„Dzielnica występku” – świat niebezpiecznych związków, morderstw, skandali i ujadających bulwarówek w nowej powieści Mario Vargasa Llosy

12 grudnia 2016

llosa-dzielnica-wystepku-premiera
Mario Vargas Llosa, jeden z najbardziej utytułowanych współczesnych pisarzy iberoamerykańskich, zdobywca Nagrody Nobla, prezentuje nową powieść, w której odkrywa świat niebezpiecznych związków, morderstw, skandali i ujadających bulwarówek. „Dzielnica występku” od niedawna do nabycia również w polskich księgarniach dzięki wydawnictwu Znak.

Quique prowadzi spokojny, prozaiczny żywot. Kieruje własnym biznesem, jest czułym i troskliwym mężem, otoczonym przez grono życzliwych osób. Sielanka zostaje jednak przerwana w gwałtowny i nieprzewidywalny sposób, gdy tajemniczy jegomość przekazuje mu kopertę ze zdjęciami, które na zawsze odmienią jego życie.

Główny bohater nieszczęśliwie przekona się, że prawdziwe niebezpieczeństwo, które może zdetonować codzienny spokój każdego z nas, wiąże się z intymnymi sytuacjami ? tajemnicą alkowy. Llosa przedstawia literacką rzeczywistość, w której najważniejszymi, destrukcyjnymi siłami są media, seks oraz polityka.

Warto zauważyć, że akcja powieści została umieszczona w latach 90. ubiegłego wieku, gdy Peru rządzone było przez Alberto Fujimoriego, z którym Llosa rywalizował o objęcie urzędu prezydenta. Z kolei data publikacji „Dzielnicy występku” zbiegła się w czasie z wyborami prezydenckimi, w których startowała córka osławionego, byłego już prezydenta ? Keiko Fujimori. Ostatecznie głową państwa został popierany przez Llosę Pedro Pablo Kuczynski.

Krytycy zauważają, że kontekst dla publikacji Llosy jest ważny, nie można mówić o przypadku. Bo choć w politycznym thrillerze nie przedstawiono wprost postaci Fujimoriego, to konkretne realia, nastrój społecznego terroru, strach i korupcja przywodzą na myśl rządy dyktatora. Wydaje się, że enigmatyczny Doktor, bohater nadzorujący działania tajnej policji państwowej, oddaje pośrednio naturę Fujimoriego.

Llosa znany jest zresztą ze swojego zamiłowania do portretowania ludzkich losów na tle wątków politycznych. Nie powinno zatem dziwić, w jaki sposób Szwedzka Akademia argumentowała jego zwycięstwo w kategorii literackiego Nobla, którą otrzymał w 2010 roku. Dokonania peruwiańskiego klasyka zostały scharakteryzowane jako „kartografia struktur władzy oraz wyraziste obrazy oporu, buntu i porażek jednostki”.

Jednym z najważniejszych tematów „Dzielnicy występku” jest rola dziennikarzy, a szerzej ? mediów. Llosa piętnuje szczególnie tych kreatorów społecznych opinii, którzy zajmują się sensacjami, sprzedawaniem plotek. „To reprezentanci najbardziej zdegradowanej formy dziennikarstwa” – twierdzi peruwiański literat, zapewne mając w pamięci to, że sam niedawno stał się obiektem ich zainteresowania.

Llosa w sugestywny sposób opisuje również ludzką zmysłowość, zwłaszcza w kontekście postaci Marisy (żony Quigue) oraz Chabeli (życiowej towarzyszki mecenasa Luciano) – kobiety, chcąc uciec od problemów codzienności, dają się ponieść emocjom i romansom w słonecznym Miami. Autor takich książek, jak „Miasto i psy” czy „Wojna końca świata”, czyni to w intrygującym, poetyckim stylu.

„Dzielnica występku” to historia otwarta na interpretacje. Już na wstępie Llosa zaznacza, iż „kreując bohaterów, autor inspirował się charakterem osób istniejących naprawdę i nadawał postaciom nazwiska znane z historii, lecz twory te przez cały czas mają status bytów fikcyjnych”. Tajemnica związana z mediami, seksem i polityką bez wątpienia spodoba się wszystkim miłośnikom peruwiańskiego mistrza.

Wraz z premierą powieści „Dzielnica występku” wydawnictwo Znak wznowiło w nowej szacie graficznej również bestsellerowe „Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki” oraz „Święto kozła”.

Marcin Waincetel
fot. Heike Steinweg/Opale/East News

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi