banner ad

Długo oczekiwane „Habibi” Craiga Thompsona w drugim tygodniu lipca

3 lipca 2012


Na drugi tydzień lipca wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy zapowiada premierę „Habibi” – długo oczekiwanego dzieła Craiga Thompsona inspirowanego arabską kaligrafią i mitologią islamu.

„Habibi” to opowieść snująca się pośród bezkresnego krajobrazu pustyń, haremów oraz zamętu świata nowoczesnego przemysłu; to historia Dodoli i Zama, dwójki zbiegłych dzieci-niewolników, które połączył przypadek, zbieg okoliczności oraz miłość, jaka zakwitła między nimi. Zarazem współczesne i ponadczasowe, „Habibi” przynosi historię miłosną o zadziwiającej mocy: przypowieść o naszych związkach ze światem naturalnym, o kulturowych granicach dzielących pierwszy i trzeci świat, o wspólnym dziedzictwie chrześcijaństwa i islamu, a także ? przede wszystkim ? o magii opowiadania.

Thompson rozpoczął pracę nad „Habibi” pod koniec 2004 roku. Autor „Blankets” chciał skupić się na pięknie kultury arabskiej i islamskiej, a przy okazji zrozumieć i uczłowieczyć islam. W trakcie prac nad historią, Thompson zainspirował się arabską kaligrafią. Każdy z dziewięciu rozdziałów 672-stronnicowej książki posiada charakterystyczny styl wizualny i odpowiada jednej arabskiej literze (oraz jej wartości liczbowej) w kwadracie magicznym 3×3, (przedislamskie, mistyczne sudoku).

Prace nad „Habibi” zajęły Thompsonowi siedem lat. O swoim procesie twórczym autor mawia: „Dla mnie rysowanie nigdy nie jest oddzielone od aktu pisania”.

Zamówienia na komiks można składać w sklepie wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy. Rozsyłka i rynkowa sprzedaż „Habibi” rozpocznie się w drugim tygodniu lipca.

Zobacz, jak Thompson za pomocą zdjęć postanowił zaprezentować przebieg prac nad komiksem.

Przeczytaj biografię Craiga Thompsona.
Więcej o komiksie oraz przykładowe plansze.

Na zdjęciu poniżej autor „Habibi” przy swoim domowym stole do rysowania.

Fot. Craiga Thompsona: Oceanyamaha

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi