Hedonista, erotoman i łajdak – oto bohater powieści Piotra Cieleckiego „Zasypianie”, która ukaże się pod patronatem Booklips.pl

12 lutego 2014

Zasypianie - premiera
13 lutego dzięki wydawnictwu Prószyński i S-ka do księgarń trafi debiutancka powieść Piotra Cieleckiego. Jeśli lubicie literaturę niepokorną i kontrowersyjną, to „Zasypianie” jest książką właśnie dla was. Powieść ukaże się pod patronatem Booklips.pl.

Bohaterem „Zasypiania” jest Piotr, sympatyczny i dowcipny fotograf, a przy tym seksoholik, wielbiciel damskich ciał, pijak, hedonista i łajdakiem ? co sam stwierdza wielokrotnie i raczej z przyjemnością. „Jeśli podchodziłem do seksu w sposób wulgarny i obsceniczny, to dlatego, że wydawało mi się to szczere i najbardziej intuicyjne. Obrzydzało mnie wpychanie miłości między ociekające organy. Nie to, że nie szanowałem kobiet albo że się na nich mściłem, że gardziłem ich delikatnością, nic z tych rzeczy. Uwielbiałem kobiety i gdyby zniknęły ze świata, ja zniknąłbym natychmiast razem z nimi, ponieważ nie miałbym tu już nic do roboty” – wyznaje.

Piotr żyje z dnia na dzień, nie ma planów ani oczekiwań. Płynie z biegiem wydarzeń, co jakiś czas cumując w łóżkach kolejnych kobiet. Zaspokaja swoje potrzeby, nie analizuje, nie martwi i nie cieszy się przesadnie. Kobiety kochają go i nienawidzą; obie sytuacje wywierają na nim podobnie nikłe wrażenie. Ale jak to w powieściach bywa ? pewnego dnia spotyka Weronikę ? kobietę inną niż wszystkie. Tylko czy bohater chce by było inaczej?

„Zasypianie” to brawurowa, bezpruderyjna proza sowizdrzalska o bliskości i obcości, seksie i niespełnieniu. Świat relacji męsko-damskich przedstawiony jest w niej oczami mężczyzny, który sądzi, że przeżył już wszystko.

Odpowiedzialnym za ów pełen dosadnej erotyki i jednocześnie dość smutny obraz dzisiejszych 30-latków – samotnych, nieco zagubionych, nie pozwalających sobie na prawdziwą bliskość z drugim człowiekiem – jest Piotr Cielecki, absolwent filozofii na Uniwersytecie Łódzkim i fotografii w PWSFTviT. Mieszka trochę w Łodzi, trochę w Warszawie, a trochę w hotelach i samolotach, bo sporo podróżuje. Jego teksty i zdjęcia ukazywały się m.in. w „Machinie”, „[fo:pa]”, „Nowej Fantastyce” oraz w „Gazecie Wyborczej”. Pisze głównie felietony i fragmenty nieistniejących powieści. Obecnie kończy swoją drugą książkę.

Debiutancka powieść Cieleckiego „Zasypianie” ukaże się 13 lutego nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Booklips.pl jest patronem medialnym wydania.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi