banner ad

Książki i przewodniki po świecie „Hobbita”

17 listopada 2012


Zbliżająca się wielkimi krokami premiera filmu „Hobbit: Niezwykła podróż”, czyli pierwszego z trzech obrazów składających się na ekranizację bestsellerowej powieści J. R. R. Tolkiena, sprawiła, że na księgarskich półkach zaroiło się od publikacji blisko powiązanych z tym tytułem.

Niewątpliwie najciekawszą propozycją jest zapowiadana przez wydawnictwo Amber na 22 listopada książka „Hobbit w malarstwie i grafice Tolkiena”. Kolorowy album przedstawia historię tworzenia powieści w oparciu o dzieła malarskie i graficzne Tolkiena oraz opisuje kulisy powstawania poszczególnych scen powieści. Zawiera kompletną kolekcję 110 obrazów, rysunków, szkiców i map wykonanych przez J.R.R. Tolkiena oraz cytaty ze wspomnień pisarza z komentarzami autorów. Niektóre szkice zostały tu opublikowane po raz pierwszy, inne ? pokazane po raz pierwszy w kolorze. Gdy J.R.R. Tolkien pisał Hobbita, był artystą amatorem i rysował już od trzydziestu lat. Ilustracje do książki tworzył w czasie, gdy istniała jeszcze w formie rękopisu. Dzięki zupełnie nowym skanom, możemy przyjrzeć się sztuce Tolkiena w zupełnie nowy, odkrywczy sposób. Autorami albumu jest dwójka wybitnych tolkienistów, Wayne?a G. Hammond i Christina Scull. (więcej o książce)

Od zeszłego tygodnia na rynku dostępny jest „Hobbit. Niezwykła podróż. Oficjalny przewodnik po filmie”. Reżyser Peter Jackson, Martin Freeman, Ian McKellen oraz wszyscy odtwórcy głównych ról i najważniejsi członkowie ekipy filmowej w ekskluzywnych wywiadach dzielą się sekretami powstawania filmu i opowieściami, jak naprawdę wyglądało tworzenie magii kina w Śródziemiu. Przepięknie ilustrowany setkami rewelacyjnych zdjęć spoza planu filmowego ukazujących aktorów, plenery, dekoracje, postaci i kostiumy ? ten kompleksowy 168-stronicowy przewodnik powstał we współpracy z samymi twórcami filmu, którzy powołali powieść J.R.R. Tolkiena do zapierającego dech trójwymiarowego życia.

Na 13 grudnia Amber zapowiada również luksusowy album „Hobbit. Niezwykła podróż. Kronika 1. Sztuka tworzenia filmu”, przedstawiający proces tworzenia artystycznej wizji filmu. 200-stronicowa księga wypełniona jest ponad 1000 szkiców koncepcyjnych, obrazów, makiet, zdjęć i gotowych projektów artystów pracujących na zapleczu planu filmowego nad powołaniem do życia Śródziemia. Wszystkie opatrzone są szczegółowymi i ciekawymi, a często zabawnymi komentarzami ich twórców odkrywających historię ich powstawania. Dodatkową atrakcją zastrzeżoną tylko dla tego albumu jest specjalna rozkładana mapa wydrukowana świecącą w ciemności farbą oraz olbrzymia, trzystronicowa rozkładana kopia kontraktu Bilba. Opracowany przez Daniela Falconera ? starszego projektanta z Weta Workshop, odpowiedzialnego za projekty koncepcyjne ? to pierwszy z serii ekskluzywnych albumów napisanych, zaprojektowanych i ilustrowanych przez nagradzany Oscarami zespół Weta, który ściśle współpracował z ekipą produkcyjną filmu, by zagwarantować tym książkom najbardziej wiarygodne informacje z pierwszej ręki i olśniewającą wizualizację wyobraźni twórców.

Ponadto na rynku dostępne są dwie pozycje o charakterze przekrojowym. „Zagadki tolkienowskie” Andrew Murraya to 1200 pytań oraz odpowiedzi dotyczących twórczości i biografii J.R.R. Tolkiena, dzięki którym sprawdzimy i poszerzymy swoją wiedzę o Śródziemiu. Natomiast „Encyklopedia Śródziemia” to leksykon imion, nazw geograficznych, miejsc i wydarzeń: od ?Hobbita? przez ?Władcę Pierścieni? do ?Silmarillionu?. Robert Foster, świetny znawca i wieloletni badacz twórczości J.R.R. Tolkiena, stworzył najpełniejszy przewodnik po kontynencie Śródziemia. Kilkaset uporządkowanych alfabetycznie, szczegółowych haseł pozwala lepiej zrozumieć tolkienowską Krainę Baśni, jej głęboką spójność i kunsztowną precyzję umysłu i pióra mistrza.

Z kolei „Hobbit. Niezwykła podróż. Filmowe postacie i miejsca” to oficjalny, w pełni autoryzowany album filmowy ? niezapomniane wprowadzenie w świat fascynujących ludów, ras i miejsc Śródziemna. Bogato ilustrowany ponad 100 kolorowych zdjęć z filmu album daje najważniejsze informacje i pełny wgląd w świat Bilba i jego towarzyszy. Dowiemy się z niego jak spokrewnieni są członkowie kompanii Thorina Dębowej Tarczy i który z nich ma największy powód nienawidzić orków; kim jest ekscentryczny czarodziej Radagast i jakie tajemnicze zagrożenie odkrył w Mrocznej Puszczy; czy Elfy z Rivendell i jego władca z Elrond udzielą bezpiecznego schronienia krasnoludom w potrzebie; dlaczego ciała goblinów z Gór Mglistych są tak okropnie zdeformowane i kim jest straszliwy Wielki Goblin, który nimi rządzi; znajdziemy tu także unikalną rozkładaną nową mapę z dokładną trasą wędrówki kompanii, od Shire po rubieże Dzikich Krajów.

Wydawnictwo Amber nie zapomniało również o najmłodszych. „Hobbit. Niezwykła podróż. Gry i zabawy” to kolorowa książka stanowiąca idealne wprowadzenie do powieści i filmu. Zawiera mnóstwo gier, łamigłówek, zagadek, szarad i kolorowych zdjęć z najnowszego filmu. Zadaniem tej publikacji jest nie tylko bawić, ale również zachęcić do przeczytania słynnej powieści i obejrzenia na dużym ekranie historii o niezwykłej podróży, w jaką wyruszył Bilbo Baggins w towarzystwie czarodzieja Gandalfa i kompanii trzynastu krasnoludów.

Mający polską premierę 28 grudnia „Hobbit. Niezwykła podróż” to historia niebezpiecznej wyprawy, podjętej przez krasnoludy, które wyruszają do Samotnej Góry wykraść strzeżone przez smoka złoto. Ich nieoczekiwanym partnerem staje się hobbit Bilbo Baggins. Bilbo bardzo sobie ceni dobre jedzenie, spokój i wygodę, ale jego udziałem staje się wielka przygoda, pojmanie przez trolle, ucieczka przed goblinami, a wreszcie walka w wielkiej bitwie. Powieść Tolkiena na podstawie której realizowana jest filmowa trylogia Petera Jacksona z miejsca stała się klasyką i wstępem do jeszcze popularniejszej trylogii „Władca Pierścieni”, której ekranizacji reżyser podjął się na początku XXI wieku.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film, premiery i zapowiedzi