„Dziewiąty grób” wyjaśnia, dlaczego Fabian Risk wyjechał ze Sztokholmu do Helsingborga

8 września 2016

dziewiaty-grob-premiera
Nakładem wydawnictwa Marginesy ukazał się drugi kryminał Stefana Ahnhema z Fabianem Riskiem. W powieści „Dziewiąty grób” szwedzki pisarz cofa się do wydarzeń, które rozegrały się na pół roku przed „Ofiarą bez twarzy”, dzięki czemu dowiadujemy się, w jakich okolicznościach główny bohater opuścił Sztokholm i przeniósł się do Helsingborga.

Zbliża się Boże Narodzenie. Zima daje się we znaki w Sztokholmie. Szwedzki minister sprawiedliwości wychodzi z domu poselskiego po zażartej debacie. Wybiera boczne wyjście z budynku, żeby umknąć dziennikarzom, ale nigdy nie dociera do czekającego na niego samochodu. Wygląda na to, że zapadł się pod ziemię w samym centrum siedziby władz.

Fabian Risk dostaje polecenie, by w tajemnicy zbadał sprawę zniknięcia ministra. Oficjalnie śledztwo prowadzą służby specjalne, ale zarówno one, jak Fabian i jego ciężarna koleżanka, Malin Rehnberg, szybko natrafiają na ślepy zaułek. Wkrótce staje się jasne, że nic nie jest tym, czym się z początku wydawało, a pewne potężne siły robią wszystko, by skandaliczna prawda nie wyszła na jaw.

W tym samym czasie w Danii, w swoim domu w Kopenhadze zostaje brutalnie zamordowana żona pewnego celebryty. Dunja Hougaard rozpoczyna śledztwo, które wkrótce zawiedzie ją do Szwecji.

„Dziewiąty grób” to wielowątkowy thriller, który odpowiada na pytanie, co kazało Fabianowi Riskowi opuścić Sztokholm i przeprowadzić się do rodzinnego Helsingborga. Fabian i Dunja mijają się, chociaż ich ścieżki przecinają się w pogrążonej w ciemnej zimie Skandynawii. Oboje odkrywają spisek, który okazuje się czymś o wiele gorszym niżby kiedykolwiek przypuszczali.

Jak wyjaśnia Stefan Ahnhem, pomysł na książkę pojawił się w czasie pisania bardzo dobrze przyjętej „Ofiary bez twarzy”: „Informacje i wskazówki na temat tego, co poszło nie tak w Sztokholmie, pojawiły się nagle w moim tekście. Zresztą, podobnie jak wielu moich czytelników, zastanawiałem się, co w rzeczywistości się stało, i był tylko jeden sposób, aby się o tym przekonać”.

„Dziewiąty grób” to druga część serii kryminalnej pisanej przez Stefana Ahnhema, doświadczonego scenarzystę telewizyjnego i filmowego, autora scenariuszy do najpopularniejszych szwedzkich seriali kryminalnych, m.in. tych o Kurcie Wallanderze na podstawie prozy Henninga Mankella. Autor pracuje już nad kolejnym tomem swego cyklu, jak jednak zastrzega, nie chce zdradzać, ile w sumie książek otrzymamy. „W przeciwieństwie do innych powieści detektywistycznych, czytając książki z Fabianem Riskiem nigdy nie możesz być pewnym, że wszystko pójdzie dobrze i zakończy się szczęśliwie. To jak czytanie bez kamizelki ratunkowej i poduszki powietrznej” – mówi autor.

Premiera „Dziewiątego grobu” zbiega się z wizytą Stefana Ahnhema w Polsce. Pisarz odwiedzi nasz kraj pod koniec września.

Książka „Dziewiąty grób” ukazała się w przekładzie Ewy Wojciechowskiej. Booklips.pl jest patronem medialnym polskiego wydania.

fot. Thron Ullberg

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi