banner ad

Literatura grecka za „co łaska” w nowym pakiecie BookRage

31 października 2016

bookrage-greckie-klimaty-1
Pogoda za oknem nie nastraja wakacyjnie. Dla tych, którzy chcieliby się uwolnić na chwilę od polskiej jesieni – jakkolwiek piękna by nie była – serwis BookRage ma ciekawą propozycję. Za tak zwane „co łaska” możecie nabyć w wersji elektronicznej tytuły popularnych greckich pisarzy, które pozwolą wam zatopić się w skwarnym śródziemnomorskim klimacie.

Tym razem BookRage postawił na literaturę grecką z oferty wydawnictwa Książkowe Klimaty. Przez niecałe dwa tygodnie za dowolną ustaloną przez siebie cenę możecie otrzymać pięć następujących pozycji:

Emilios Solomou „Dziennik zdrady” – Niezwykła opowieść o czasie, zniszczeniu, pamięci i miłości, które jako jedyne wprowadzają harmonię pomiędzy „dawniej” i „dziś”. Giorgios Doukarelis, archeolog i profesor Uniwersytetu Ateńskiego, powraca po 20 latach na maleńką wyspę Kufonisi na Cykladach. Ostatni pobyt w tym miejscu zmienił jego życie na zawsze: romans ze studentką zaważył na jego życiu rodzinnym, a prowadzone przez niego wykopaliska odkryły szczątki młodej kobiety, zamordowanej ponad 5 tysięcy lat temu.

Kostas Hatziantoniou „Agrigento” – Powieść nagrodzona Europejską Nagrodą Literacką w 2011 roku. Agrigento, dziś niewielkie miasto na południu Sycylii, to niegdyś potężne starożytne Akragas, miejsce bogate w wielowiekową historię najeźdźców, osadników, filozofów i tyranów. Splatają się w nim losy doktora Anchite ? lekarza i zaangażowanego badacza lokalnej historii ? i jego rodziny. Wyborom dokonywanym przez bohaterów, poszukujących prawdziwego szczęścia i samopoznania, towarzyszą niezmiennie słowa Empedoklesa, starożytnego filozofa urodzonego w Akragas. Atmosfera współczesnej Sycylii, jej przyroda, smaki i architektura łączą się z grecką filozofią i historią. Nostalgiczna opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi jest jednocześnie hymnem na cześć minionego piękna i? pełną temperamentu historią ludzi uwikłanych w romans i mafijne porachunki. Czy Agrigento ukoi okaleczonych jak antyczne posągi bohaterów?

bookrage-greckie-klimaty-2

Nikos Panagiotopoulous „Dzieci Kaina” – Literackie requiem dla konsumpcyjnego pokolenia, które doprowadziło Grecję do upadku. Sześcioro ludzi, dawniej bliskich przyjaciół, wraca do wioski, w której jako nastolatkowie spędzali lato. Zmiany, jakie zaszły w ich życiu i w nich samych, prowokują do zauważenia tego, jak bardzo zmienił się świat. Bohaterowie, należący do pokolenia „przemian”, o których powtarzano wciąż na początku lat 80., teraz, trzydzieści lat później, spoglądają z przerażeniem na otaczającą ich rzeczywistość. Co naprawdę stało się z Grecją podczas tych „cichych” lat wzrostu i prosperity? Jak wpłynęło to na ludzi? Dzieci Kaina są trudną i odważną próbą pokazania twarzy dzisiejszej Grecji.

Pandelis Prevelakisbeta „Kronika pewnego miasta” – Gdy Pandelis Prevelakis opuszcza Rethimno, nie przypuszcza, że to kreteńskie miasteczko, zacznie wkrótce chylić się ku upadkowi. Wracając po kilku latach w rodzinne strony okazuje się, że czas dawnej świetności minął bezpowrotnie. Miejsce, które autor znał jako młodzieniec, istnieje już tylko w jego pamięci. Dzięki wspomnieniom miasto odżywa i pojawia się w pełni swego blasku. Prevelakis buduje obraz miasta za pomocą anegdot przeplatanych obrazami, wspomnieniami i zapachami. Bardziej niż faktyczną kronikę, jego opowieść przypomina miłosną elegię, w której z gorzką melancholią i nostalgią przywołuje obrazy minionego piękna. Liryczną opowieść Prevelakisa o Rethimno dopełniają dwa obrazy ? miasteczka w latach 70., które opisuje Janusz Strasburger, tłumacz ?Kroniki pewnego miasta? oraz współczesne, widziane oczyma Bartosza Barszczewskiego, autora posłowia. Wbrew obawom Prevelakisa nie jest to jednak miejsce ani puste, ani stracone. Rethimno nie tylko nie zniknęło z map świata, ale cieszy się każdym nowym dniem.

Léna Pappá „Bez daty. Kartki z dziennika” – Pisana w formie dziennika opowieść o życiu, które nie może istnieć bez miłości, swoiste studium tego uczucia i idącej z nim w parze samotności. Upływ czasu śledzony na kartach pamiętnika, prowadzonego z dużymi przerwami najpierw przez podlotka, potem młodą kobietę, wreszcie kobietę dojrzałą, boleśnie konfrontuje marzenia z realnymi doświadczeniami. Bez daty. Kartki z dziennika to ostatecznie nie tylko opowieść o miłości, ale niezwykle żywy i ponadczasowy utwór opowiadający o mierzeniu się z niespełnieniem i lękiem przed nieubłaganie płynącym czasem.

bookrage-greckie-klimaty-3

Dodatkowo, jeśli zapłacicie więcej niż aktualna średnia cena pakietu, otrzymacie trzy kolejne książki:

Alexis Panselinos „Tajemnicze inskrypcje” – Najlepsza powieść grecka 2012 roku według magazynu ?Diavazo?. Niedawno owdowiały Janis na ulicy, którą codziennie spaceruje, spostrzega pewnego dnia ciąg dziwnych znaków: O7A sEFO. Tajemnicze inskrypcje nie dają mu od tej pory spokoju. Przekonany, że za szyfrem kryje się ważny przekaz, rozpoczyna śledztwo na własną rękę. Nie myli się, choć w przeciwieństwie do czytelnika nigdy nie dowie się, co znaczy graffiti na murze? ?Tajemnicze inskrypcje? to melancholijna, wielowątkowa opowieść o kilkunastu postaciach, których losy splatają się ze sobą w zaskakujący i przypadkowy sposób, historia, której korzenie sięgają kilkadziesiąt lat wstecz, z zaskakującym sensacyjno-politycznym wątkiem w tle. Alexis Panselinos zabiera nas w poetycką podróż po labiryntach ludzkich losów, Aten i Grecji.

Nikos Dimou „Nieszczescie bycia Grekiem” – Nieszczęście bycia Grekiem jest z założenia zapewne książką satyryczną, ale nie wiadomo, w których momentach autor przestaje żartować. Na szczęście dla nas, czytelników spoza Grecji, nie można jej traktować jako zbioru prawd objawionych, ale raczej jako listę anegdot i tropów, przydatnych w myśleniu i mówieniu o współczesnej Grecji. Książka Dimu nie jest na pewno źródłem akademickim, choćby dlatego, że tak swobodnie i niesprawiedliwie generalizuje. Może stać się jednak rodzajem wyśmienitego antyprzewodnika, opisującego ciemne strony kraju, który w jakże licznych bedekerach odmalowywany jest zawsze w bieli i błękicie, jako kraina słońca i beztroski, pijącego Dionizosa i tańczącego Zorby.

Kostas Akrivos „Pandemonium” – W monasterze na górze Atos świątobliwe życia mnicha mogą prowadzić wyłącznie mężczyźni. Jednak pewnego dnia na terenie zakonu ktoś odnajduje ciało martwej kobiety. Czy to efekt działania nieczystej siły? Czyżby sam Lucyfer maczał w tym palce, a może wydarzyło się coś znacznie bardziej przerażającego od diabelskiej ingerencji? Akrivos przywołuje surową, senną atmosferę zakonnego życia i dodając do niej wątek kryminalny, flirtuje z ideą powieści detektywistycznej, nigdy jednak nie przechodząc zdecydowanie na jej stronę. Wydarzenia na górze Atos, odniesienia religijne, społeczne, polityczne i ideologiczne budują znakomitą panoramę współczesnej Grecji.

To jednak nie wszystko! Wszyscy, którzy zdecydują się przebić stałą cenę 55 złotych otrzymają dwie, przepięknie wydane papierowe książki, których łączna wartość okładkowa wynosi 66 złotych (wysyłka książek papierowych wyłącznie na terenie Polski):

bookrage-greckie-klimaty-4

Tomasz Zaród „Zorba 50 lat później” – 17 grudnia 2014 mija pięćdziesiąt lat od premiery filmu Grek Zorba w reżyserii Michalisa Kakojanisa. Z tej okazji ukazał się album pt. „Zorba 50 lat później”. Jest to mini-przewodnik, ukazujący Kretę z kilku punktów widzenia, ale przede wszystkim z perspektywy filmowej. Autor książki, niczym tytułowy Grek Zorba, odbywa podróż z ateńskiego Pireusu na Kretę. Tam z pomocą nagrodzonego Oskarem filmowca – Waltera Lassally?ego – próbuje odnaleźć kolejne lokalizacje, w których powstawały zdjęcia do filmu. Udaje mu się dotrzeć między innymi na plażę w Stavros, na której Anthony Quinn zatańczył kultowy taniec Syrtaki, do miejscowości Kokkino Chorio, gdzie nakręcono scenę kamienowania wdowy, a także do filmowej kawiarni, kopalni Basila oraz hoteliku Madame Hortense. Album zawiera kadry z filmu oraz współczesne zdjęcia. Czas niestety nie oszczędził wszystkich scenerii, ale chcących udać się w podobną podróż, autor albumu zaopatruje w szczegółowe wskazówki.

bookrage-greckie-klimaty-5

Alicja Kordos „Z dziećmi w Atenach. Subiektywny przewodnik rodzinny” – Ten przewodnik powstał z myślą o wszystkich rodzicach, którym nie wystarczy zabawa z dziećmi w piaskownicy pod blokiem ani nawet na plaży w Międzyzdrojach. O rodzicach, ktorzy chcą dzielić z dziećmi pasję podroży i miłość do Aten. Bez względu na to, czy będziemy w stolicy Grecji tylko dzień lub dwa, całe tygodnie czy miesiące, dobrze jest zadbać o to, by dzieci jak najprzyjemniej spędziły czas, bawiąc się i ucząc, by później dobrze wspominały tę wizytę i zapragnęły tu wrócić. Maluchy mogą być niezwykłymi przewodnikami: zabiorą nas w miejsca, które z punktu widzenia dorosłych wydawały się zupełnie nieciekawe, dopóki nie zobaczyliśmy ich oczami zafascynowanego dziecka.

To nie koniec niespodzianek. Dla tych, którzy znajdą się w czwórce najwięcej wpłacających (aktualizowana lista znajduje się na stronie) biuro podróży Grecos ufundowało płyty z grecką muzyką współczesną w komplecie z mini przewodnikiem turystycznym oraz kilkunastoma fiszkami z przepisami na greckie potrawy.

bookrage-greckie-klimaty-6

Możliwości płatnicze w BookRage dostosowane są do potrzeb polskiego klienta. W serwisie jest także możliwość przeznaczenia części pieniędzy płaconych za książki na rzecz fundacji Nowoczesna Polska, która walczy o konstytucyjną „wolność korzystania z dóbr kultury”, rozwija bibliotekę internetową Wolne Lektury oraz tworzy materiały Edukacji Medialnej dla uczniów i nauczycieli. „Chcielibyśmy aby ludzie mieli możliwość zrobienia przy okazji dobrego uczynku, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Zdecydowaliśmy się na Fundację Nowoczesna Polska jako instytucję pożytku publicznego której cele są nam osobiście bliskie i którą sami z chęcią, przy okazji korzystania z tego typu serwisów, byśmy wspierali” ? mówi Tomasz Stachewicz, jeden z pomysłodawców serwisu.

Więcej informacji o najnowszym pakiecie e-booków ze współczesną literaturą grecką (wraz z możliwością zakupu) znajdziecie na odświeżonej graficznie stronie: http://bookrage.org/.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi