Karolina Macios, redaktorka najważniejszych polskich autorów kryminałów, napisała thriller psychologiczny. Premiera „Czarnego morza” już 25 marca

4 marca 2020


Karolina Macios od lat jako redaktorka współpracuje z najważniejszymi autorami kryminałów w Polsce, m.in. z Markiem Krajewskim, Wojciechem Chmielarzem, Maciejem Siembiedą i Martą Guzowską. W końcu sama postanowiła napisać thriller psychologiczny. Powieść „Czarne morze” ukaże się 25 marca nakładem wydawnictwa Wielka Litera.

Główną bohaterką „Czarnego morza” jest Joanna Leś, która od dziecka ma niezwykły dar. Bywa, że jest on dla niej przekleństwem. Fizycznie – przez skórę – jest w stanie zobaczyć i odczuć czyjąś traumę, zobaczyć najgłębiej skrywane wspomnienia. Niektóre widzenia ją obezwładniają. Z tego powodu za wszelką cenę musi się chronić przed dotykiem. Od dziecka życie innych nie stanowiło dla niej tajemnicy, za to jej własne miało ją zaskakiwać do końca.

Jako dziecko Asia często przeprowadza się z rodzicami: na malowniczych Kaszubach wciąż walczy ze statusem „nowej”, trudno jej gdziekolwiek zagrzać miejsce. Kiedy wszystko wskazuje na to, że wreszcie osiądzie gdzieś na dłużej, w szkole wydarza się wypadek. Od natrętnych wspomnień i sąsiedzkich prób wykorzystania daru Asi Lesiowie uciekają do bardziej anonimowego Trójmiasta.

Po wypadku w szkole Asia przeżywa załamanie, z którego powoli wychodzi dzięki czułej opiece i precyzyjnie dobranym dawkom leków psychotropowych. Po latach poznaje Michała, którego zafascynowały jej nieprzewidywalność i zmienne nastroje. To, co odstraszało innych mężczyzn, na niego działa jak magnes. Mężczyzna nie boi się wyzwań: Joanna to pacjentka jego matki, psychiatry Zofii Helmanowej. Czułość i zaangażowanie Michała pozwalają kobiecie rozpocząć normalne, zdrowe życie. Tworzą szczęśliwą parę i wychowują we Wrocławiu kilkuletnią Milę. Z dala od rodzinnych stron Joanna wierzy, że uda jej się stworzyć rodzinę i zapomnieć o przerażających wizjach przeszłych wydarzeń.

Od jakiegoś czasu Joanna jednak znów miewa złe sny. Krztusi się w nich i walczy. Razem z morską falą przychodzi w nich mrok, z którego wyłaniają się niewyraźne i przerażające wspomnienia. Joanna nie do końca wie, czyje. Na rodzinnym spacerze po gdyńskim klifie zdarzy się coś, co Michał będzie próbował ukryć przed Joanną. Kiedy wracają samochodem do Wrocławia, zdenerwowany potrąca sarnę. W wyniku kolizji Joanna uderza głową w szybę i traci przytomność. Budzi się w szpitalu z diagnozą: wstrząs mózgu i związane z nim zaniki pamięci. Nie ma przy niej córki – mąż twierdzi, że zabrał dziecko do swoich rodziców, by Joanna mogła dojść do zdrowia. Z wersją Michała kłóci się wygląd dziecięcego pokoju. Joanna nie pamięta momentu wypadku ani samej podróży do Gdyni. Wspomnienia z odległej przeszłości mieszają się jej z wydarzeniami ostatnich dni. Kobieta traci kontakt z rzeczywistością i rozpaczliwie próbuje wypełnić luki w pamięci, a przede wszystkim odzyskać dziecko – nie ma jednak dostępu do telefonu, komputera ani żadnych mediów.

Michał opiekuje się żoną przez kolejne tygodnie, ale ona czuje się coraz gorzej. Mnożą się za to przerażające wizje, czas zaczyna płatać jej figle, w nocy po domu zdaje się krążyć postać babki Stanisławy. Michał najwyraźniej ukrywa coś przed żoną, odcina ją od córki i świata, w czym pomaga mu matka, gotowa w każdej chwili zaaplikować pacjentce silne leki. Joanna za wszelką cenę postanowi odkryć, co stało się podczas spaceru na klifie, dlaczego nie ma z nią córki i jaką rolę odgrywa w ich historii powracające wspomnienie wzburzonej morskiej fali. Prawda okaże się dużo bardziej przerażająca niż wszystkie cudze wspomnienia traum, które przeniknęły przez skórę do świata Joanny.

„Czarne morze” to pierwszy thriller psychologiczny w dorobku Karoliny Macios, redaktorki, która współpracowała z takimi polskimi autorami, jak Marek Krajewski, Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Maciej Siembieda czy Ałbena Grabowska. Lista redagowanych przez nią książek z prozy oraz literatury faktu jest długa i obejmuje tytuły opublikowane m.in. przez Wydawnictwo Znak, Otwarte, Insignis, Marginesy, WAM, Zwierciadło, Pascal, Dwie Siostry, EMG i Harper Collins. Jako autorka ma w dorobku trzy powieści obyczajowe, zbiór reportaży i dwie książki dla dzieci z przygodami Bolka i Lolka. Dlaczego postanowiła napisać thriller? „Zaczęłam doceniać ciemną stronę ludzkiej duszy, tę mroczną część, której zazwyczaj nie lubimy dostrzegać u siebie samych, ale za to fascynuje nas u innych. Poza tym thriller pozwala na budowanie napięcia, stopniowe wciąganie czytelników coraz głębiej w intrygę, zwodzenie ich – to jak gra, tyle że to historia ustala jej zasady, a pisarz jedynie pociąga za sznurki” – mówi w komentarzu udzielonym Booklips.pl.

Zgodnie z zapowiedziami wydawcy, „Czarne morze” to mroczna opowieść o morzu, rodzinnych tajemnicach, kobiecej sile i mocy żywiołów, w której skrupulatnie budowane sylwetki psychologiczne bohaterów dają poczucie zaglądania do cudzych głów. Macios wykazuje się talentem w kreowaniu gęstej atmosfery. W jej warsztacie pobrzmiewają ponoć echa dokonań Stephena Kinga i Deana Koonza. W „Czarnym morzu” trójmiejska i wrocławska rzeczywistość przenikają się ze światem duchów, mrocznych wizji i poczucia osaczenia.

Powieść „Czarne morze” trafi do księgarń 25 marca nakładem wydawnictwa Wielka Litera.

fot. i źródło: mat. prasowe wydawnictwa Wielka Litera

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi