„Kurczak ze śliwkami” Marjane Satrapi – opowieść o niespełnionej miłości i źródłach prawdziwego artyzmu

16 września 2016

kurczak-ze-sliwkami-premiera-1
Wydawnictwo Egmont wznawia w twardej oprawie twórczość Marjane Satrapi. Po niezwykle popularnej powieści graficznej „Persepolis” przyszła pora na drugie ważne dzieło tej irańsko-francuskiej autorki komiksów. „Kurczak ze śliwkami” to opowieść o niespełnionym artyście, nieszczęśliwej miłości i rodzinnej tragedii, która rozgrywa się w Iranie w latach 50.

Nasser Ali Chan jest wirtuozem gry na tarze. W trakcie kłótni domowej żona niszczy mu ukochany instrument. Zrozpaczony muzyk odwiedza sprzedawców, aby zakupić nowy, na którym mógłby grać. Jednak żadna tara, którą bierze do rąk, nie spełnia jego oczekiwań. Załamany kładzie się do łóżka i postanawia umrzeć. Osiem dni później wydaje ostatnie tchnienie. Zanim odejdzie, dzięki retrospekcjom i skokom w przyszłość, mamy okazję lepiej poznać Nassera i jego bliskich. Co najważniejsze, przekonamy się, że źródłem rozpaczy muzyka niekoniecznie jest złamana tara. Piękna gra nie zależy bowiem jedynie od odpowiedniego instrumentu.

kurczak-ze-sliwkami-premiera-2

„Kurczak ze śliwkami” zainspirowany jest autentycznymi postaciami, chociaż tym razem historia nie dotyczy bezpośrednio samej autorki. Pojawia się w niej jednak brat jej dziadka, rewolucjonista i komunistyczny więzień, którego poznaliśmy z kart „Persepolis”. Punktem wyjścia była historia wuja matki Satrapi, który był utalentowanym muzykiem i uchodził za jednego z najlepszych wirtuozów gry na tarze swoich czasów. Lata temu ów wuj zmarł w dziwnych, nie dających się wyjaśnić okolicznościach. Będąc z wizytą w Niemczech u brata swojej matki, artystka usłyszała historie o tym niezwykłym człowieku. Miała też możliwość zobaczyć jego zdjęcia. „Ponieważ jestem bardzo wrażliwa na piękno, romantyczna twarz tego człowieka zafascynowała mnie i zrodziła we mnie chęć opowiedzenia jego historii” – mówi Marjane Satrapi. „W powieści są wymyślone rzeczy, ale są też rodzinne wspomnienia… Wiedziałam, że żona muzyka była nauczycielką i że często bolał ją kark. A moja matka miała kuzynkę, która piła, paliła, była hazardzistką i miała trzy ataki serca! Czerpałam inspirację ze znanych wydarzeń, historii, które zasłyszałam…”

kurczak-ze-sliwkami-premiera-3

Dzieło Marjane Satrapi łączy dramatyczne (a czasem nawet melodramatyczne) akcenty z komizmem. To poruszająca baśń posiadająca szkatułkową strukturę, która opowiada o niespełnionej miłości i źródłach prawdziwego artyzmu na tle burzliwych dziejów Iranu. Sama autorka określa „Kurczak ze śliwkami” jako „nihilistyczną książkę”, ponieważ na końcu bohater nie doznaje odkupienia. Kiedy umiera, po prostu wszystko się kończy.

Osoby, które miały okazję przeczytać „Persepolis”, znają już zapewne charakterystyczną, powściągliwą i bardzo konkretną kreskę Marjane Satrapi. Autorka tworzy wyraziste, czarno-białe ilustracje, ponieważ – jak sama twierdzi – pozwala to czytelnikom skupić się bardziej na opowiadanej historii niż na efektach wizualnych, a także czyni jej prace wyjątkowymi.

kurczak-ze-sliwkami-premiera-4

Na podstawie komiksu „Kurczak ze śliwkami” powstał film o tym samym tytule, który autorka wyreżyserowała wspólnie z Vincentem Paronnaudem. W ekranizacji wystąpiły europejskie gwiazdy kina: Mathieu Amalrica („Motyl i skafander”), Isabella Rossellini („Blue Velvet”), Maria de Medeiros („Pulp Fiction”) i Jamel Debbouze („Asterix i Obelix: misja Kleopatra”). „Marzyliśmy o zrobieniu filmu, który łączy różne style narracji, różne sposoby mówienia o rzeczach, różne estetyki… Mieliśmy dużo zabawy, przechodząc od parodii serialu do włoskiego melodramatu, a potem do filmów fantasy i ukłonów w stronę George’a Méliès” – mówiła przed laty Satrapi. Jeśli jesteście ciekawi, jak udało się przenieść historię nieszczęśliwego Nassera Aliego Chana na duży ekran, po przeczytaniu komiksów koniecznie sięgnijcie po ten uroczo wystylizowany film, który dostępny jest w Polsce na płytach DVD.

[am]
fot. Elena Tubaro
źródło: Egmont, TRCS, Aurora Films

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi