banner ad

„Cień eunucha” – premiera nowej powieści Jaume Cabrégo!

19 maja 2016

cien-eunucha-premiera
Wielopokoleniowa saga rodzinna, rozliczenie z przeszłością i traktat o istocie tworzenia sztuki. Nakładem wydawnictwa Marginesy ukazała się kolejna powieść Jaume Cabrégo zatytułowana „Cień eunucha”. Sam autor uważa ją za jedną ze swoich najlepszych książek.

Miła kolacja z koleżanką z redakcji miała być dla Miquela szansą na oderwanie się od czarnych myśli po pogrzebie przyjaciela, a tymczasem wszystko ? potrawy, obsługa, goście, a przede wszystkim niefortunnie wybrany lokal ? sprzysięgło się, by wieczór stał się koszmarem. W modnej restauracji, do której został zaproszony, mieścił się niegdyś jego dom rodzinny. „Moja droga Júlia przywiozła mnie właśnie do mojego rodzinnego gniazda, do Gensany, domu, w którym się urodziłem, rosłem, płakałem i marzyłem. Domu, z którego uciekłem, kiedy przyszedł czas. Parę lat temu matka nagle została poinformowana, że ma się wyprowadzić, że budynek już do niej nie należy, i wszyscy zgłupieliśmy, czy nie dość, że ojciec odszedł w kapciach, zostawiając nam długi, weksle i pretensje, żeby teraz na dodatek nagle stracić wszystkie wspomnienia” – zauważa bohater.

Miquel Gensana to nieudacznik. Z żadną kobietą mu nie wyszło, dzieci nie spłodził – na nim kończy się ród – chciał być artystą, ale los wyznaczył mu inną drogę. Jak mawia: „Według mnie są trzy sposoby na nieśmiertelność, których się dorobiliśmy: dzieci, sposób najczęściej stosowany, religia, sposób najbardziej prestiżowy, i sztuka, sposób najbardziej ze wszystkich wysublimowany. Ale co zostaje komuś takiemu jak ja, bezpłodnemu agnostykowi?”.

Miquel nie zapobiegł bankructwu firmy i stracił dom rodzinny, w którym teraz jest modna restauracja. I choć stara się o tym nie myśleć, duchy przeszłości wychodzą ze wszystkich zakamarków. Mężczyzna staje przed trybunałem pamięci. Mierzy się z dwustuletnią historią rodziny, skandalem, swoimi czynami z czasów, gdy walczył w partyzantce miejskiej, i rozlicza powojenną Hiszpanię ? a także siebie ? z doznanych krzywd, popełnionych błędów i niespełnionych miłości.

W „Cieniu eunucha”, podobnie jak w „Wyznaję”, znaczącą rolę odgrywa muzyka. Wokół niej kręci się życie bohaterów, ona nadaje ton zdaniom. „Wśród wielu wątków, z których składa się ta opublikowana w 1996 powieść, takich jak historia wielopokoleniowej rodziny katalońskich przemysłowców, Bildungsroman, burzliwe dzieje opozycji w ostatnich latach dyktatury frankistowskiej, życie studenckie Barcelony lat siedemdziesiątych minionego stulecia oraz kulisy twórczości artystycznej i dziennikarskiej, jeden motyw ? muzyczny ? zdecydowanie wysuwa się na plan pierwszy. W utworze, gdzie obaj uzupełniający się narratorzy zmyślają, koloryzują, użalają się nad sobą, a przy okazji manipulują odbiorca?, prawdomówna okazuje się tylko muzyka” – pisze we wstępie do książki jej tłumaczka, Anna Sawicka. „Jednakże wyjątkowość 'Cienia eunucha’ wśród całej nasyconej muzyka? twórczości Cabrégo polega na tym, że powieść nie tylko została zainspirowana, ale wręcz odtwarza konkretny utwór muzyczny w swojej strukturze. Chodzi o 'Koncert skrzypcowy’ Albana Berga (1885?1935), zwanego w powieści 'Boskim’. Przede wszystkim chodzi o rytm narracji naśladujący muzyczne tempo ? andante (umiarkowane, w części pierwszej), allegretto (szybkie, w części drugiej), allegro (bardzo szybkie, w trzeciej) i adagio (wolne, mroczne, w części czwartej). Istotne są tez? przeplatające się wariacje tematyczne czy powracające motywy, ale chyba najważniejszy jest nastrój requiem, obecny zarówno w opisie frustracji narratorów, jak tez? dochodzący do głosu w kulminacyjnych momentach, kiedy śmierć, krążąca niczym sęp nad bohaterami, odbiera im to, co najcenniejsze. Zapewne ta literacko-muzyczna harmonia sprawia, że autor uznaje 'Cień eunucha’ za jedna? ze swoich najbardziej udanych książek”.

Jaume Cabré urodził się w Barcelonie w 1947 roku. Od lat uznaje się go za najwybitniejszego pisarza katalońskiego. Jest autorem wielu powieści, zbiorów opowiadań, esejów literackich oraz scenariuszy filmowych i telewizyjnych. Należy do Instytutu Studiów Katalońskich, a jego utwory, wysoko oceniane przez czytelników i krytyków, były wielokrotnie nagradzane, filmowane i tłumaczone. Ukazały się w ponad 25 krajach, a od 2013 roku zyskują sympatię i uwielbienie czytelników w naszym kraju. Nakładem wydawnictwa Marginesy ukazały się dotychczas następujące powieści autora: „Wyznaję” (2013), „Głosy Pamano” (2014) i „Jaśnie pan” (2015).

„Cień eunucha”, podobnie jak poprzednie pozycje, opublikowano pod patronatem Booklips.pl w przekładzie Anny Sawickiej.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi