Dziś światowa premiera powieści Dana Browna pt. „Początek”. Polskie wydanie również w sprzedaży

3 października 2017


„Początek” – nowa powieść Dana Browna z Robertem Langdonem, profesorem Uniwersytetu Harvarda i specjalistą od symboli, już dziś trafia do polskich czytelników, w dniu światowej premiery. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Sonia Draga.

Tym razem autor przenosi nas do malowniczej Hiszpanii. Profesor Robert Langdon, specjalista w dziedzinie ikonologii religijnej i symboli, w poszukiwaniu rozwiązania zagadki będzie przemierzał ulice Madrytu, Barcelony, Sewilli i Bilbao.

Akcja zaczyna się, gdy Langdon przybywa do Muzeum Guggenheima w Bilbao, gdzie ma dojść do ujawnienia odkrycia, które „na zawsze zmieni oblicze nauki”. Gospodarzem wieczoru jest Edmond Kirsch, czterdziestoletni miliarder i futurysta, którego oszałamiające wynalazki i śmiałe przepowiednie zapewniły mu rozgłos na całym świecie. Kirsch, który dwadzieścia lat wcześniej był jednym z pierwszych studentów Langdona na Harvardzie, planuje ujawnić informację, która będzie stanowić odpowiedź na fundamentalne pytania dotyczące ludzkiej egzystencji: Skąd pochodzimy? I dokąd zmierzamy?

Gdy Langdon i kilkuset innych gości w osłupieniu ogląda oryginalną prezentację, wieczór zmienia się w chaos, a cenne odkrycie Kirscha może przepaść na zawsze. Chcąc stawić czoła nieuchronnemu zagrożeniu, Langdon musi uciekać z Bilbao. Towarzyszy mu Ambra Vidal, elegancka dyrektorka muzeum, który pomagała Kirschowi zorganizować wydarzenie. Razem udają się do Barcelony i podejmują niebezpieczną misję odnalezienia kryptograficznego hasła, które stanowi klucz do sekretu Kirscha?

Zachowując swój charakterystyczny styl, Brown zapełnił karty powieści kodami, symbolami, odkryciami naukowymi, ciekawostkami religijnymi, historycznymi i architektonicznymi. Aby tekst był możliwie wierny faktom, autor zatrudnił grupę osób, których zadanie polegało na weryfikowaniu wszystkich informacji. „Biorąc pod uwagę to, że zebranie tej całej wiedzy w książkach zabiera mi lata, jest dość trudnym zadaniem dla kontrolerów faktów, aby przeanalizować materiał w ciągu kilku tygodni. Aczkolwiek mówią mi, że dowiadywanie się o tych wszystkich egzotycznych miejscach i ezoterycznej historii to świetna zabawa. I zawsze wychwycą kilka rzeczy, które podczas pisania przedostaną się przez szczeliny, dlatego jestem im bardzo wdzięczny” – mówi Brown.

Powiewu świeżości nowej książce dodają opisy dzieł sztuki współczesnej i najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych! „W tej powieści Langdon trafia do świata sztuki współczesnej. Będzie musiał zejść z wieży z kości słoniowej, odłożyć na bok swoje klasyczne upodobania i poruszać się w krajobrazie awangardowych dzieł, które podważają jego własną definicję sztuki” – wyjaśnia pisarz.

Inspirację do napisania „Początku” stanowił utwór muzyczny „Missa Charles Darwin” łączący muzykę kościelną z fragmentami dzieł Darwina. Kompozycję stworzył brat pisarza, Gregory W. Brown. „Zacząłem myśleć o Darwinie, o ewolucji i kreacjonizmie. Zawsze szukam wielkich idei, które zderzają się ze sobą” – opowiada Brown.

Dan Brown to jeden z najpopularniejszych pisarzy na świecie, autor m.in. „Kodu Leonarda da Vinci”, czyli jednej z najlepiej sprzedających się powieści wszech czasów. Jego książki ukazały się w 56 językach. Jest synem nauczyciela matematyki i organistki kościelnej. Jeszcze w szkole rozwinął fascynację paradoksalnymi powiązaniami między nauką a religią. Te motywy ostatecznie tworzą tło jego książek. Jest absolwentem Amherst College i Phillips Exeter Academy, gdzie później powrócił do nauczania języka angielskiego, zanim skoncentrował swoją uwagę tylko na pisaniu.

W 2005 roku Brown został uznany przez magazyn „Time” za jednego ze 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Redaktorzy przypisywali mu m.in.: poprawę sytuacji finansowej branży wydawniczej, wzbudzenie zainteresowania Leonardem da Vinci i historią wczesnego chrześcijaństwa, wzrost liczby turystów w Paryżu i Rzymie, rosnącą liczbę członków tajnych stowarzyszeń, wzbudzenie gniewu kardynałów w Rzymie, fakt, że powstało aż 8 książek różnych autorów negujących tezy przedstawione w powieści „Kod Leonarda da Vinci” i 7, które należałoby czytać równolegle z „Kodem?”.

W ramach promocji powieści „Początek” Dan Brown po raz pierwszy odwiedzi Polskę. Spotkania z autorem zaplanowano: 24 października w Warszawie (bilety można nabyć tutaj) oraz 26 października w Krakowie (wszystkie wejściówki na spotkanie już zostały rozdane).

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi