banner ad

„Jesteś moją matką?” – komiksodramat Alison Bechdel w kwietniu od Timof i cisi wspólnicy

18 kwietnia 2014

jestes-moja-matka-premiera
23 kwietnia nakładem wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy ukaże się nowy komiks Alison Bechdel. „Jesteś moją matką?” to kolejna wspomnieniowa powieść graficzna autorki „Fun home”, tym razem opowiadająca o tym, jak stała się artystką, którą jej matka zawsze chciała być.

Bechdel zasłynęła na całym świecie głośnym „Fun home”, niezwykle odważnym pamiętnikiem graficznym opisującym dojrzewanie autorki na pensylwańskiej wsi, skupiającym się na ukazaniu złożonej relacji córki z ojcem, którego skrywany homoseksualizm wpłynął na stosunki pomiędzy wszystkimi członkami rodziny. Była to również opowieść o odkrywaniu własnej tożsamości seksualnej, gdyż na jego kartach Bechdel sama „wyszła z szafy” i oświadczyła bliskim, że jest lesbijką. Pełen nawiązań do wielkiej literatury oraz rozważań na temat życia i śmierci „Fun home” szybko zyskał rozgłos daleko wykraczający poza środowisko komiksowe. W zachwytach nad dziełem rozpływali się krytycy literaccy i pisarze. Sześć lat później autorka opublikowała swoistą kontynuację tegoż komiksu, album „Jesteś moją matką”, który w tym miesiącu trafi do rąk polskich czytelników. Tym razem skupiła się na swojej relacji z matką, sfrustrowaną artystką, która przestała całować ją na dobranoc, kiedy Alison miała siedem lat.

W wywiadzie dla „NPR” Bechdel przyznaje, że początkowo nie miała zamiaru pisać o matce: „Zdecydowałem się napisać książkę o relacjach. Byłam w pewnym sensie zainteresowana filozoficzną ideą siebie oraz innych. Dotarłem jednak do punktu, w którym zdałam sobie sprawę, że w rzeczywistości ta historia jest o mojej relacji z matką, a ja cały czas krążę wokół tego tematu”.

Postanowiła więc napisać o matce ? molu książkowym zakochanym w muzyce, zapalonej aktorce amatorce. A także o kobiecie tkwiącej w nieszczęśliwym małżeństwie z kryptogejem, której artystyczne aspiracje podszywały dzieciństwo Bechdel. Raz kąśliwie, raz radośnie Bechdel wyrusza na poszukiwanie odpowiedzi dotyczących przepaści między matką a córką. W poszukiwaniach tych odkrywa warstwę za warstwą, przedstawiając czytelnikowi fascynujące życie i twórczość ikony psychoanalizy XX wieku, Donalda Winnicotta, wymownie naświetlającą ilustrację dr. Seussa, a następnie prywatne (seryjnie monogamiczne) dorosłe życie uczuciowe Bechdel. Wreszcie zaś, wracając do matki, autorka rysuje rozejm ? kruchy w czasie rzeczywistym, ale taki, który poruszy i zaskoczy wszystkie dorosłe dzieci udanych matek.

Bechdel twierdzi, że w trakcie tworzenia komiksu uświadomiła sobie, że to właśnie matka nauczyła ją bycia pisarką. I chociaż rodzicielka nie jest zadowolona z faktu, że Alison odsłania rodzinne tajemnice, to jednak „w jakimś sensie uznaje, że jest to coś, co należało zrobić, nawet jeśli jest to dla niej niewygodne”.

Powieściopisarz Jonathan Safran Foer, autor „Strasznie głośno, niesamowicie blisko” i „Wszystko jest iluminacją”, tak pisał o „Jesteś moją matką?”: „To dzieło wyjątkowo ludzkiego geniuszu, dzielnie zmierzającego prosto do sedna: dlaczego jesteśmy tym, kim jesteśmy. Jest także niesamowicie zabawne. I kapitalne wizualnie. Z każdą przewróconą stroną uzależnia jeszcze bardziej. I łamie serce”.

Jeśli chcecie, aby i wam Alison Bechdel złamała serce, to od 23 kwietnia szukajcie w księgarniach komiksu „Jesteś moją matką?”. Dziewięć przykładowych stron z komiksu znajdziecie, klikając tutaj.

W tym samym dniu ukażą się również dwie inne arcyciekawe propozycje od wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy: „Wąż wodny” Tony’ego Sandovala i „Louis Riel” Chestera Browna. Okładki obydwu tytułów możecie zobaczyć poniżej.

timof-kwiecien-2014

fot. Michael Rhode

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi