„Księżniczka i królowa” – nowa minipowieść Martina ze świata „Pieśni Lodu i Ognia” już w księgarniach

5 lutego 2015

niebezpieczne-kobiety-premiera
Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się antologia „Niebezpieczne kobiety” pod egidą George?a R.R. Martina i Gardnera Dozoisa. Ten pierwszy postanowił przy tej okazji osłodzić fanom „Pieśni Lodu i Ognia” oczekiwanie na kolejny tom sagi i zamieścił w książce premierową minipowieść rozgrywającą się w świecie Westeros.

„Księżniczka i królowa” to długa na 35 tysięcy słów minipowieść, w której nie spotkamy żadnego z bohaterów znanych z kart sagi. W formie kroniki spisanej przez Arcymaestra Gyldayna utwór opowiada o Tańcu Smoków, krwawej wojnie domowej, jaka rozdarła Westeros dwieście lat przed wydarzeniami opisywanymi w „Grze o tron”, w czasach, gdy wszyscy wielcy wojownicy posiadali swoje smoki. Kiedy król Viserys I Targaryen umiera, wdowa po nim, królowa Alicent, chce posadzić na Żelaznym Tronie ich pierworodnego syna, Aegona. Jednak król obiecał władzę swemu najstarszemu dziecku, córce z pierwszego małżeństwa o imieniu Rhaenyra. Królowa i jej zwierzchnicy błyskawicznie zbierają radę, która sprzeciwia się woli zmarłego Viserysa i na nowego władcę wybiera wskazanego przez wdowę potomka. W stolicy rozpoczynają się czystki i usuwanie zwolenników Rhaenyry. Dowiedziawszy się o tym prawowita następczyni tronu wpada w furię. Obwieszcza, że nie zamierza oddać korony bez walki. Zwołuje własną radę, która ogłasza ją królową zaś przybrane rodzeństwo z Aegonem na czele uznaje za zdrajców. Rhaenyra rozsyła swoich synów z poselstwem do lordów, aby poparli ją w walce o słuszną sprawę. Jest też skłonna wybaczyć bliskim, jeśli tylko ugną przed nią kolana. Kiedy jednak jeden z przyrodnich braci zabija jej syna, Lucerysa, poprzysięga zemstę i wyrusza na wojnę.

Walka Targaryenów ciągnęła się przez dwa i pół roku. Minipowieść opisuje pierwsze dwa lata krwawego konfliktu, pokazując, jak zło rodzi heroizm, a rzekomi bohaterowie stają się prawdziwymi nikczemnikami. Sam Martin półżartem określa „Księżniczkę i królową” jako jedną z kilku historii, które utworzą jego własny Silmarillion (a dokładniej ? GRRMarillion).

W antologii „Niebezpieczne kobiety” oprócz tytułowej Księżniczki i Królowej Westeros pojawia się również wiele innych prawdziwych femme fatale ze świata fantastyki. „Nie znajdziecie tu bezradnych ofiar, które jęczą ze strachu, gdy bohaterski mężczyzna walczy ze smokiem, albo krzyżuje miecze z czarnym charakterem, a jeśli zamierzacie przywiązać którąś z tych kobiet do torów kolejowych, macie przed sobą ciężką walkę. Są tu władające mieczem wojowniczki, dzielne pilotki myśliwców i astronautki, śmiercionośne seryjne morderczynie, potężne superbohaterki, podstępne i uwodzicielskie femme fatale, czarodziejki, twarde Złe Dziewczyny, rozbójniczki i buntowniczki, kobiety walczące o przetrwanie w postapokaliptycznej przyszłości, kobiety detektywi i surowi sędziowie” ? wylicza we wstępie Gardner Dozois.

Twórcy antologii zwrócili się do autorów science fiction, fantasy, kryminałów, powieści historycznych, horrorów i romansów paranormalnych, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, z prośbą, by napisali coś o „niebezpiecznych kobietach”. Wyzwanie podjęli m.in. Joe Abercrombie, Lawrence Block, Brandon Sanderson, Sharon Kay Penman, Jim Butcher, Diana Gabaldon, Carrie Vaughn i Sherrilyn Kenyon. Książka ukazała się na polskim rynku nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi