Isabel Allende debiutuje kryminalnie ? premiera „Rippera” już 8 października

15 września 2014

allende-napisala-kryminal
Jej książki przetłumaczono na ponad trzydzieści języków i sprzedano w ponad pięćdziesięciu sześciu milionach egzemplarzy. Jest autorką kilkunastu bestsellerowych powieści obyczajowych, m.in. „Dom duchów”, „Podmorska wyspa” i „Paula”. Teraz powraca z pierwszym w swojej karierze kryminałem „Ripper. Gra o życie”. Książka trafi do rąk czytelników już 8 października.

San Francisco, rok 2012. Siedemnastoletnia Amanda administruje popularną na całym świecie grą „Ripper”. Jej uczestnicy poszukują tytułowego Kuby Rozpruwacza. Dziewczyna znudzona przewidywalną fabułą, postanawia wzbogacić ją o prawdziwe morderstwa, które mają miejsce w San Francisco. Wiedzę o nich zdobywa dzięki swojemu ojcu, który jest szefem Wydziału Zabójstw. Gdy gracze dostrzegają powiązanie między zbrodniami, a Indiana ? matka Amandy ? znika, rozpoczyna się wielowątkowe śledztwo i prawdziwy wyścig z czasem. W dodatku bez wsparcia policji, która mimo ogromnych możliwości zawsze jest o krok za graczami.

Isabel Allende mierzy się z prawdziwym wyzwaniem pisząc pierwszą książkę w nowym dla siebie gatunku. Robi to niezwykle umiejętnie i jak zawsze potrafi dotknąć najczulszych punktów ludzkiej duszy. W „Ripperze” snuje opowieść o miłości ? prawdziwej i głębokiej, zdolnej do największych poświęceń oraz patologicznej i egoistycznej, która może doprowadzić do zbrodni. Autorka maluje obraz ekscentrycznego środowiska skupionego wokół Kliniki Holistycznej, gdzie pracuje matka Amandy. Ośrodek medycyny alternatywnej przyciąga uzdrowicieli, specjalistów od aromaterapii i akupunktury, astrologów i adeptów New Age. Autorka w mistrzowski sposób przeplata tajemnicze wątki kryminalne z barwnymi opisami bohaterów powieści: nastoletniej, obdarzonej niezwykłą inteligencją dziwaczki żyjącej we własnym świecie, zarozumiałego szefa Wydziału Zabójstw policji San Francisco, stukniętej astrolożki, egzaltowanego kelnera z włoskiej kawiarni czy pobożnej meksykańskiej matrony.

„Ripper” jest też okazją do refleksji na temat amerykańskich operacji wojskowych w Iraku i Afganistanie, sposobów prowadzenia współczesnej wojny, odpowiedzialności jednostki za zabijanie i konsekwencji w postaci inwalidztwa, ucieczki w nałóg i urazów psychicznych, które pozostają żołnierzom na całe życie.

Isabel Allende jest jedną z najpopularniejszych chilijskich autorek. Debiutowała w wieku czterdziestu lat powieścią „Dom duchów” pisaną pierwotnie jako list do jej umierającego dziadka. Na kanwie książki powstał film „Dom dusz” z Meryl Streep, Jeremy Ironsem i Antonio Banderasem w rolach głównych. Nakładem Wydawnictwa Muza SA ukazały się m.in. „Dziennik Mai”, „Podmorska wyspa”, „Portret w sepii”, „Córka fortuny”, „Inés, pani mej duszy”, „Paula”, „Suma naszych dni”. Teraz przyszła kolej na „Ripper. Gra o życie”. Premiera kryminału zapowiedziana została na 8 października.

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi