„Dzień z życia Czu” – polska premiera pierwszej książeczki obrazkowej dla dzieci Neila Gaimana

20 marca 2016

dzien-z-zycia-czu-premiera-1
Nakładem wydawnictwa JUPI! ukazała się pierwsza książeczka obrazkowa dla najmłodszych autorstwa Neila Gaimana z ilustracjami Adama Rexa. „Dzień z życia Czu” to historyjka o małej pandzie, która kicha jak prawdziwy olbrzym.

Na pomysł napisania książeczki Gaiman wpadł w 2009 roku podczas pobytu w Pekinie. Kiedy usłyszał od Chińczyków, że żadna z jego książek obrazkowych nie może być tam opublikowana, ponieważ ich bohaterowie okazują brak szacunku dla władzy, dzieci są mądrzejsze od dorosłych i robią złe rzeczy, za które nie spotyka ich zasłużona kara, potraktował to jako wyzwanie. „Chciałem stworzyć historię, która będzie zawierała to wszystko, a jednocześnie spodoba się Chińczykom” – powiedział w jednym z wywiadów.

Z racji tego, że Chiny uznawane są za krainę pand, autor miał nawet przyjemność trzymać na kolanach jedną z nich, uznał, że to właśnie mała panda o imieniu Czu będzie bohaterką jego książeczki. Chwycił więc za notes i napisał pierwszą wersję historyjki, co nie było takie łatwe, zważywszy na fakt, że nigdy wcześniej nie tworzył z myślą o tak młodych czytelnikach, którzy często jeszcze nie umieją czytać. „Wiedziałem, że muszę zrobić to w prosty sposób” – wyjaśnia, dodając, że to najkrótsza książka, jaką kiedykolwiek napisał.

Jedna z ilustracji Adama Rexa, którą znajdziecie w książeczce.

Jedna z ilustracji Adama Rexa, którą znajdziecie w książeczce.

Czu tym odróżnia się od innych zwierząt, że gdy przeraźliwie kichnie, wszyscy wokół odczuwają tego skutki. Opowiastka jest bardzo krótka, stąd też idealnie nadaje się do czytania dla dzieci. Co najważniejsze dla Gaimana, małej pandy nie spotyka kara za to, co zrobiła, zdaje się też mieć pewną przewagę nad swoimi rodzicami, przynajmniej jeśli chodzi o kichanie. Treść ujęta jest jednak w taki sposób, że Chińczycy najprawdopodobniej nie mają z tym problemów.

Ważną rolę w opowiastce pełnią ilustracje Adama Rexa. Gaiman stworzył świat zaludniony przez zwierzęta. Zależało mu jednak, aby nie były to typowo kreskówkowe postacie, jakie zwykle przedstawiają rysownicy w tego rodzaju książeczkach. Miały jak najbardziej przypominać realne zwierzęta, a przy tym nie zatracić humoru i zachowywać się w bardzo ludzki sposób. Adam Rex spełnił się w tej roli znakomicie, dodając od siebie niektóre charakterystyczne elementy, jak gogle lotnicze, które Czu nakłada na oczy, kiedy zbiera mu się na kichanie.

Neil Gaiman trzyma na kolanach małą pandę podczas wizyty w Pekinie w 2009 roku.

Neil Gaiman trzyma na kolanach małą pandę podczas wizyty w Pekinie w 2009 roku.

„Dzień z życia Czu” to pierwsza z serii książeczek, których bohaterem jest mała panda Czu. Od czasu jej oryginalnego wydania autorzy zdążyli już opublikować dwie kolejne zatytułowane „Pierwszy dzień Czu w szkole” i „Dzień z życia Czu na plaży”. Jeśli Czu zdobędzie sympatię najmłodszych czytelników w Polsce, to należy się spodziewać, że i te książeczki trafią do naszych księgarń.

„Dzień z życia Czu” ukazał się w przekładzie Pauliny Braiter.

dzien-z-zycia-czu-premiera-4

[am]

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi