Listopadowe nowości ze Świata Książki
W listopadzie nakładem Wydawnictwa Świat Książki ukażą się nowe zbiory opowiadań Janusza Głowackiego i Jerzego Gruzy, kryminał Michała Witkowskiego, thriller Szwedki Karin Wahlberg, zbiór myśli Umberto Eco oraz debiutanckie powieści Magdaleny Parys i Abrahama Verghese’a.
Janusz Głowacki „Sonia, która za dużo chciała”
Zbiór opowiadań ? 7 krótkich i 7 długich ? ze zbioru Rose Cafe oraz jedno opowiadanie z ?Scieki, skrzeki, karaluchy? ? oraz nigdy nie publikowane w formie książkowej opowiadanie z jubileuszowego wydania Playboya ? ?Sonia, która za dużo chciała?. Jak twierdzi sam autor: ?Niektórzy lubią opowiadania krótkie, inni długie, więc ułożyłem tę książkę tak żeby wyszło siedem na siedem. Wymieszałem opowieści nowojorskie z PRL-owskimi. Poza tytułowym opowiadaniem wszystkie były kiedyś w jakimś zbiorze wydrukowane, ale niektóre kilkadziesiąt lat temu. Ból gardła na dwóch, Nowy taniec La ba da czy Wizyta to moje zupełne początki. Przeczytałem je niedawno i bardzo mi się podobały. ? Może nie mam racji, ale wolałbym ją mieć ? jak powiedział…” (więcej o książce)
Najnowsza powieść jednego z najgłośniejszych polskich pisarzy. Pierwszy kryminał w jego dorobku. Inteligenta i dowcipna gra z konwencją. Michał, trzydziestosześcioletni literat wyrusza na nieco niekonwencjonalne wakacje. Późną jesienią wyjeżdża nad lodowate polskie morze, by na zaproszenie mało znanego sobie mężczyzny zamieszkać w zagubionym w lasach domku. Gospodarz otacza się aurą tajemnicy. Zaciekawiony pisarz rozpoczyna amatorskie śledztwo. Wpada na trop zaginięcia przed laty lokalnej piękności. Wszystkie ślady prowadzą do starego rządowego ośrodka wypoczynkowego, który rozkwitał w czasach Peereleu. Bohater nie spodziewa się, że leśniczówka kryje równie mroczną tajemnicę, a jego śledztwo…(więcej o książce)
Umberto Eco „Wyznania młodego pisarza”
Umberto Eco zastanawia się nad różnicami między pisarstwem powieściowym i niepowieściowym ? z powagą, ale też z poczuciem humoru, błyskotliwie porusza się po ich pograniczu. Dobre pisarstwo niepowieściowe, uważa, ma w sobie kunszt kryminału, a sprawny powieściopisarz, obserwując, poszukując, tworzy bogate w konkret światy. Wprowadzając nas w swoją metodę twórczą, Eco ujawnia, jak projektuje królestwa fikcji. U źródła leży obraz, potem wybiera czas, miejsce i środek wyrazu ? tworzy opowieści, które przemawiają zarówno do elitarnego, jak i do masowego czytelnika. Przenikanie się rzeczywistości i fikcji rozciąga na mieszkańców światów wymyślonych. Dlaczego los bohaterów powieściowych wzrusza nas do łez? W jakim sensie… (więcej o książce)
Abraham Verghese „Powrót do Missing”
Osieroceni przez matkę, hinduską zakonnicę, i porzuceni przez ojca, brytyjskiego chirurga, bliźniacy Marion i Shiva, wychowują się w misyjnym szpitalu w Addis Abebie. Połączeni niezwykłą więzią nie tylko dzielą tę samą fascynację medycyną, ale zatracają się w miłości do jednej kobiety. To niszczy ich szczególną relację i wygania Marion do dalekiej Ameryki, gdzie wkrótce będzie musiał powierzyć swoje życie ludziom, którzy go najbardziej skrzywdzili. Ta niezwykle oczyszczająca, przepełniona emocjami powieść o Afryce, miłości, cudach medycyny, wygnaniu i domu długo nie pozwoli o sobie zapomnieć.
(więcej o książce)
Karin Wahlberg „Zastygłe życie”
Pierwsza w Polsce powieść szwedzkiej mistrzyni thrillera medycznego. Komisarz policji kryminalnej, Claes Claesson, został na stare lata ojcem i jego życie uległo zmianie. Wolny czas poświęca na gotowanie zupek dla dziecka i zmianę pieluch. Stara się też doprowadzić do porządku swój stary dom, w którym zamieszkał ze swoją żoną Veroniką. Jednak wszystkie te sprawy stają się nieważne, kiedy na odludnej plaży przypadkowy spacerowicz znajduje zwłoki młodej studentki Malin Larsson. Została zamordowana, ale chociaż nie żyje od pewnego czasu, nikt nie zgłosił wcześniej faktu jej zaginięcia? W śledztwie podejrzenie pada na chłopaka dziewczyny, ten jednak nie przyznaje się do winy. Śledczy sprawdzają przeszłość zamordowanej. Okazuje się, że… (więcej o książce)
Debiut powieściowy Polki mieszkającej w Niemczech. Jest rok 2000. W tajemniczych okolicznościach ginie Klaus, który niemal dwadzieścia lat wcześniej nadzorował budowę pewnego tunelu. Czy ma to coś wspólnego z ucieczką Franza, który w 1981 roku przedostał się tym 148-metrowym tunelem z Berlina Wschodniego do Zachodniego?
Jaki związek mają z tym Victoria, która uciekła w bagażniku ze Wschodu na Zachód, i Magda, Polka, która wyjechała na stypendium do NRD i na swoje nieszczęście zakochała się we Franzu?
(więcej o książce)
Jerzy Gruza „Najpiękniejsza. Opowiadania z nieoczekiwanym zakończeniem”
Zbiór opowiadań znanego reżysera i scenarzysty (m. in.seriale ?Wojna domowa? i ?Czterdziestolatek?), autora wspomnień ?Czterdzieści lat minęło?, ?Pasaże?, ?Człowiek z wieszakiem?, ?Stolik?. W Świecie Książki ukazał się w 2011 roku jego ?Rok osła?. Tom ?Najpiękniejsza? zawiera teksty z ostatnich lat: ?opowiadania z nieoczekiwanym zakończeniem?, jak nazwał je sam autor, czyli zaskakujące, pełne grozy, ale także ironii.
(więcej o książce)
Tweet
Kategoria: premiery i zapowiedzi