Jak ludzkość zeszła do „Silosu” – „Zmiana” Hugha Howeya pod patronatem Booklips.pl

27 stycznia 2015

zmiana-silos-premiera
Nakładem wydawnictwa Papierowy Księżyc ukazał się prequel bestsellerowej powieści Hugha Howeya „Silos”. Chcesz się dowiedzieć, jak doszło do tego, że na Ziemi przeżyła zaledwie garstka ludzi zamknięta w gigantycznym podziemnym silosie, to koniecznie przeczytaj „Zmianę”.

Howey wpisał się w kanon literatury postapokaliptycznej, przedstawiając w „Silosie” wizję świata, w jakim nikt z nas nie chciałby żyć. Ziemia jest martwa, powietrze zatrute, a ostatnie ślady cywilizacji widniejące gdzieś na horyzoncie rozpadają się w pył. Garstka ludzi, która przetrwała, zamieszkuje gigantyczny silos zakopany głęboko pod ziemią. Świat zewnętrzny mogą jedynie obserwować przez gigantyczne obiektywy. Mieszkańcy silosu muszą przestrzegać surowych zasad narzuconych przez garstkę uprzywilejowanych, sprawujących nad nimi władzę. Są jednak tacy, którzy nie godzą się na taki porządek, nawet jeśli za wszelki bunt czeka ich zabójcza kara.

Kiedy Hugh Howey wpadł na pomysł „Silosu”, pracował w niepełnym wymiarze godzin w księgarni. Historię przelał na papier, tworząc kilkudziesięciostronicowe opowiadanie stanowiące pierwszy, wprowadzający rozdział książki. Rozczarowany tradycyjnym modelem wydawniczym (miał już na koncie jedną powieść, która ukazała się nakładem niedużej oficyny), zdecydował się samodzielnie opublikować tekst w formie krótkiego e-booka za pomocą platformy do samopublikowania Kindle Direct Publishing. Czytelnicy pokochali przedstawiony w opowiadaniu świat silosu i publikacja trafiła na listy bestsellerów Amazona. Fani domagali się więcej, dlatego Howey napisał cztery kolejne nowele i opublikował je w ten sam sposób, co pierwszą. Przypuszczał, że zainteresowanie „Silosem” w końcu przeminie, jednak zamiast tego zaczął otrzymywać telefony z propozycjami od agentów literackich i producentów hollywoodzkich. Wydawnictwo Simon & Schuster za możliwość publikacji powieści w formie tradycyjnej zaoferowało pisarzowi pół miliona dolarów (na dokładkę Howey zachował prawa do sprzedaży książki w wersji elektronicznej). Z kolei prawa do ekranizacji „Silosu” wykupił sam Ridley Scott, reżyser takich klasyków jak „Obcy” czy „Łowca Androidów”.

Sukces książki sprawił, że autor zaczął myśleć nad kolejnym tomem. Nie chciał jednak pisać sequelu, aby nie zmniejszyć wrażenia, jakie pozostawił na czytelnikach ostatni rozdział i epilog „Silosu”. Uznał więc, że najlepiej będzie cofnąć się wpierw do czasów, gdy świat jeszcze był takim, jakim go znamy, i opowiedzieć, jak doszło do powstania silosu. Tym sposobem Howey po raz kolejny odkrył przed nami prawdziwy labirynt tajemnic, sekretów i kłamstw, sprawiając, że pochłaniamy „Zmianę” w napięciu do ostatniej strony.

„Zmiana” Howeya, podobnie jak pierwsza część trylogii, ukazała się pod patronatem Booklips.pl. Wydawcą książki jest oficyna Papierowy Księżyc.

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi