„Głosy Pamano” Jaume Cabré – jedna z najbardziej oczekiwanych premier tego roku już w księgarniach!
Po znakomicie przyjętej powieści „Wyznaję” do rąk polskiego czytelnika trafia książka, za sprawą której Jaume Cabré zdobył pozycję gwiazdy literatury światowego formatu ? autora docenianego zarówno przez czytelników, jak i krytykę. „Głosy Pamano”, przetłumaczone na trzynaście języków, osiągnęły międzynarodowy sukces. Dzisiaj za sprawą wydawnictwa Marginesy dzieło trafiło do polskich księgarń. Booklips.pl jest patronem medialnym polskiego wydania.
„Głosy Pamano” to powieść o potędze zła i o cenie, jaką trzeba zapłacić za poszukiwanie prawdy. Jest rok 1943. W Europie trwa wojna. Nauczyciel Oriol Fontelles przybywa z ciężarną żoną do położonego w Pirenejach miasteczka Torena, miejsca, gdzie stoczyły się najbardziej brutalne walki. W niedługim czasie zostaje wplątany w działalność antyfrankistowskiej opozycji. Jest poplecznikiem faszystowskiego burmistrza, zwanego katem Toreny, a jednocześnie przekazuje partyzantom tajne informacje i pomaga Żydom uciekającym z Europy przez Hiszpanię. Prowadząc podwójne życie, ściąga na siebie nienawiść całego miasteczka i własnej żony, która wkrótce wyjeżdża i w Barcelonie rodzi ich dziecko. Oriol zaczyna pisać długi list, przesłanie dla swojej córki. List, który po niemal sześćdziesięciu latach zupełnym przypadkiem znajduje Tina Bros, nauczycielka uwikłana w osobiste problemy. Tina zgłębia historię miasteczka, znajduje świadków wydarzeń sprzed lat, ujawnia historię o partyzantach, faszystach i anonimowych bohaterach, których życie zniknęło w mrokach niepamięci. Nie zdaje sobie sprawy, że zbudzi uśpione od lat namiętności, nienawiść i pragnienie zemsty.
Jest 2001 rok. Trwają właśnie przygotowania do beatyfikacji czcigodnego męczennika Oriola Fontellesa i ujawnienie szczegółów jego życia w niektórych kręgach jest bardzo niepożądane. Jak daleko można się posunąć, by chronić swoją wersję zdarzeń?
Jaume Cabré na wielu poziomach krzyżuje zawiłe losy ludzi i buduje obraz minionych lat, zatrzymując tym samym czas. Ucieka od biało-czarnych podziałów i skupia się na odcieniach szarości: na przykładzie górskiego miasteczka pokazuje, jak splatają się osobiste pobudki, stare rany, słabość charakteru czy oddanie ideologii. Moralna podłość frankizmu współistnieje z bohaterstwem i tchórzostwem indywidualnym i grupowym. Na początku XXI wieku fakty jeszcze ciągle dopominają się o wirtuoza, który po tylu latach zdecyduje się poruszyć strunę Historii.
„Kataloński pisarz i krytyk Vicent Pag?s, rekomendując do nagrody Krytyki Hiszpańskiej powieść 'Głosy Pamano’ opisywał polifoniczność tego utworu przyrównując go do symfonii” – czytamy w słowie wstępnym od tłumaczki książki, Anny Sawickiej. „Oto dyrygent, Jaume Cabré, wznosi pałeczkę. Rozbrzmiewają pierwsze takty. Orkiestra w tle gra unisono uporczywy temat hiszpańskiej wojny domowej. W tym momencie włącza się pianista. Przez chwilę daje się uwieść orkiestrze, ale natychmiast dystansuje się, improwizuje, wprowadza wątek współczesny. Dialog pianisty i orkiestry trwa, a tymczasem dyrygent dopuszcza do głosu coraz to nowe instrumenty: wiolonczela melancholijnie wzdycha nad powojennym losem nauczyciela z prowincji, skrzypce śpiewają o sile miłości i namiętności, kontrabas przypomina o arogancji Falangi, flet piccolo o faryzejskiej hipokryzji możnych, fagot o dawnych przemytynikach, flet poprzeczny o intrygach ukrywanych pod płaszczykiem religii, puzon o sile prowincjonalnych kacyków, trąbki o szalonych orgazmach, tuba o śmierci, werble o partyzantach, a na koniec perkusista na trójkącie odgrywa partię kota, ulotnej, empatycznej, dobrze poinformowanej postaci”.
Jaume Cabré urodził się w Barcelonie w 1947 roku. Od lat uznaje się go za najwybitniejszego pisarza katalońskiego. Jest autorem wielu powieści, zbiorów opowiadań, esejów literackich oraz scenariuszy filmowych i telewizyjnych. Należy do Instytutu Studiów Katalońskich, a jego utwory, wysoko oceniane przez czytelników i krytyków, były wielokrotnie nagradzane i tłumaczone. W 2013 roku nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazała się jego najnowsza powieść, „Wyznaję” (2011). Autor będzie gościem specjalnym Festiwalu Conrada w październiku tego roku.
„Głosy Pamano” ukazały się w Polsce 13 sierpnia. Booklips.pl jest patronem medialnym wydania.
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi