Komiksowy pamiętnik bywalca burdeli Chestera Browna już w księgarniach
Wydawnictwo Centrala opublikowało głośną powieść graficzną Chestera Browna, kanadyjskiego rysownika i osławionego bywalca domów publicznych, który swoje przeżycia daleko odbiegające od tradycyjnych stosunków damsko-męskich przedstawił w dziele pt. „Na własny koszt”.
Kiedy w 1996 roku ówczesna dziewczyna Chestera Browna, Sook-Yin Lee, postanowiła z nim zerwać, autor spędził trzy lata w celibacie rozmyślając nad negatywnymi aspektami romantycznej miłości we współczesnych świecie. To doprowadziło go do podjęcia radykalnej decyzji: aby nigdy więcej nie mieć dziewczyny i zacząć płacić za seks. Wsiadł na swój rower i ruszył na poszukiwanie ulicznic. Z racji jednak tego, że wyprawa okazała się bezowocna, zaczął przeglądać ogłoszenia w gazetach. Po odwiedzinach u pierwszej prostytutki poczuł jak ciężar, który dźwigał od czasu dorastania, zniknął. Zaczął regularnie płacić za seks, jednocześnie nie wstydząc się mówić o tym swoim znajomym. Wszystkie doświadczenia z tym związane aż do końca 2003 roku oraz każdą z 23 prostytutek, z jaką miał wtedy do czynienia opisał na kartach swej powieści graficznej.
„Na własny koszt” to nie tylko pamiętnik, ale również polemika autora z tymi, którzy sprzeciwiają się legalizacji prostytucji. Komiks, jak na wydawnictwo undergroundowe, cieszył się dużym powodzeniem. Pierwszy nakład 20 tysięcy egzemplarzy sprzedał się na pniu. Dzieło wstępem opatrzył sam Robert Crumb, a w superlatywach wypowiadali się o nim m.in. Neil Gaiman i Alan Moore. „Brown to być może jeden z najbardziej bezpretensjonalnych, szczerych i znaczących głosów w świecie współczesnego komiksu, ta książka zaś to moim zdaniem jego najbardziej poruszające dzieło. ’Na własny koszt’ zgłębia życie klienteli najstarszego zawodu świata i czyni to z subtelnością, inteligencją, a przy tym bez krzty sentymentu czy samousprawiedliwiania się. Ta książka, lepsza z każdą kolejną lekturą, pozostanie waszym wiernym kompanem przez długi czas” – pisał autor „Strażników”.
Komiks ukazał się w Polsce nakładem oficyny Centrala. Można już go zamawiać w sklepie wydawnictwa. Kliknij tutaj, żeby zobaczyć przykładowe plansze oraz przeczytać wstęp Roberta Crumba.
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi