„Inne ochoty” – druga część rozmów Jerzego Pilcha i Eweliny Pietrowiak od 27 sierpnia w księgarniach

7 sierpnia 2017


Jerzemu Pilchowi i Ewelinie Pietrowiak tak dobrze rozmawiało się w bestsellerowej książce „Zawsze nie ma nigdy”, że postanowili kontynuować temat. Przeszło rok od rozpoczęcia swojej wspólnej literackiej przygody spotykają się ponownie. I znów nie mogą się nagadać? Efektem rozmów jest książka „Inne ochoty”, której premiera zapowiedziana jest na 27 sierpnia.

Jest 2 listopada 2016 roku. Dzień rewanżowego meczu między Legią Warszawa a Realem Madryt ? pamiętnego, bo rozgrywanego przy pustych trybunach. I choć piłka nożna niezmiennie pasjonuje Pilcha, to jednak ostatnio zaszła w nim pewna zmiana. Odrzucił laskę i coraz częściej można go zobaczyć w kapeluszach. Pietrowiak była przy nim, gdy po raz pierwszy od lat spotykał się z czytelnikami. Dobrze go zna i z całą pewnością wie, jak zadawać pytania.

Jak wygląda Polska w roku obchodów 500-lecia reformacji? Dlaczego nie lubi ciętych kwiatów? W jaki sposób stał się posiadaczem swojej pierwszej płyty Bitelsów? Jak wyglądała jego kariera sprzedawcy w galerii Andrzeja Mleczki? Dlaczego nigdy nie pożycza swoich książek? Kot czy pies? Wreszcie ? czekoladka Danusia czy baton Kinder Bueno? Na te i inne pytania padną szczere odpowiedzi, którymi pisarzowi z pewnością uda się zaskoczyć czytelników i swoją rozmówczynię. A może nawet samego siebie?

Druga runda rozgrywki Pilch?Pietrowiak to trochę ironii i mnóstwo refleksji, wspomnienia i plany na przyszłość, a nade wszystko i ponad wszystkim literatura.

Rozmowy z autorem takich dzieł, jak „Bezpowrotnie utracona leworęczność”, „Spis cudzołożnic”, „Pod Mocnym Aniołem” czy „Wiele demonów”, przeprowadziła Ewelina Pietrowiak, reżyserka teatralna i operowa, scenografka. Jest absolwentką Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej oraz Podyplomowych Studiów na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. Zadebiutowała w 2006 roku „Pokojówkami” Jeana Geneta ? sztuka została wystawiona w warszawskim Teatrze Ateneum. Na tej scenie zrealizowała również „Sonatę jesienną” Ingmara Bergmana, „Trash story czyli sztukę niepamięci” Magdaleny Fertacz oraz „Kasta la Vista” Sébastiena Thiéry. Reżyserowała między innymi w warszawskim Teatrze Syrena i Teatrze Dramatycznym. W teatrze operowym zadebiutowała w sezonie 2007/2008 realizacją „Jutra” Tadeusza Bairda w Operze Wrocławskiej. Wyreżyserowała między innymi „Halkę” Stanisława Moniuszki, „Matkę czarnoskrzydłych snów” Hanny Kulenty, „Uprowadzenie z seraju” W.A. Mozarta, prapremiery oper Zygmunta Krauzego „Pułapka” oraz Aleksandra Nowaka „Space Opera”. W latach 2011?2013 pełnia funkcję dyrektor artystycznej Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie. Jest laureatką wielu nagród za prace scenograficzne i reżyserskie. W 2010 roku została nominowana do Paszportu Polityki w kategorii Muzyka Poważna za realizacje operowe.

Jej znajomość z Jerzym Pilchem zaczęła się od miłości. Kiedy miłość się skończyła, przyszło oddalenie, a po nim, stopniowo, narodziła się przyjaźń. Jak sam pisarz przyznaje, Pietrowiak była jedyną osobą, która odwiedziła go w szpitalu po operacji głębokiej stymulacji mózgu. Pierwsza wspólna książka stanowiła dla Pilcha formę treningu mówienia. „Miałem koło siebie bardzo inteligentną, wrażliwą na literaturę i – nie ma co ukrywać – wrażliwą na autora reżyserkę teatralną. Fach reżysera to jest nic innego, jak fach tłumaczenia literatura na obrazy, obojętnie, czy to jest dramat, czy to jest adaptacja powieści, czy to jest wreszcie opera. Więc tu nie miałem najmniejszych obaw” – mówił Pilch w rozmowie z radiową Dwójką. Obaw nie miał też przed kontynuacją rozmów, czego dowodem jest najnowsza książka.

„Inne ochoty. Jerzy Pilch w rozmowach z Eweliną Pietrowiak, część 2” ukaże się 27 sierpnia nakładem Wydawnictwa Literackiego.

fot. Jacek Poremba

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi