Film „Honorowy obywatel” – historia noblisty powracającego do rodzinnego miasteczka sportretowanego na kartach jego książek – od piątku w kinach

2 stycznia 2017


6 stycznia do polskich kin studyjnych wejdzie film „Honorowy obywatel”. Argentyński kandydat do Oscara opowiada historię pisarza-noblisty, który musi zmierzyć się z mieszkańcami rodzinnego miasteczka sportretowanego na kartach jego powieści.

Kalendarz Daniela Mantovaniego, argentyńskiego pisarza o międzynarodowej sławie, który zdobył wszystko, łącznie z Nagrodą Nobla, jest pełen obowiązków i prestiżowych wydarzeń. Ale Mantovani niespodziewanie odwołuje spotkania, aby pojechać do małego miasteczka, z którego pochodzi i które jest źródłem jego inspiracji. Ma odebrać medal Zasłużonego Obywatela.

Wizyta tylko z pozoru umożliwia pogodzenie się z przyjaciółmi z przeszłości czy triumfalny powrót do miejsca urodzenia. Mantovani musi zmierzyć się z opiniami ludzi, którzy odnajdują siebie na kartach jego powieści. Spotkanie światowej sławy autora z mieszkańcami Salas obfituje w zabawne nieporozumienia.

Wkrótce jednak atmosfera zagęszcza się. Spokojne życie, skupienie na swoim punkcie widzenia, charakterystyczne dla zamkniętej społeczności, są do zaakceptowania w małym miasteczku, ale dla głównego bohatera stanowią zaprzeczenie wszelkich idei postępu. Emocje towarzyszące obecności noblisty sięgają zenitu, a różnice między kosmopolitycznym literatem a małomiasteczkową społecznością okazują się niemożliwe do pogodzenia.

Choć obraz nie jest ekranizacją książki, powinien zainteresować miłośników literatury, gdyż silnie zaakcentowane są w nim wątki literackie. Mowa jest między innymi o zranionej dumie Argentyńczyków, z których kraju wywodzi się wielu wspaniałych autorów, ale żadnemu nie została dotąd przyznana literacka Nagroda Nobla. Temat ten został podkreślony w filmie poprzez uczynienie głównego bohatera laureatem Nobla w dziedzinie literatury, którego w przekonaniu wielu powinien otrzymać Jorge Luis Borges.

Pisarz-noblista Daniel Mantovani ucieleśnia zarazem poczucie satysfakcji i dumy w oczach społeczności rodzinnego miasteczka, jako że jest osobą rozpoznawalną na arenie międzynarodowej. Mieszkańcy Salas początkowo są zafascynowani jego wizytą, ale kiedy zaczynają poznawać go bliżej, wypierają się go. Jak dzieje się w przypadku wielu artystów związanych z ich rodzinnymi miastami, zainteresowanie przeobraża się w pogardę, kiedy mieszkańcy uświadomią sobie, jakie poglądy reprezentuje główny bohater. Ziszcza się powiedzenie, że „nikt nie jest prorokiem we własnym kraju”.

„Honorowy obywatel” to film Gastóna Duprata i Mariano Cohna, który jest argentyńskim kandydatem do Oscara. W Mantovaniego wciela się Oscar Martínez, znany polskim widzom z roli w „Dzikich historiach”. Za rolę pisarza-noblisty otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na ostatnim Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Kinowa premiera filmu przewidziana jest na 6 stycznia 2017. Poniżej możecie obejrzeć zwiastun „Honorowego obywatela”:

Plakat promujący film „Honorowy obywatel”:

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi