„Maggie Cassidy” Kerouaca po raz pierwszy w Polsce!

4 sierpnia 2012


1 sierpnia nakładem wydawnictwa W.A.B. po raz pierwszy w polskim przekładzie ukazała się sentymentalna powieść Jacka Kerouaca „Maggie Cassidy”.

„Maggie Cassidy” to opowieść o miłości, wspomnienie szkolnych perypetii, portret zbiorowy nastolatków ze zwykłego miasta… Choć trudno w to uwierzyć, Jack Kerouac był kiedyś dzieckiem. Mieszkał na prowincji, nie znał alkoholu ani narkotyków, a jego świat był śmiesznie mały, ograniczony do kilku ulic, szkoły, kręgu przyjaciół. Jack nie interesował się literaturą, znacznie bardziej pociągały go bejsbol i lekkoatletyka – miał zresztą spore sukcesy w sprincie. Nie znał jeszcze Allena Ginsberga ani Williama S. Burroughsa, a kumplował się z chłopakami z ogólniaka. Lubili włóczyć się po swoim Lovell, gadać o bzdurach i podrywać dziewczyny. „Maggie Cassidy” to niezwykła pozycja w dorobku autora „W drodze”. Zapis zwyczajnej, trochę nudnej codzienności tuż przed wybuchem II wojny światowej, powrót do miejsc, których już dawno nie ma, do chwil pełnych niezwykle silnych doznań. Kerouac zrywa na moment z wizerunkiem najsłynniejszego pijaka i wagabundy w historii literatury i przedstawia smutnego chłopca, który pierwszy raz w życiu się zakochał…

Mary Carney

Obiektem jego miłości była Mary Carney, sportretowana w powieści jako tytułowa „Maggie Cassidy”. Poznali się i po raz pierwszy zatańczyli wspólnie podczas sylwestrowej zabawy z przełomu 1938 i 1939 roku. Mary była wysoką, szczupłą dziewczyną z małego miasteczka, bez pretensji do dalekich podróży lub wielkomiejskich atrakcji. Jej jedynym marzeniem w życiu było osiedlenie się w Lowell i założenie rodziny, ale odrzuciła oświadczyny Jacka. Przyszły pisarz nie czuł zawodu, gdyż nie wiązał swojej przyszłości z miasteczkiem. Później z dziewczyną spotykał się przyjaciel Kerouaca, Phil Chaput. „Opowiadała, że był nieśmiały, dlatego uważam, że zmyślił wiele z tego, co działo się między nim a Mary w książce” – wyznał Chaput.

„Maggie Cassidy”, choć pierwotnie napisana w 1953 roku, na rynku ukazała się dopiero sześć lat później na fali popularności „W drodze”. W 2012 roku na podstawie powieści Chris Jeffries zrealizował musical, wystawiany na deskach amerykańskich teatrów.

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi