Czy jeden mail może zniszczyć życie całej rodziny? ? powieść „419. Wielki przekręt” już 9 kwietnia w księgarniach pod patronatem Booklips.pl

8 kwietnia 2014

419_wielki_przekret_premier
Artykuł 419 nigeryjskiego kodeksu karnego dotyczy przestępstwa nazywanego potocznie afrykańskim przekrętem. Polega ono na wysyłaniu e-maili do zupełnie przypadkowych bądź wyszukanych w internecie osób z prośbą o „drobną” pomoc zawiłej operacji finansowej. W zamian za to oszuści obiecują ogromne zyski. W efekcie ofiara, jeśli już raz da się wciągnąć w tę niebezpieczną grę, zmuszona jest prośbą, groźbą, szantażem i podstępem do wpłacania kolejnych kwot na konto oszusta. „419. Wielki przekręt” to intrygujący thriller, którego oś stanowi historia jednego maila wysłanego z Afryki do Kanady. Książka Willa Fergusona trafi do rąk czytelników już 9 kwietnia nakładem wydawnictwa Muza SA. Booklips.pl jest patronem medialnym wydania.

Oszust Winston, który mieszka w Nigerii, podszywa się pod szanowanego mecenasa. W imieniu pewnej osieroconej nigeryjskiej dziedziczki fortuny pisze e-mail z prośbą o pomoc w przekazaniu milionowego spadku. Wiadomość trafia do skrzynki Henry’ego Curtisa, emerytowanego nauczyciela, dorabiającego jako stróż nocny. Tak zaczyna się dramatyczna historia internetowej korespondencji i skomplikowanych międzynarodowych interesów. Ukrywane przed rodziną bankructwo Henry’ego i jego tragiczna śmierć są tylko początkiem historii, która przenosi czytelnika do współczesnej Afryki. Córka Henry’ego dla zemsty jest w stanie zrobić wszystko. Wyrusza do Nigerii i tam zostaje wciągnięta w niebezpieczną sieć mafijnych rozgrywek. Czy pozostawiona samotnie na Czarnym Kontynencie znajdzie choć jednego przyjaciela, który będzie mógł jej pomóc?

Akcja powieści „419” rozpoczyna się od pozornie niezwiązanych ze sobą scen-klisz, rozgrywających się na dwóch kontynentach. Stopniowo zdarzenia te zaczynają się splatać, ukazując nie tylko mechanizm afrykańskiego oszustwa, ale również motywacje ludzi za nim stojących. Powieść oparta została na rzeczywistym procederze, przed którym od lat ostrzegają władze niemalże wszystkich krajów. W tę grę dają się wciągnąć tysiące ludzi na świecie, a niepozorny e-mail staje się początkiem prawdziwej tragedii.

„419. Wielki przekręt” to także opowieść o Afryce. Ferguson zabiera czytelnika w podróż po egzotycznym i niebezpiecznym świecie. Z jednej strony ważną rolę odgrywa tu tradycja, z drugiej korupcja, władza sprawowana przez mafię i nielegalne kradzieże na niewyobrażalną skalę. „Najlepsza powieść o świecie jako całości ? od Kanady do Nigerii ? jaką czytałem od lat. Pamięć o niej zostaje, gdyż książka ta zmusza do myślenia i boli” ? mówi o książce Gary Shteyngart, autor bestsellerowej „Supersmutnej i prawdziwej historii miłosnej”.

Will Ferguson to kanadyjski pisarz, autor książek podróżniczych i humorystycznych powieści obrazujących życie w Kanadzie. Książką „419” udowadnia, że bliskie są mu również ważne i trudne tematy. W 2012 roku za powieść „419. Wielki przekręt” otrzymał kanadyjską nagrodę literacką Giller’s Prize, której laureatką jest również Alice Munro. W ubiegłym roku nagrodzono go Libris Award przyznawaną przez Kanadyjskie Stowarzyszenie Sprzedawców Książek.

„419. Wielki przekręt” Willa Fergusona ukaże się 9 kwietnia pod patronatem Booklips.pl.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi