Kira Gałczyńska wydała powieść. Książka ukazała się pod patronatem Booklips.pl

12 grudnia 2013

Jeszcze nie wieczór - premiera
Kira Gałczyńska, córka i biografka legendarnego poety i autora humoresek z cyklu „Teatrzyk Zielona Gęś”, napisała powieść. Książka pt. „Jeszcze nie wieczór” ukazała się nakładem oficyny Marginesy. Booklips.pl jest patronem medialnym wydania.

Córka Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego znana była do tej pory głównie jako biografka swoich rodziców, promotorka ich twórczości oraz opiekunka muzeum w Praniu, gdzie pod koniec życia mieszkał poeta. Zdarzyło jej się wprawdzie napisać na początku lat 90. krótką powieść sensacyjną pt. „Śmierć za lasem” i wydać ją w kioskowym obiegu w ramach miesięcznika „Skorpion”. Ale książka ta ukazała się pod pseudonimem Konstancja Janowa i do dzisiaj nie została wznowiona pod prawdziwym nazwiskiem. Można więc uznać „Jeszcze nie wieczór” za debiut prozatorski, a przynajmniej pierwszą pełnowymiarową powieść autorki.

Główna bohaterka powieści, inteligentna, energiczna starsza pani, ulega poważnemu wypadkowi. To każe jej spojrzeć wstecz i raz jeszcze przyjrzeć się swemu życiu. Wspomnienia mieszają się z dramatyczną walką o zdrowie i lękiem przed kalectwem. Na stronach powieści pojawiają się osoby fikcyjne i znane z pierwszych stron gazet, ze świata kultury, literatury, sztuki, polityki (m.in. Olga Lipińska i Janusz Głowacki). „Jeszcze nie wieczór” to pełna czarnego humoru, ironii i autoironii, zadziwionych przemyśleń oraz serdecznego frasunku książka, która absurdy otaczającej nas rzeczywistości przedstawia nam w krzywym zwierciadle Kiry Gałczyńskiej.

Jak tłumaczyła sama autorka w wywiadzie udzielonym tygodnikowi „Przegląd”, książka zainspirowana jest prawdziwym wydarzeniem – wypadkiem, jakiemu uległa swego czasu – i opowiada m.in. o tym, co stało się później. „Najogólniej mówiąc, jest to bardziej uniwersalna opowieść o tym, że w żadnej sytuacji nie wolno pasować” ? wyjaśnia. Tytuł powieści zaczerpnięty został z pieśni Włodzimierza Wysokiego.

Powieść „Jeszcze nie wieczór” ukazała się w grudniu nakładem wydawnictwa Marginesy. Patronat medialny nad książką objął Booklips.pl.

źródło: mat. prasowe, Przegląd, Dorota Koman

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi