banner ad

Komiksowa adaptacja „Zamku” Franza Kafki już do kupienia w księgarniach

23 sierpnia 2014

zamek-premiera
Wydawnictwo Centrala opublikowało komiksową adaptację „Zamku” Franza Kafki. Mroczny, fantasmagoryczny komiks Davida Zane’a Mairowitza oraz Jaromira 99 jest już dostępny w księgarniach.

„Zamek” to jedna z trzech nieukończonych powieści Franza Kafki. Autor zmarł, pozostawiając dzieło dosłownie w połowie zdania, roztaczając w ten sposób przed czytelnikami nieskończone możliwości interpretacyjne. W 130 rocznicę urodzin Kafki amerykański pisarz David Zane Mairowitz zaadaptował dzieło na scenariusz komiksowy, który następnie zilustrował czeski rysownik Jaromir 99 znany polskim czytelnikom z trylogii „Alois Nebel”. Jeśli pamiętacie zdominowane czernią, przypominające wycinanki z papieru ilustracje artysty, to wiecie, że lepszej oprawy graficznej dzieło Kafki nie mogło się doczekać.

O czym opowiada fabuła „Zamku”? Pewien geodeta, znany tylko jako „K.”, zostaje wezwany do Miasteczka. Po przybyciu musi się odnaleźć w zawiłym, biurokratycznym labiryncie, wśród asystentów i posłańców, pokojówek i hotelarek, kierowników i? ich kochanek. Czeka na instrukcje z Zamku, lecz nie wie, jak wygląda jego pracodawca, telefony milczą, a poza tym nie wiadomo nawet, co tak naprawdę ma robić. Ostatnie arcydzieło Kafki to przeszywające studium bezradności i zagubienia, do dziś nie tracące nic na swej aktualności.

David Zane Mairowitz uważa, że komiks to idealne medium dla twórczości autora „Zamku”. „Kafka stoi na pograniczu groteski i przesady, w miejscu, które zajmują komiksy” – tłumaczy. Zapewne dlatego komiksowy „Zamek” tak doskonale oddaje ducha, ton i nastrój klasyka europejskiego ekspresjonizmu.

zamek-rysunek1

Autor scenariusza do komiksu, David Zane Mairowitz, jest pisarzem, dramaturgiem, reżyserem radiowym i tłumaczem. Wydał wiele książek, między innymi dobrze przyjęte „Introducing Kafka” (wspólnie z Robertem Crumbem), „Introducing Camus” oraz „Wilhelm Reich for Beginners”. Spośród jego sztuk teatralnych jedna z najsłynniejszych to adaptacja „Procesu” Kafki. Drukował teksty w „Harper?s”, „Vogue”, „The Village Voice” oraz „The Sunday Times”. Publikował opowiadania w rozmaitych czasopismach, między innymi „Partisan Review”, „New Directions” i prestiżowym „Penguin Modern Stories”. W ciągu ostatnich 25 lat wyprodukował wiele słuchowisk radiowych oraz reportaży dla BBC w ponad 20 krajach, za które uhonorowano go międzynarodowymi nagrodami. Obecnie mieszka i pracuje we Francji.

Jaromir 99 jest czeskim piosenkarzem, tekściarzem i artystą najbardziej znanym ze współpracy z Jaroslavem Rudisem nad komiksową trylogią „Alois Nebel”. Została ona przeniesiona na ekran w postaci filmu animowanego o tym samym tytule, który zaliczył udany debiut na festiwalu filmowym w Wenecji, a w 2011 został zgłoszony jako kandydat do Oscara w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”. Rok później Europejska Akademia Filmowa wyróżniła go jako najlepszy film animowany. Jaromir 99 mieszka i pracuje w Pradze.

Polski przekład komiksu ukazał się nakładem wydawnictwa Centrala.

zamek-rysunek2

zamek-rysunek3

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi