Komiksowy reportaż ze „Strefy bezpieczeństwa Goražde”

7 lutego 2013


Oficyna Mroja Press zapowiedziała publikację nagrodzonego Eisnerem reportażu komiksowego Joego Sacco z wojny domowej, toczącej się w latach 1992-1995 na terenie byłej Jugosławii. „Strefa bezpieczeństwa Goražde” ukaże się na rynku 11 lutego.

W latach 1995 i 1996 jeden z pionierów dziennikarstwa komiksowego, Joe Sacco, czterokrotnie odwiedził Goražde, miasto ustanowione przez ONZ strefą bezpieczeństwa. „Kiedy pierwszy raz przybyłem do Goražde, wyglądało tam jak w średniowieczu, ponieważ nie było żadnych działających samochodów, a elektryczność przeważnie była wyłączona” – wspominał później w wywiadzie udzielonym „L.A. Weekly”. „Strefa bezpieczeństwa Goražde” jest zapisem relacji zebranych podczas tych pobytów, a także własnych refleksji autora o życiu w teatrze wojny we wschodniej Bośni. Sacco portretuje codzienne życie ludzi w oblężonej przez 3,5 roku strefie. Są to relacje, których próżno szukać wśród typowych przekazów w mediach. Kiedy mieszkańcy Goražde usiłują przeżyć kolejny dzień, we wschodniej części Bośni trwa czystka przeprowadzana przez siły zbrojne bośniackich Serbów.

Sacco odważnie i z talentem pokazuje życie w oblężonym mieście i opowiada o przebiegu konfliktu w sercu Europy, o którym, zdaje się, świat zapomniał. Książka pokazuje z bliska przemoc, okrucieństwo i próby przetrwania w odciętej od świata enklawie. Sacco odkrywa korzenie zła, opisuje narodziny serbskiego nacjonalizmu i dokumentuje etniczne czystki. „W każdej wojnie znajdzie się niewielka liczba sadystów, a kilku ekstremalnych sadystów może zmienić całą grupę wokół siebie. Oni mają skłonność do upewnienia się, że ludzie wokół nich też będą mieli krew na swoich rękach, więc każdy jest osobiście zainteresowany kontynuowaniem zabijania” – wyjaśnił autor.

Ale „Strefa bezpieczeństwa Goražde” to nie tylko kronika wstrząsających doświadczeń i potępienia obojętności międzynarodowej, ale także poruszające przedstawienie ludzkiej zdolności przetrwania. Na tej bazie powstał 240-stronicowy reportaż, uznawany za ponadczasowy portret zwykłych ludzi uwikłanych w koszmarne okoliczności. „W takich miejscach widzisz niesamowicie dobre osoby, które oddadzą ci ostatnią koszulkę, jaką mają na plecach, pomimo że nie mają nic, zobaczysz też niesamowite okrucieństwo. Przeważnie jednak to co widzisz, to niewinni ludzie zgnieceni pod kołami historii.”

Co ciekawe, autor nie uważa siebie za typowego reportera wojennego, chociaż często zdarza mu się przebywać na terenach ogarniętych konfliktami. „Nie potrzebuję strzelaniny wokół mnie, abym odszukał swoją historię” – przyznał jednego razu w rozmowie z „January Magazine”. „Jestem po prostu o wiele bardziej zainspirowany dziennikarstwem kogoś takiego jak Hunter S. Thompson albo George Orwell, który jest moim największym bohaterem.”

Wstęp do komiksu napisał Christopher Hitchens, nieżyjący już sławny komentator polityczny piszący dla „The Nation” i „Vanity Fair”. Reportaż nie tylko zdobył nagrody Harveya i Eisnera, ale również został wybrany najlepszym komiksem 2000 roku zdaniem magazynu „Time”.

„Strefa bezpieczeństwa Goražde” ukaże się 11 lutego nakładem oficyny Mroja Press, będącej imprintem wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy. Komiks już można zamawiać na stronie wydawnictwa.

Poniżej przykładowa plansza ze „Strefy bezpieczeństwa Goražde” autorstwa Joego Sacco. Więcej stron można zobaczyć klikając tutaj.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi