„Dzicy” – najlepszy czeski komiks ubiegłego roku wkrótce w księgarniach

21 listopada 2012


Wydawnictwo Centrala zapowiedziało na początek grudnia premierę „Dzikich” autorstwa Lucie Lomovej. Na stronie oficyny ruszyła już przedsprzedaż komiksu.

„Dzicy” to ujmująca historia o spotkaniu dwóch ludzi z zupełnie innych światów i kultur. Komiksowa opowieść biograficzna oparta została na autentycznych wydarzeniach, które przedstawił w swoich zapiskach młody czeski podróżnik i botanik Alberto Vojtěch Frič. Podczas swoich podróży zaprzyjaźnił się z Indianami Czamakoko w Gran Chaco w Paragwaju. Kiedy więc dowiedział się, że plemię zdziesiątkowała nieznana bliżej choroba, zdecydował się przewieźć na leczenie z Paragwaju do Europy syna wodza o imieniu Czerwiusz. Szok kulturowy, jaki przeżył Indianin podczas wizyty, dał początek wielu niezwykłym wydarzeniom. Jedna z historii zainspirowała Jaroslava Haška, autora „Przygód dobrego wojaka Szwejka”, do napisania opowiadania „Indianin i praska policja”.

Pod wrażeniem zapisków Friča była również czeska rysowniczka, Lucie Lomová, która postanowiła przełożyć opowieść o pobycie Czerwiusza w Europie na język komiksu. Prace nad „Dzikimi” trwały trzy lata. Komiks został nawet przetłumaczony na język hiszpański i dostarczony do plemienia Czamakoko, gdzie – jak się niedawno okazało – żyją nieślubni potomkowie czeskiego podróżnika. „Mam zdjęcie Indian, czytających moje komiksy” – powiedziała w jednym z wywiadów Lomová. „Napisali do mnie, że są szczęśliwi, iż dzięki książce poznali lepiej swojego pradziadka”.

Komiks „Dzicy” zdobył dwie główne nagrody na praskim festiwalu Komiksfest 2011 (najlepszy czeski komiks roku oraz najlepszy scenariusz). Nominowany również był do Prix Artemisia 2012, nagrody, która od 2007 roku jest przyznawana artystkom komiksowym przez francuskie stowarzyszenie Artémisia. 1 procent od ceny okładkowej komiksu jest przeznaczony dla czeskiego Stowarzyszenia Checomacoco, które prowadzi wnuk podróżnika. Wspiera ono programy pomocy dla Indian z plemienia Czamakoko.

„Dzikich” można już zamawiać na stronie wydawnictwa Centrala (do 28 listopada obowiązuje cena promocyjna). Premiera komiksu oraz wysyłka zamówień zaplanowana jest na 3 grudnia.

Poniżej możecie zobaczyć przykładową planszę z komiksu (jeszcze bez tekstu):

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi