Historia rodziny poetów opowiedziana wierszami i fotografią. Premiera nowej książki Tomasza Jastruna

12 października 2022

Od 12 października miłośnicy poezji oraz twórczości Mieczysława Jastruna i Tomasza Jastruna mogą dodać do swojej czytelniczej listy kolejną pozycję obowiązkową. „Album rodzinny. Wiersze i fotografie” to osobisty zbiór wierszy autorstwa Tomasza Jastruna oraz jego rodziców – Mieczysława Jastruna i Mieczysławy Buczkówny. W książce oprócz wierszy znajdziemy archiwalne, wcześniej niepublikowane zdjęcia z rodzinnego albumu poetów.

Tegoroczna nagroda Nike przyznana Jerzemu Jarniewiczowi za tomik poezji „Mondo cane” pokazała, że wiersze nadal poruszają odbiorców swoją formą oraz przekazem. Tomasz Jastrun, dbając o dziedzictwo i dorobek artystyczny utalentowanych rodziców, wydaje osobistą książkę, w której główne role grają poezja i fotografie dobrane do rodzinnej historii wybitnych twórców.

„Wychowałem się w domu poetów. Zarówno mama, jak i ojciec pisali wiersze. Skrzyp wiecznego pióra i stukot maszyn do pisania stały się muzyką mojego dzieciństwa. Ojciec, Mieczysław Jastrun, był w XX wieku bardzo cenionym pisarzem, przede wszystkim poetą, ale też eseistą i tłumaczem, historykiem literatury, autorem słynnej biografii Adama Mickiewicza. Mama, Mieczysława Buczkówna, pisała wiersze, ale też książki dla dzieci, napisała ich wiele. Uważała się jednak przede wszystkim za poetkę” – mówi Tomasz Jastrun.

„Czy wziąłem coś z poetyki rodziców? Po ojcu może pesymizm i pasję społeczną, ale też grozę przemijania. Po mamie pewnie delikatność w lirykach. Są w 'Albumie’ liczne liryki, wiersze o dzieciach, w końcu wiersze metafizyczne, pożegnania bliskich. Jak przystało na album rodzinny, w poezję zostały 'wklejone’ fotografie z moimi komentarzami. Niektóre zdjęcia korespondują z poezją, inne niekoniecznie, ale są częścią rodzinnej autobiografii i zdają się interesujące same w sobie. Stąd np. moje fotografie z Szymborską i z Mrożkiem” – dodaje autor.

Ten ceniony poeta, felietonista i prozaik, oddaje w ręce czytelników bardzo osobiste dzieło – historię swojej rodziny opowiedzianą przy pomocy formy literackiej, z którą związana była cała trójka. Wiersze przedstawiają nam dzieje rodziny zaplątanej w polską historię, ale i „poezję” życia.

„Mówi się, że fotografie i wiersze uwieczniają ludzi i zdarzenia. Taka wieczność trwa jednak zwykle tylko chwilę, ta książka próbuje ją nieco wydłużyć. Moi rodzice jako poeci zostali zapomniani, czas jest bezwzględny także dla sztuki. Chciałem, żeby te wiersze i fotografie były świadectwem historii, tej dużej i małej, rodzinnej. I aby rozmawiały nie tylko ze sobą, ale też z czytelnikiem” – wyjaśnia Jastrun.

Książka „Album rodzinny. Wiersze i fotografie” jest już dostępna w księgarniach nakładem Czarnej Owcy. A 24 października w Station of Art Gallery w Warszawie zapowiedziano wieczór z Tomaszem Jastrunem, podczas którego odbędzie się projekcja zdjęć z archiwum rodzinnego autora. Spotkanie uświetni odczytywanie wierszy przez znanych aktorów. W trakcie wydarzenia będzie również możliwość kupienia książki w promocyjnej cenie i zdobycia autografu. Udział w wydarzeniu możliwy jest po wcześniejszej rejestracji.

[am]


Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi