Kafka! Dziś premiera najobszerniejszego w historii tomu prozy Franza Kafki

18 maja 2016

Kafka-premiera-PIW-1

To największe od lat wydarzenie dla wszystkich miłośników prozy Franza Kafki. „Opowieści i przypowieści” to ponad 600 stron, najobszerniejszy oraz pierwszy w historii tom opowiadań i miniatur Kafki w układzie chronologicznym. Dziś premiera książki!

„Kafka należy do osobliwego typu pisarzy, których wysiłek skupia się na formułowaniu i komplikowaniu problemu, a nie na jego rozwiązaniu. Wszystkie jego dzieła reprodukują w gruncie rzeczy w przeróżnych odmianach jednakową sytuację zasadniczą, ich fabuła, zresztą bardzo nikła, nie posuwa się naprzód, lecz krąży w miejscu i stale powraca do punktu wyjścia ? jej treścią są bowiem niekończące się rozważania ludzi, którzy medytują nad tym, jak osiągnąć cel dla człowieka nieosiągalny”. Tak pisał Roman Karst w przedmowie do wydania nowel i miniatur Kafki (PIW 1961).

Kafka-premiera-PIW-2

Nowy, najobszerniejszy w historii tom prozy Kafki to wybór opowiadań, miniatur, przypowieści, aforyzmów wydany przez Państwowy Instytut Wydawniczy. Granica między tymi rodzajami jest u Kafki nieostra, łączy je forma paraboli i tajemnica, otwierająca pole do różnorodnych interpretacji, przez co tak doniosłe jest to dzieło. Zwykło się chyba krótkie utwory autora Procesu stawiać niżej niż jego powieści. Niniejszy tom ma na celu przekonać, że niesłusznie. Zgromadzone utwory starano się ułożyć chronologicznie (mimo niemożliwości ustalenia dokładnych dat powstania wielu z nich), a więc choćby w przybliżeniu ukazać przebieg twórczości Kafki.

Czytelnik znajdzie tu takie perły, jak „Kolonia karna”, „Wyrok”, „Przemiana”, „Jama” czy „Budowa chińskiego muru”, ale też mniej znane utwory, na czele z „Troską ojca rodziny”, „Prometeuszem”, „Milczeniem syren”, „Prawdą o Sanczo Pansie” (pobierz spis wszystkich utworów zamieszczonych w tomie, klikając tutaj). Okładkę zdobi rysunek autora, Der Denker (Myśliciel) z 1913 roku.

Książka dostępna od dziś w sprzedaży z 20% rabatem na www.piw.pl oraz podczas Warszawskich Targów Książki (stoisko PIW, nr 49/D7).

[Artykuł sponsorowany]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi