„Czarna góra” – nowy zbiór opowiadań Pilipiuka ukaże się 24 lutego. E-book z „Anegdotami wojsławickimi” dla tych, którzy kupią książkę przed premierą

12 lutego 2021

24 lutego ukaże się nowy zbiór opowiadań Andrzeja Pilipiuka zatytułowany „Czarna góra”. Z tej okazji pisarz wspólnie z wydawnictwem Fabryka Słów przygotował dla czytelników niespodziankę. Wszyscy, którzy kupią w sklepie Świat Książki papierowe wydanie „Czarnej góry” przed premierą, otrzymają gratisowy e-book „Anegdoty wojsławickie” przygotowany przez twórcę Jakuba Wędrowycza.

Andrzej Pilipiuk to jeden z nielicznych polskich autorów, którego tak dużą część dorobku stanowią opowiadania. Oprócz krótkich utworów o Jakubie Wędrowyczu czy wampirach żyjących w czasach PRL-u prawie co roku publikuje zbiory tzw. opowiadań „bezjakubowych”. To proza pisana bardziej na poważnie. Większość tekstów eksploruje tematykę historyczną. Jak w kalejdoskopie przewijają się mało znane epizody, artefakty innych epok, alternatywy historyczne, zapomniane wynalazki.

W kolejnych książkach z opowiadaniami „bezjakubowymi” oprócz bohaterów jednorazowych powracają znane czytelnikom postaci: buszujący po bezkresach carskiej Rosji syn zesłańca, lekarz epidemiolog doktor Paweł Skórzewski czy współczesny detektyw Robert Storm, oderwany od rzeczywistości poszukiwacz antyków i kolekcjoner osobliwości. Mają oni regularnie do czynienia z dotknięciem nienazwanego – wplątują się w wydarzenia których nie sposób wyjaśnić racjonalnie. Spotkamy ich również w najnowszym zbiorze, „Czarnej górze”. Pilipiuk odkrywa kolejne tajemnice swoich bohaterów. Tym razem wyjątkowo przewrotnie!

Gdzieś w dziczy u stóp Uralu umiera były katorżnik. Jego samotna śmierć staje się początkiem drogi dla dwóch ludzi: wiekowego zesłańca i kilkunastoletniego chłopaka. Każdy ruszy w inną stronę, a jeden z nich rzuci prawdziwe wyzwanie śmierci. Jeśli zastanawialiście się kiedyś, kim był Paweł Skórzewski, zanim został doktorem Skórzewskim, to odpowiedź znajdziecie w „Czarnej górze”. Przy okazji dowiecie się także, do czego może się przydać pobyt w szpitalu psychiatrycznym, ile może człowieka kosztować imperatyw moralny (w przeliczeniu na złotówki) oraz co łączy Roberta z Marszałkiem Piłsudskim. Dla wyjątkowo zainteresowanych: w zbiorze znajdzie się również relacja z ocalenia carewicza Aleksandra z pomocą… polskiej bomby atomowej.

Kupując „Czarną górę” w sklepie internetowym Świata Książki przed premierą (która jest 24 lutego), otrzymamy gratisowy e-book z „Anegdotami wojsławickimi” autorstwa Andrzeja Pilipiuka. „Zbierałem się kilka lat – wreszcie siadłem i spisałem rozmaite dziwne historie, anegdotki i legendy związane z Wojsławicami. Opowieści, które przed laty słyszałem od Dziadków – Domiceli i Aleksandra Pilipiuków, od Ojca – Tadeusza 'Wojtka’ Pilipiuka oraz od wielu ludzi, z którym rozmawiałem. To opowieści o naszym miasteczku, o ludziach, którzy tu żyli. Jest to próba zapisu tego, co najbardziej ulotne – tradycji przekazywanej ustnie” – komentuje autor.

Żeby zdobyć e-booka, należy złożyć przed premierą zamówienie na „Czarną górę” w sklepie internetowym Świata Książki. Następnie otrzymamy z księgarni mail z linkiem do pobrania e-booka. Maile wysyłane będą raz w tygodniu, w piątek (12, 19 i 26 lutego). Wydawnictwo Fabryka Słów informuje, że wszyscy, którzy do 12 lutego kupili książkę gdzie indziej, powinni zgłosić się pod adres anegdoty@fabrykaslow.com.pl wraz z dowodem zakupu „Czarnej góry”. Takie osoby również otrzymają „Anegdoty wojsławickie”.

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi