Ekranizacja „Ostatniego pojedynku” na płytach DVD i Blu-ray. Opowiedziana przez Ridleya Scotta historia walki o prawdę w XIV-wiecznej Francji już w sprzedaży

24 lutego 2022

23 lutego na płytach DVD i Blu-ray ukazał się film „Ostatni pojedynek” Ridleya Scotta oparty na książce historycznej pod tym samym tytułem autorstwa Erica Jagera. To opowieść o zdradzie i zemście, rozgrywająca się w scenerii XIV-wiecznej Francji, gdzie brutalność i przemoc wobec kobiet są na porządku dziennym, a spory rozstrzyga się w pojedynkach na śmierć i życie. W rolach głównych Matt Damon, Adam Driver, Jodie Comer oraz Ben Affleck.

Francja z 1386 roku to kraj spustoszony stuletnią wojną z Anglią. Króluje w nim wszechobecna przemoc. Jean de Carrouges (w tej roli występuje Matt Damon) jest szanowanym rycerzem z Normandii, człowiekiem szlacheckiego pochodzenia, znanym z odwagi i biegłości w walce, których dowodził na polu bitwy. Jego przyjaciel, Jacques Le Gris (Adam Driver), to syn normańskiego giermka. Inteligencja oraz elokwencja czynią go jednym z najbardziej podziwianych szlachciców na dworze. Kiedy hrabia Pierre d’Alençon (Ben Affleck), królewski kuzyn i baron na dworze Argentan, w ostrym sporze o własność staje po stronie Le Grisa, jego pozycja, ku niezadowoleniu Carrougesa, zaczyna być coraz silniejsza. Relacje między przyjaciółmi pogarszają się jeszcze bardziej, kiedy Pierre zamiast Carrougesa promuje Le Grisa i to jemu powierza odpowiedzialność za swoje sprawy. Narcyzm i lekkomyślne zachowanie Carrougesa doprowadzają do tego, że zostaje on wyrzucony z dworu.

Mimo niesprawiedliwości, która go spotyka, Carrouges dobrze sobie radzi. Poślubia Marguerite (Jodie Comer) – piękną, mądrą kobietę o silnej woli i dużym posagu, córkę sir Roberta de Thibouville (Nathaniel Parker). Rok później Carrouges przedstawia swoją żonę Le Grisowi – teraz bardziej czarującemu i aroganckiemu niż kiedykolwiek. Mężczyźni decydują się wtedy pogodzić mimo dzielących ich różnic. Carrouges jako rycerz wciąż walczy za swój kraj. Gdy wraca do domu po szczególnie bolesnej porażce, odkrywa, że Marguerite została brutalnie zaatakowana przez Le Grisa, który zaprzecza zarzutom kobiety. Marguerite nie zamierza jednak milczeć. Oskarża napastnika, co jest aktem odwagi i buntu, który naraża jej życie na niebezpieczeństwo.

Aby oczyścić się z hańby i wstydu, które tego typu oskarżenie sprowadziło na rodzinę, Carrouges udaje się na dwór w Argentan. Po wysłuchaniu obu stron Pierre po raz kolejny staje po stronie Le Grisa. Carrouges nie daje za wygraną i udaje się do Pałacu Sprawiedliwości w Paryżu, aby odwołać się od wyroku. Król Karol VI (Alex Lawther) zgadza się, aby proces przybrał formę walki. Mężczyźni staną do pojedynku na śmierć i życie, który rozsądzi, kto w tym sporze ma rację. Od tej chwili los całej trójki spoczywa już tylko w rękach Boga.

Filmowa wersja „Ostatniego pojedynku” to dramat opowiadany z trzech perspektyw: bada wszechmoc mężczyzn, kruchość sprawiedliwości oraz siłę i odwagę jednej kobiety, która – choć osamotniona – nie poddaje się w walce o prawdę. W rolach głównych wystąpili wielokrotnie doceniani aktorzy: laureaci Oscara Matt Damon i Ben Affleck („Buntownik z wyboru”), dwukrotnie nominowany do tej nagrody Adam Driver („Historia małżeńska”, „Paterson”) oraz laureatka nagrody Emmy Jodie Comer („Obsesja Eve”).

Scenariusz „Ostatniego pojedynku” oparty jest o napisaną na podstawie historycznych materiałów źródłowych książkę Erica Jagera z 2004 roku, która ukazała się w Polsce przy okazji premiery filmu nakładem Wydawnictwa Marginesy. Zawarte w niej niezwykle szczegółowe opisy legendarnego pojedynku i wydarzeń, które do niego doprowadziły, przyniosły autorowi spore uznanie. W końcu książka zwróciła też uwagę Matta Damona, który natychmiast dostrzegł jej kinowy potencjał i wymarzył sobie Ridleya Scotta za sterem tej produkcji. Reżyser ten ma na swoim koncie dziesiątki uznanych przez krytyków filmów we wszystkich stylach i gatunkach. Filmów, które do dziś ekscytują i poruszają publiczność – od „Obcego”, „Łowcy androidów” i „Gladiatora” po „Thelmę i Louise” czy „American Gangster”.

„Wiedzieliśmy, że to niesamowita historia. Pytanie brzmiało, jak opowiedzieć ją w sposób naprawdę interesujący” – mówi Damon. „Wtedy wpadliśmy na pomysł kilku perspektyw i przynęty. Dwie trzecie filmu z tymi dwoma mężczyznami jest tylko po to, by odkryć, że to kobieta jest główną bohaterką całej historii” – opowiada aktor, który jest również współscenarzystą filmu.

Damon i Affleck pracowali nad scenariuszem z Nicole Holofcener, scenarzystką i reżyserką nominowaną do Oscara za scenariusz filmu „Czy mi kiedyś wybaczysz?”. Każde z nich pisało z innej perspektywy – odpowiednio Carrougesa, Le Grisa i Marguerite, aby upewnić się, że historia uchwyci wszystkie trzy głosy.

„Weszłam w tę współpracę dlatego, że Matt i Ben nie są kobietami. Nie żeby nie mogli napisać wspaniałej kobiecej postaci, wielu mężczyzn to robi. Ale myślę, że mój wkład do tekstu i filmu stanowi moja kobieca perspektywa. Inne oko i inny głos” – tłumaczy Nicole Holofcener.

Ludzie tacy jak Jean de Carrouges i Jacques Le Gris byli bohaterami swoich własnych historii – ale również ich nierzetelnymi narratorami i kronikarzami. Perspektywa Marguerite jest cenna, ponieważ oferuje niezbędną tutaj korektę niekwestionowanych poglądów mężczyzn na siebie samych i otaczający ich świat.

„Ci mężczyźni urodzili się w środku wojny stuletniej. Życie, które znali, było brutalne – jego nieodłączną częścią były gwałty i kradzieże, które były i nadal są̨ bronią̨ używaną na wojnie” – wyjaśnia Damon. „To świat pełen przemocy i niesamowicie okrutny. Podczas lektury tej książki wydaje się, że jedyna historia, którą warto opowiedzieć, to historia tej kobiety. Jej niesamowitej odwagi, życia pod okropną presją przesłuchań i poniżania, a jednocześnie nieustępliwości, aby w tych czasach i w tej kulturze opowiedzieć prawdę o tym, co ją spotkało” – mówi odtwórca jednej z głównych ról.

Bazując na historii niezwykłej kobiety, „Ostatni pojedynek” staje się wciągającym studium władzy i woli przetrwania, a także kulturowych wzorców i tradycji, które skutkowały spiskowaniem oraz manipulowaniem faktami, zaciemnianiem prawdy. Mimo że wszyscy troje bohaterowie mieli wspólne doświadczenia, to tak naprawdę̨ żyli w zupełnie innych światach. Opowieść o Marguerite de Carrouges, która żyła ponad 600 lat temu, przypomina spuściznę wszystkich tych, którzy przez kolejne wieki po cichu, ale wytrwale walczyli o sprawiedliwość. Mimo że to postać kobieca wysuwa się tutaj na pierwszy plan, prezentowany obraz świata jest bezwzględnie surowy. Brutalny realizm wiernie oddaje rzeczywistość średniowiecznej Francji, co czyni „Ostatni pojedynek” jedną z ciekawiej opowiedzianych historii rycerskich, jakie w ostatnich latach mogliśmy zobaczyć na dużym ekranie.

Wydanie płytowe „Ostatniego pojedynku” ukazało się pod patronatem Booklips.pl. Na nośnikach Blu-ray oprócz filmu znajdziemy w dodatkach reportaże z planu. Dystrybutorem jest Galapagos Films.

[am]
fot. © Patrick Redmond/20th Century Studios

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: film, premiery i zapowiedzi