„Dymna” – biografia aktorki autorstwa Elżbiety Baniewicz pod patronatem Booklips.pl
Nakładem wydawnictwa Marginesy ukazała się przejmująca biografia znakomitej polskiej aktorki znanej wszystkim z wielu niezapomnianych ról filmowych i teatralnych. „Dymna” autorstwa Elżbiety Baniewicz wydana została pod patronatem Booklips.pl.
„Gdziekolwiek się pojawi, zaraz słyszy komentarze: 'Prawdziwa Dymna, patrz, jaka piękna!’ albo 'Jak się pani zmieniła!’, 'Gwiazda z zakupami?’, 'To pani jeszcze żyje?’. Czasem przed teatrem czeka jakiś uporczywy wielbiciel z bukietem kwiatów albo zeszytem wierszy ułożonych specjalnie dla niej. Jeden przychodził przez parę miesięcy, przyniósł w sumie sześć grubych kajetów zapisanych poematami. Gorzej, gdy zdarzy się osobnik agresywny i niezbyt zrównoważony. Do tego typu panów ma szczęście szczególne ? za nic w świecie nie chcą się pożegnać, grożą samobójstwem, jeśli się z nimi nie zwiąże, albo że ją zabiją” – odmalowuje współczesny portret aktorki Elżbieta Baniewicz. „Zdecydowanie woli panienki stojące pod Hawełką, które mija w drodze do teatru. Uśmiechają się i pytają: 'Co, do pracy, pani Aniu?!’, a gdy wraca, mówią: 'Co, i już z pracy, pani Aniu, a mu tu, kurwa, jeszcze stoimy i pracujemy!’. Do pijaków na Plantach i ulicach Krakowa też się przyzwyczaiła, to stała ekipa, nic złego nie zrobią. Czasem ich wspomaga drobnymi, bo rozumie, że to, co kupią, pozwoli im na chwilę zapomnieć o sobie. Jeśli ją oglądali w telewizji, to cmokną: 'Ale się grało… ale się grało…’.”
„Dymna” to fascynujący portret jednej z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych, a zarazem osoby wyjątkowo oddanej innym, szczególnie chorym i niepełnosprawnym, dla których założyła Fundację „Mimo Wszystko” i działa w niej jako Pierwsza Wolontariuszka. Była żoną nieżyjącego już Wiesława Dymnego, legendarnego współtwórcy Piwnicy pod Baranami. Życie nie szczędziło jej ani wspaniałych chwil i wielkich wzruszeń, ani tragicznych doświadczeń. Jej zmaganie zahartowały ją i nauczyły nie tylko cenić życie, ale i służyć innym, słabszym, bezbronnym.
Książka Elżbiety Baniewicz pozwala poznać życie prywatne i karierę aktorki, ale też przyjrzeć się, jak kształtowała się jej szlachetna postawa wobec innych, co zaowocowało stworzeniem Fundacji „Mimo Wszystko” i cyklem telewizyjnych programów telewizyjnych „Spotkajmy się”.
Niezwykła droga kariery, wielkie postaci teatru i filmu, które ją kształtowały; dramatyczne życie i umiejętne dążenie do odnalezienia harmonii i sensu w służeniu innym ? to elementy, które składają się na postać Anny Dymnej.
Książka ? bardzo bogato ilustrowana ? daje też doskonały obraz epoki: najlepszych lat polskiego teatru i jego wybitnego ośrodka, jakim od lat jest Stary Teatr w Krakowie (z którym przez całe zawodowe życie jest związana) oraz Teatru Telewizji, dzięki któremu do dziś możemy oglądać wybitne role Dymnej.
Elżbieta Baniewicz to absolwentka UW i PWST w Warszawie. Jest autorką m.in. monografii o Kazimierzu Kutzu i Januszu Gajosie (wydana przez Marginesy w tej samej serii co Dymna biografia pt. „Gajos” otrzymała w 2013 roku „Pióro Fredry”). Pracuje w miesięczniku „Twórczość”.
Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Marginesy pod patronatem Booklips.pl.
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi