banner ad

„Diuna: Część druga”. Premiera płytowego wydania kontynuacji filmu nakręconego na podstawie książkowej sagi Franka Herberta

24 maja 2024

Film „Diuna: Część druga” obejrzało w polskich kinach niemal 2 miliony widzów. 25 maja to arcydzieło fantastyki nakręcone przez Denisa Villeneuve’a na podstawie sagi Franka Herberta ukazało się na płytach 4K UHD, Blu-ray, DVD oraz w limitowanych wydaniach 4K UHD Steelbook i Blu-ray Steelbook, a także w wydaniach z obydwoma filmami na Blu-ray i DVD.

„Diuna: Część druga” to wyczekiwana kontynuacja nagrodzonego sześcioma Oscarami filmu „Diuna” z 2021 roku. W nowej produkcji zagłębiamy się w mesjanistyczną misję Paula Atrydy, który łączy siły z Chani i Fremenami, chcąc zemścić się na spiskowcach, którzy doprowadzili do upadku jego rodziny. Paul, zmuszony do wyboru między miłością życia, a losem wszechświata, stara się zapobiec tragicznej przyszłości, którą tylko on potrafi przewidzieć.

„Diuna: Część druga” kontynuuje historię z poprzedniego filmu, ale podnosi stawkę, oferując zupełnie nowe doświadczenia. Akcja filmu rozgrywa się na jeszcze większą niż dotychczas skalę. Na ekranie możemy doświadczyć niezwykłego bogactwa książkowego świata Franka Herberta.

Denis Villeneuve wyreżyserował kontynuację „Diuny” w oparciu o scenariusz, który napisał wspólnie z Jonem Spaihtsem na podstawie powieści Herberta. Do pracy nad filmem Villeneuve zaangażował ekipę współpracującą z nim nad poprzednią częścią. Twórcą zdjęć ponownie jest Greig Fraser, za scenografię odpowiada Patrice Vermette, za montaż Joe Walker. Zespołowi od efektów specjalnych przewodniczy Paul Lambert, kostiumografką jest Jacqueline West, a muzykę skomponował Hans Zimmer.

Początkowo Villeneuve zamierzał kręcić pierwszą i drugą część „Diuny” jednocześnie. Z perspektywy czasu stwierdził, że na szczęście stało się inaczej. „Byłoby to absolutnie wyczerpujące fizycznie, ponieważ oba filmy wymagały bardzo długich zdjęć w niezwykle trudnych warunkach. Tym bardziej część druga, podczas realizacji której spędziliśmy znacznie więcej czasu na pustyni” – mówi reżyser. „Chyba byłem pod opieką bogów kina, ponieważ przerwa pozwoliła mi zregenerować siły i wyciągnąć wnioski ze wszystkiego, czego technicznie nauczyłem się przy części pierwszej, co dało mi wskazówki, jak ulepszyć i zrobić lepszą część drugą” – dodaje.

Kręcenie na pustyni wymagało dużej dyscypliny, aby utrzymać scenerię w nieskazitelnym stanie. Na planie pracował specjalny zespół odpowiedzialny za piasek. „To jedna z najdziwniejszych rzeczy, jakie widziałem w życiu. Kiedy opuszczasz plan o zachodzie słońca i widzisz dziesiątki osób zaczynających zamiatać pustynię, aby pomóc wiatrowi zatrzeć pozostałości naszych śladów na następny poranek” – wspomina Villeneuve.

W drugiej części epickiej historii wymyślonej przez Franka Herberta powróciły gwiazdy poprzedniej części filmu: Timothée Chalamet („Wonka”, „Tamte dni, tamte noce”), Zendaya („Euforia”), Rebecca Ferguson („Doktor Sen”, „Silos”), Josh Brolin („Wada ukryta”), Austin Butler („Elvis”), Florence Pugh („Małe kobietki”), Dave Bautista („Strażnicy Galaktyki”), Christopher Walken („Łowca jeleni”), Léa Seydoux („Historia mojej żony”), Stellan Skarsgård („Dziewczyna z tatuażem”), a także Charlotte Rampling („Wszystko poszło dobrze”) i Javier Bardem („To nie jest kraj dla starych ludzi”).

25 maja film „Diuna: część druga” ukazał się na płytach 4K UHD, Blu-ray i DVD, również w kolekcjonerskich, limitowanych wydaniach Blu-ray Steelbook i 4K UHD Steelbook, a także w specjalnych wydaniach Blu-ray i DVD zawierających dwa filmy z serii „Diuna”.

Płyty 4K UHD i Blu-ray zawierają następujące dodatki specjalne: „Tworzenie świata Fremenów”, „Nauka języka Chakobsa”, „Jazda na czerwiach”, „Głębiej w pustynię”, „Dźwięki Diuny” orz „I jeszcze więcej!”.

Wydanie Blu-ray z dwoma filmami z serii „Diuna” zawiera dodatki specjalne: „Arystokratyczne rody”, „Za kulisami Diuny”, „Tworzenie świata Fremenów”, „Nauka języka Chakobsa”, „Jazda na czerwiach”, „Głębiej w pustynię”, „Dźwięki Diuny” oraz „I jeszcze więcej!”.

Wydanie DVD z dwoma filmami z serii „Diuna” zawiera dodatek specjalny: „Arystokratyczne rody”.

Film na płytach 4K UHD, Blu-ray i DVD oraz w limitowanych wydaniach Steelbook 4K UHD i Steelbook Blu-ray jest dostępny w sklepach sieci Empik, sklepach internetowych oraz w sklepie internetowym dystrybutora oferującym filmy na płytach DVD i Blu-ray.

Płytowe wydanie filmu „Diuna: Część druga” ukazało się pod patronatem Booklips.pl.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi