Łukasz Orbitowski, Robert Wenger, Robert J. Szmidt i inni w nowej antologii polskiego cyberpunka

6 listopada 2020

„Antologia polskiego cyberpunka” to superprodukcja Empik Go z udziałem polskich twórców fantastyki – Łukasza Orbitowskiego, Roberta Wegnera, Roberta J. Szmidta, Pawła Majki i Tobiasza Piątkowskiego. Muzykę skomponował Steez83 z zespołu PRO8L3M, a za oprawę graficzną odpowiada ilustrator Jakub Rebelka. Premiera formatu audio oraz e-booka w aplikacji już 10 listopada. Dostępna będzie także fizyczna książka w opcji druku na żądanie.

Cyberpunk to jeden z najważniejszych gatunków współczesnej popkultury. W bezkompromisowy sposób przedstawia, jakie konsekwencje może przynieść rozwój technologii i władza oparta na dostępie do informacji. Jak te przemiany mogą wpłynąć na polskie społeczeństwo, postanowili przedstawić pisarze znani nie tylko fanom świata fantastyki oraz science fiction. Majka, Orbitowski, Piątkowski, Szmidt i Wegner na zaproszenie Empik Go przygotowali opowieści, w których przewidują, do czego mogą doprowadzić pandemie, fale hejtu czy nieskrępowana cybernetyka.

Oto cyberpunkowa wizja Polski przyszłości: dystopijnej, rządzonej przez korporacje, w której społeczne rozwarstwienie prowadzi do walk między elitami i przestępczym półświatkiem. Każdy z autorów zaproponował historię osadzoną w innym polskim mieście, m.in Krakowie, Wrocławiu czy Radomiu, dzięki czemu powstała różnorodna „Antologia polskiego cyberpunka”.

Historie na potrzeby superprodukcji audio przeczytali Edyta Olszówka, Mariusz Bonaszewski, Krzysztof Czeczot, Filip Kosior i Grzegorz Pawlak. „Mnie interesuje zawsze człowiek i jego kontakty społeczne, które tworzy i pielęgnuje. Świat technologii mnie przeraża, nie chciałabym w takim żyć. Wirtualna rzeczywistość eliminuje uczucia i emocje – pomimo iluzorycznej bliskości, oddala od siebie ludzi. Mam nadzieję, że nie dożyję takiej technologicznej wizji świata, jak w opowieści Roberta Szmidta, którą miałam przyjemność czytać. To pierwsze moje spotkanie z gatunkiem cyberpunk, które trochę mnie przeraziło. Produkcje audio są dla mnie wyzwaniem, więc cieszę się, że zostałam zaproszona do wzięcia udziału w tym projekcie” – powiedziała Edyta Olszówka.

Twórcy „Antologii polskiego cyberpunka” w celu podkreślenia charakteru tego projektu postanowili zaangażować do niego także dwóch artystów, którym świat fantastyki jest szczególnie bliski. Projekty graficzne do produkcji przygotował znany ze współpracy m.in. z Marvelem ilustrator Jakub Rebelka, natomiast ścieżkę dźwiękową stworzył Steez83 z zespołu PRO8L3M, dla którego była to pierwsza tego typu współpraca.

„Robiłem już kilka udźwiękowień do rozmaitych form wideo, ale nigdy nie było to audio. Jestem bardzo ciekaw finalnego efektu. Prywatnie cenię sobie literaturę Williama Gibsona, który uznawany jest za jednego z twórców gatunku. Jestem też dużym fanem dobrego hard sci-fi, a inspiracje te staram się przekładać na muzykę, którą tworzę” – skomentował Steez83.

Na produkcję „Antologia polskiego cyberpunka” składać się będzie pięć odrębnych opowieści. Będą to „Serce Strzygi” Roberta Wegnera, „1990” Łukasza Orbitowskiego, „Pastuch” Pawła Majki, „Śmierć Łucznika” Tobiasza Piątkowskiego oraz „Śmierć to nie wszystko” Roberta J. Szmidta. Antologia będzie dostępna w formie superprodukcji audio, e-booka i fizycznej książki (w usłudze druku na żądanie).

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi