„Diuna” – ekranizacja powieści Franka Herberta w reżyserii Denisa Villeneuve’a już do kupienia na płytach 4K Ultra HD Blu-ray, Blu-ray 3D, Blu-ray i DVD

12 stycznia 2022

12 stycznia do sprzedaży trafiło płytowe wydanie „Diuny”, wizualno-muzycznego arcydzieła w reżyserii Denisa Villeneuve’a, nakręconego na podstawie kultowej książki Franka Herberta. Film ukazał się na nośnikach 4K Ultra HD Blu-Ray, Blu-Ray 3D, Blu-Ray i DVD.

„Diuna” opowiada historię niezwykłej, pełnej przygód i emocji podróży Paula Atrydy. Temu genialnemu i utalentowanemu młodemu człowiekowi pisane jest wspaniałe przeznaczenie, którego on sam nie jest w stanie pojąć. Najpierw jednak Paul musi się udać na najbardziej niebezpieczną planetę we wszechświecie, żeby ratować rodzinę i naród. Na planecie wybucha zażarty konflikt o dostęp do niewystępującej nigdzie indziej, najcenniejszej ze znanych substancji. Wyzwala ona w ludziach ich największy potencjał. Ale wojnę przetrwają tylko ci, którzy pokonają swój strach.

Film w reżyserii nominowanego do Oscara reżysera Denisa Villeneuve’a jest oparty na powieści Franka Herberta z 1965 roku, uważanej za jedną z najbardziej wpływowych książek XX wieku i inspirację wielu najpopularniejszych filmów wszech czasów. „Odkryłem tę książkę, gdy byłem nastolatkiem. Pamiętam, że byłem nią całkowicie zafascynowany, tym, co mówiła o naturze – prawdziwym głównym bohaterze 'Diuny'” – opowiada Villeneuve.

„W tym czasie studiowałem nauki ścisłe, chciałem zostać filmowcem lub biologiem, więc sposób, w jaki Frank Herbert podszedł do ekologii w tej książce, był dla mnie bardzo świeży i poetycki. Jego pogląd na naturę był absolutnie hipnotyzujący – zachwyciły mnie wszystkie piękne ekosystemy, które stworzył. Jego opis chaosu spowodowanego kolonializmem był portretem XX wieku i jest nadal aktualny. W tym wszystkim jest młody człowiek zmagający się ze swoją tożsamością, próbując odnaleźć się w świecie, tak jak ja sam. Sposób, w jaki Paul odkrywa swoją tożsamość poprzez inną kulturę, był dla mnie niesamowity” – dodaje reżyser.

Filmowa adaptacja „Diuny” to rywalizacja rodzin, starcia plemienne, ucisk społeczny i katastrofa ekologiczna na bezlitosnej, surowej planecie – wszystko to tworzy fantastyczne, kinowe doświadczenie, które jest jednocześnie epickie i intymne.

Sam Herbert podróżował po świecie i był studentem historii, który czerpał wiele z tego, co działo się wokół. Villeneuve, uznawany za mistrza opowiadania skomplikowanych historii na ekranie, podszedł do „Diuny” w bardzo podobny sposób; jego celem było zabranie widzów do miejsc, w których nigdy nie byli.

Uznani scenarzyści Jon Spaihts i Eric Roth, a także Villeneuve, mieli przed sobą trudne zadania. Spaihts wspomina: „To była dla mnie życiowa szansa. Po raz pierwszy przeczytałem 'Diunę’ w wieku 12 lub 13 lat; to jedna z najgłębszych rzeczy, które przeczytałem i stała się jedną z moich ulubionych lektur, jak 'Władca Pierścieni’ i kilka innych kultowych książek. Uderzającym doświadczeniem podczas pracy nad scenariuszem było to, że wszystko, czego naprawdę potrzebowałem, to rozpocząć scenę, a mój mózg po prostu układał dialogi. Dokładnie wiedziałem, dokąd zmierza każda kwestia”.

„Jestem wielkim fanem 'Diuny'” – stwierdził Roth. „To była jedna z tych książek, które znałem szczególnie dobrze jako nastolatek. Świat 'Diuny’ jest niesamowity, podobnie jak używany przez bohaterów język, który wywodzi się wprost z wyobraźni Herberta. Dla mnie najważniejszym elementem tego świata był aspekt społeczny i jego wpływ na zmiany środowiskowe. Ta książka ma wszystko co potrzebne, aby stać się wspaniałą historią: planetę Arrakis, relacje ojciec-syn i matka-syn, fakt, że kobiety są bardzo wpływowe… To wydaje się nowoczesne i zaskakujące, że Herbert napisał Diunę w latach 60.”.

Film kręcony był w plenerach na Węgrzech, w Jordanii, Abu Zabi i Norwegii, gdzie Villeneuve i jego zespół, w tym operator Greig Fraser i scenograf Patrice Vermette, stworzyli swoje własne, niesamowite planety. Kostiumolodzy Jacqueline West i Robert Morgan projektowali wygląd każdej postaci w taki sposób, w jaki reżyser wyobrażał ich sobie, gdy czytał książkę. Nawet kompozytor Hans Zimmer, również wielki fan „Diuny”, przebywał na pustyni, myśląc o przyszłej partyturze.

„Dla mnie 'Diuna’ to thriller psychologiczny, film przygodowy, wojenny, ale też film o dojrzewaniu. To nawet historia miłosna” – zauważa Villeneuve, który w końcu był w stanie spełnić swoje marzenie o przeniesieniu na ekran przełomowego dzieła z całą jego złożoną mitologią. „Nie bez powodu przez te wszystkie lata książka leżała na mojej półce, tuż obok łóżka”.

W filmie wystąpili między innymi Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Jason Momoa, Oscar Isaac, Javier Bardem i Zendaya. Jak mówi Villeneuve, „proces wyboru Timothée Chalameta był bardzo prosty: nie było go. Nie miałem planu B. Od początku wiedziałem, że zrobię ten film z Timothée. Na szczęście nie było trudno go przekonać, bo bardzo spodobał się mu scenariusz i chciał ze mną pracować. Jest niesamowitym aktorem. Przede wszystkim Timothée jest bardzo rozważny i to widać w jego oczach. Paul jest intelektualistą i musimy to czuć przez cały film, że jest kimś, kto ma wątpliwości, kto na nowo wyobrazi sobie otaczający go świat, przyjmie inną rzeczywistość i dostosuje się do nowej. To wymaga dużej inteligencji, zdolności do adaptacji i to jest coś, co chciałem zobaczyć w Paulu Atrydzie”.

„Diuna” spotkała się z doskonałym przyjęciem krytyków filmowych i widzów na całym świecie. W Polsce film obejrzało do tej pory blisko milion widzów. Ekranizacja od 12 stycznia dostępna jest w wydaniach płytowych – w kolekcjonerskich edycjach 4K Ultra HD Blu-ray Steelbook i Blu-ray Steelbook, a także w wydaniach Blu-ray 3D oraz tradycyjnych Blu-ray i DVD.

Na płytach DVD w sekcji dodatków znajduje się:
• Arystokratyczne rody: odkryj planety, członków rodziny, historie, relacje, motywacje i wierzenia domów feudalnych oraz siły polityczne Diuny, poznaj wewnętrzne mechanizmy Galaktycznego Imperium Padyszacha.

Dodatki specjalne w wydaniu Blu-ray i 4K Ultra HD:
• Arystokratyczne rody,
• Za kulisami Diuny: Sala treningowa,
• Budowanie starożytnej przyszłości,
• Projektowanie czerwia pustyni,
• Garderoba z innego świata,
• Nowy pejzaż dźwiękowy.

Edycja płytowa wydana przez Galapagos Films ukazała się pod patronatem Booklips.pl.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film, premiery i zapowiedzi