Magdalena Tulli po raz drugi wydaje książkę dla dzieci

20 września 2017


Znana miłośnikom polskiej literatury współczesnej Magdalena Tulli po raz kolejny próbuje sił w roli autorki dziecięcej. W charakterystyczny dla swoich powieści metaforyczny sposób obrazuje otaczający nas świat, tym razem posługując się motywem bajki. Jej najnowsza książka „Ten i tamten las” trafi do księgarń 27 września.

Metaforyczna opowieść „Ten i tamten las” ukazuje, jak być ze sobą pomimo różnic, jak negocjować wspólną codzienność, otwierać się na innych, podejmować decyzje i wreszcie – jak trzymać się razem w trudnych chwilach. Magdalena Tulli stworzyła wolną od dosłowności bajkę – almanach dobrego współistnienia. „To historia o nas samych. O tym że jesteśmy dla siebie nawzajem ważniejsi niż myślimy. I o tym, że życie jest nieprzewidywalne” – mówi autorka.

Szóstka charakternych leśnych stworzeń zostaje wystawiona na próby. Niespodziewane pojawienie się w lesie nieznanych gości wymusza na mieszkańcach testowanie ich tolerancji, zasad kulejącej demokracji oraz gotowość na zmianę. Aby zmierzyć się z wyzwaniami, ćwiczą trudną sztukę kompromisu, debat i akceptacji. Leśni bohaterowie uczą się przyjmować i obchodzić z obcymi, nie wiedząc, że wkrótce sami znajdą się na ich miejscu. W ich postaciach, symbolicznych scenach i ciepłym dowcipie pisarka uchwyciła najpoważniejsze wyzwania, przed jakimi stają dziś mali i duzi.

Ci, którzy mieli okazję czytać powieści Magdaleny Tulli, wiedzą, że pisane są one specyficznym językiem, jednocześnie prostym i bardzo symbolicznym. W swoich książkach autorka sięga po uniwersalne prawdy o kondycji ludzkiej, w którą wpisany jest pierwiastek obcości. „Ten i tamten las” także opatrzony jest charakterystycznym dla niej bogactwem odniesień i skojarzeń. Niczym w bajkach Krasickiego, Tulli w symboliczny sposób przedstawia ludzkie cechy i przywary. Stworzyła subtelną literacką metaforę, w której odbija się nasza społeczno-polityczna rzeczywistość: polaryzacja poglądów, migracje, wykluczenie, a nawet wycinka lasu. Autorka słynąca z poruszającej prozy teraz zaprasza dorosłych i dzieci do wspólnego odczytywania świata bez uprzedzeń.

W perypetiach, zwrotach akcji i iskrzących dialogach króliczki Zuzanny, prostodusznych zajęcy Klocka i Florka, nieokrzesanego Dzika, intrygantki Łasicy i dumnego Puchacza zaszyty jest obraz współczesnych niepokojów, podziałów i sporów. Zwierzęta poznają nowych przybyszów, testują granice swej tolerancji, ćwiczą się w demokracji i szanowaniu odmienności.

Opowieść została wzbogacona subtelnymi ilustracjami, zawieszonymi między konkretem a poetyką. Ich autorką jest Alicja Rosé, która barwnymi rysunkami przełamuje granice postrzegania „naszych” i „obcych”, świadomie łączy elementy znane, rozpoznawalne z nieoczywistymi. Podobnie jak bajka Tulli, ilustracje tworzą odrębny świat, trochę przypominający ten prawdziwy, ale także abstrakcyjny i niedosłowny.

Książka „Ten i tamten las” Magdaleny Tulli w twardej oprawie, z ilustracjami Alicji Rosé, ukaże się 27 września 2017 roku nakładem Oficyny Wydawniczej Wilk i Król. Spotkanie premierowe z autorką i ilustratorką oraz wokalistką jazzową Agą Zaryan odbędzie się 30 września o godz. 12:00 w Big Book Cafe w Warszawie (ul. Dąbrowskiego 81). Spotkanie poprowadzi znana wszystkim fanom „Zagadkowej Niedzieli” ? Katarzyna Stoparczyk. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

„Ten i tamten las” to druga w dorobku autorki próba zmierzenia się z literaturą dla dzieci. W 2013 roku ukazała się już 40-stronicowa książeczka „Awantura w lesie”.

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi