatruje w ataku na World Trade Center w 2001 roku. Egan w ten sposób dołączyła do grona pisarzy, którzy spoglądając wstecz, opowiadają nam o współczesnych problemach, a z historycznych uwarunkowań wyciągają wnioski ważne dla nas, dzisiaj. Nie dziwne więc, że Nowojorczycy, mieszkańcy najbardziej nowoczesnego i otwartego miasta świata, w plebiscycie 'One Book, One New York’ uznali 'Manhattan Beach’ za najlepszą książkę roku i jednocześnie najciekawszą opowieść o ich mieście. Rzeczywiście, Nowy Jork to jeden z głównych bohaterów powieści, choć Egan opowiada o nim trochę inaczej, niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Jej bohaterowie odwracają się plecami do Manhattanu, ignorują Broadway i Wall Street, a zamiast tego zwracają się ku morzu. Nowy Jork długo był przecież przede wszystkim portem ? miejscem rozładunku okrętów, interesów dobijanych w dokach, bramą do Ameryki dla imigrantów” ? mówi Bogna Rosińska, redaktor z wydawnictwa Znak Literanova, które opublikuje książkę.

Premiera „Manhattan Beach” Jennifer Egan zapowiedziana jest na 19 września. Powieść ukaże się w tłumaczeniu Anny Gralak.

fot. Pieter M. van Hattem

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi