Cztery premierowe książki dla wielbicieli Agathy Christie z okazji 125. rocznicy urodzin autorki

15 września 2015

4-premiery-christie
Z okazji przypadającej na 15 września 2015 roku 125. rocznicy urodzin Agathy Christie, najpoczytniejszej autorki wszech czasów, mistrzyni kryminału i królowej misternej intrygi, Wydawnictwo Dolnośląskie przygotowało cztery premiery dla miłośników jej twórczości.

Wśród nowości znalazły się dwie powieści obyczajowe napisane przez autorkę pod pseudonimem Mary Westmacott. To słodko-gorzkie historie o zbrodniach serca, równie frapujących i niezapomnianych jak jej najlepsze dzieła kryminalne.

Bohaterką „W samotności” jest Joan Scudamore, kobieta dojrzała i zadowolona z osiągniętej pozycji społecznej, która wraca z odwiedzin u córki mieszkającej w Bagdadzie. Przy granicy z Turcją zostaje niespodziewanie uwięziona w małej gospodzie z powodu złej pogody. Samotność i przedłużające się oczekiwanie skłaniają Joan do przemyśleń ? po raz pierwszy w życiu musi stawić czoło prawdzie o sobie samej. Wspominając przeszłe lata, analizuje swoje uczynki, przekonania, oraz uczucia ? i coraz mniej podoba jej się osoba, którą widzi…

Tytuł gotyckiej powieści „Róża i cis” zaczerpnięty został z wiersza T.S. Eliota. Akcja książki rozgrywa się w małym miasteczku w Kornwalii. Wszystko wskazuje na to, że Isabella Charteris, piękna, żyjąca pod kloszem arystokratka, wyjdzie za mąż za swego dalekiego kuzyna. Tymczasem w okolicy pojawia się John Gabriel, bohater wojenny kandydujący do parlamentu. Opinie o nim są skrajne ? niektórzy uważają go za człowieka bystrego, oddanego lokalnej społeczności, wielkodusznego patriotę, zaś inni za bezwzględnego oportunistę, prostaka i awanturnika. Co jednak sprawia, że tak wielu ludzi mu ufa, a kobiety tracą dla niego głowy? Dlaczego Isabella porzuca dla niego snute od dawna plany matrymonialne, nawet za cenę wyrzeczenia się marzeń o domu i szczęściu?

4-premiery-christie-okladki-1

Powieściom Agathy Christie towarzyszy książka o tytule „Małe szare komórki”. To zbiór zabawnych, niekiedy głębokich, a zawsze zaskakujących wypowiedzi jednego z najsłynniejszych literackich detektywów, Herkulesa Poirot. Tego wymuskanego małego Belga z zakręconym wąsem, dumnego ze swoich ?małych szarych komórek?, prawdziwego asa skomplikowanych zagadek kryminalnych kojarzymy głównie z charakterystycznej sylwetki, ale rzadziej znamy jego poglądy i upodobania. Co wiemy o tym ekscentrycznym geniuszu ukrytym za cudaczną fasadą? W książce zebrano wypowiedzi detektywa pochodzące z ponad 50 powieści i opowiadań z jego udziałem. Pozwalają lepiej poznać słynnego eleganta w meloniku, a także docenić mądrość i poczucie humoru królowej kryminału, która stworzyła tę postać. Książka zawiera też mało znany esej Agathy Christie o związku pisarki z jej najsłynniejszym bohaterem, związku, w którym miłość przeplata się z nienawiścią.

Na rynku ukazał się również album „Świat Agaty Christie” przybliżający cały świat autorki: jej życie osobiste, podróże, które uwielbiała, oraz warsztat pisarski. Czytelnik odnajdzie tu Agathę zakochaną i pełną rozterek, miłośniczkę przygody i genialną autorkę. Pozna jej poglądy i zainteresowania, sylwetki bohaterów i okoliczności towarzyszące powstawaniu powieści. Przewodnik po tym niepowtarzalnym świecie z pewnością zachwyci każdego miłośnika królowej kryminału.

4-premiery-christie-okladki-2

fot. The Christie Archive Trust

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi