„Dwaj panowie” – książka Jana Nowickiego pod patronatem Booklips.pl

21 maja 2015

dwaj-panowie-premiera
Nakładem wydawnictwa Bellona ukazała się nowa książka Jana Nowickiego. „Dwaj panowie” to zapis korespondencji, jaką ten legendarny polski aktor prowadził przez trzy lata ze swoim zmarłym przyjacielem Piotrem Skrzyneckim.

Kiedy w 1997 roku zmarł Piotr Skrzynecki ? animator i konferansjer Piwnicy pod Baranami, artystyczny Kraków próbował się z tym faktem uporać na różne sposoby. Jan Nowicki, przyjaciel Piotra i bywalec krakowskiego kabaretu, postanowił zignorować niebotyczną odległość pomiędzy dwoma światami, jakie zamieszkiwali. Otóż zaczął pisać do Skrzyneckiego listy. Aktor kontynuuje w tych listach rozmowę z Panem Piotrem, gdyż z racji wieloletniej przyjaźni w przedwojennym stylu, zwykł go w ten kurtuazyjny sposób tytułować. Panowie, których łączy m.in. słabość do kapeluszy, dyskutują o poezji, aktorstwie, spadku cen złota bądź nieustannie rosnących włosach Ani Szałapak. Wymieniają spostrzeżenia na temat przemijania, dzielą się wrażeniami ze spotkań towarzyskich na szczycie (Nowicki) czy też z odgórnie przeprowadzonej akcji siania nadziei (Skrzynecki). Faktycznie jednak Nowicki prowadzi rozmowę z samym sobą, w której Pan Piotr występuje jako alter ego autora.

„Dwaj panowie” to zbiór listów-felietonów, które ukazywały się w latach 1998?2000 na łamach „Przekroju”. Książka nie jest jedyną próbą literacką aktora znanego wszystkim z ról w „Wielkim Szu”, „Sanatorium pod klepsydrą”, „Życiu rodzinnym” czy „Spirali”. W ostatnich latach Nowicki dał się już poznać jako autor książek „Białe walce” oraz „Mężczyzna i one”.

Jak sam przyznaje, zawodem aktora pogardzał od zawsze i pogardza do dziś. Za to jest przekonany, że dużo wcześniej powinien zacząć pisać książki. „To jest zajęcie o niebo ciekawsze i bardziej twórcze. Na dowód tego, że się do tego nadaję są moje książki, które się świetnie sprzedają, a które ja do pewnego momentu nazywałem książeczkami, bo sam rozkochany w literaturze takiej jak Tołstoj, Marquez, Dostojewski, myślałem że to, co ja piszę, jest błahe. Okazuje się, że nie jest. Okazuje się, że ja to umiem robić. I musiałem się z tym pogodzić, bo nie będę dalej kokietował. Bo nadmierna skromność jest także kokieterią. Ale skoro Tadeusz Nyczek, który jest niepodważalnym autorytetem, napisał, że z całą pewnością Jan Nowicki jest nie tylko aktorem, ale i pisarzem, to zmuszony jestem w to uwierzyć i jeszcze ciężej pracować” – powiedział w rozmowie zarejestrowanej przez Miejski Dom Kultury w Częstochowie. „Poza tym to jest eleganckie zajęcie dla starszego pana” – dodał.

O talencie pisarskim Nowickiego ciepło wypowiadają się nie tylko krytycy literaccy, ale też aktorzy. Marek Konrad napisał: „Pamiętam listy z czasów, kiedy dla nich kupowałem 'Przekrój’. Ich autor jest postacią szczególną. Dysponuje wyobraźnią i słowem, które tak w wersji lirycznej, jak i kąśliwej są błyskotliwe i niebanalne”.

Książka „Dwaj panowie” Jana Nowickiego ukazała się pod patronatem Booklips.pl.

fot. Silar/Wikimedia Commons

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi