„Gwiezdny zamek” ? nowa seria komiksowa o podboju kosmosu pod koniec XIX wieku

21 marca 2018


Wydawnictwo Egmont rozpoczyna wydawanie przygodowej serii komiksu europejskiego „Gwiezdny zamek” o podboju kosmosu pod koniec XIX wieku. Historię błyskotliwego wynalazcy i jego syna, odnoszącą się do tajnego bawarskiego programu kosmicznego, stworzył francuski rysownik i scenarzysta Alex Alice. Pierwszy album w kolekcji, „Gwiezdny zamek. 1869: Podbój kosmosu”, ukazał się 14 marca.

„Gwiezdny zamek” to familijny cykl komiksów przygodowych. Oszałamiające rysunki stworzone akwarelami wprowadzają czytelników w stary, dobrze im znany świat: świat dziewiętnastowiecznej Europy, Europy wielkich odkryć, postępu naukowego i utopii. W styczniu 2017 roku po raz pierwszy seria ta, skłaniająca zarówno do snucia marzeń, jak i do naukowych dociekań, została pokazana na wystawie podczas festiwalu w Angoul?me. Dziś trafia na polski rynek.

Komiks opowiada o perypetiach młodego, rezolutnego Serafina. Wraz z ojcem, błyskotliwym wynalazcą profesorem Archibaldem Dulakiem, chłopak prowadzi badania nad eterem, fascynującą, niewidzialną substancją, która pozwoli ludziom wznieść się hen wysoko, do gwiazd… To w trakcie jej poszukiwań matka Serafina zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach podczas lotu balonem. Profesor i chłopiec otrzymują tajemniczy anonimowy list od osoby, która twierdzi, że posiada jej dziennik. Spiski i zaskakujące wydarzenia toczą się od północnej Francji aż po Bawarię, gdzie król Ludwik prosi Archibalda, żeby zbudował dla niego latający statek. Serafin musi zaś połączyć siły z przyjaciółmi, Sophie i Hansem, aby zapobiec bardzo niebezpiecznej intrydze. Wspólnie zakładają bractwo Rycerzy Eteru, a w końcu udadzą się w niezwykłą podróż na Księżyc.

„Gwiezdny zamek” to hołd dla Jules’a Verne’a. Zrodził się z gorzkiego rozczarowania. W powieści „Wokół Księżyca” dziewiętnastowieczni astronauci nie docierają na Księżyc. Autor albumu chciał pójść w ich ślady i odkryć ten dziewiętnastowieczny kosmos, kiedy idea życia na planetach Układu Słonecznego była przez większość naukowców brana za pewnik… Świat naukowych domysłów, często bardzo poetyckich, kwitł.

Ta historia alternatywna, w której pokazanych zostało wiele źródeł energii, zarówno istniejących, jak i wyobrażonych, pobrzmiewa echem aktualnych badań astronomicznych, związanych z istnieniem ciemnej energii w układzie planetarnym. Na kartach tej steampunkowej serii można też obejrzeć niezwykłe maszyny, choćby majestatyczny eternef, zbudowany przez profesora Dulaca dla króla Ludwika. Statek ten ma służyć podczas eksploracji Księżyca, a także wielu innych wypraw?

Natomiast pierwsza inspiracja „Gwiezdnego zamku” to ta romantyczna. Zamek Neuschwanstein… odwiedzony za młodu z ojcem. Dla autora to było najwspanialsze wcielenie romantyzmu. Czytał wtedy „Władcę pierścieni”, a miał też okazję zapoznać się z Wagnerowskim cyklem „Pierścień Nibelunga”. Nagle za sprawą zamku jego fantazja nabrała realnych kształtów. Postać udręczonego dziewiętnastowiecznego władcy, który przekuł swoje marzenia w kamień, pozostała z twórcą komiksów przez lata. „Zawsze chciałem przedstawić go w historii pasującej do tego przerysowanego monarchy” ? mówi Alex Alice. Tak narodził się jeden z głównych bohaterów opowieści. Ekscentryczny wizjoner niczym król Ludwik. Na stronach komiksu przewijają się też inne postaci historyczne, takie jak król Bawarii, kanclerz Prus Bismarck czy Sissi ? austriacka cesarzowa Elżbieta.

Co czeka Serafina i jego przyjaciół podczas podróży na Księżyc? Polecamy lekturę pierwszego tomu serii „Gwiezdny zamek”. Podbój kosmosu dopiero się rozpoczyna!

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi