Chwin, Orbitowski, Chutnik, Bator i inni znani pisarze przybliżają losy polskich naukowców. Książka na 70-lecie PAN dostępna bezpłatnie w sieci

1 czerwca 2022

Polska Akademia Nauk świętuje 70-lecie istnienia przygotowaną specjalnie na tę okazję książką. Publikacja zatytułowana „W poszukiwaniu lepszego świata. 20 opowieści o postaciach nauki” przedstawia wybitnych polskich uczonych różnych dziedzin. Ich losy opisali znani współcześni pisarze, m.in. Stefan Chwin, Łukasz Orbitowski, Sylwia Chutnik i Joanna Bator. Całą ponad 230-stronicową książkę można pobrać bezpłatnie w sieci.

Jak czytamy na stronie PAN, książka „W poszukiwaniu lepszego świata. 20 opowieści o postaciach nauki” to opowieść o ludziach nauki i o pasji, z jaką zgłębiali świat, poszukując tego lepszego. „Jest to książka, w której przedstawiamy 20 wybitnych badaczek i badaczy związanych z Polską. Każdej z tych postaci poświęcona jest notka biograficzna, ale też i esej-impresja napisany przez dwadzieścioro współczesnych pisarek lub pisarzy. Ci twórcy mieli całkowitą wolność w wyborze treści i formy. Ciekawa i inspirująca lektura!” – napisał w mediach społecznościowych prezes PAN prof. Jerzy Duszyński, który jest też jednym z autorów koncepcji publikacji.

W książce przybliżono m.in. postaci Mikołaja Kopernika, Marii Skłodowskiej-Curie, Ignacego Domeyki, Floriana Znanieckiego, Józefy Joteyki, Mariana Smoluchowskiego, Jana Czochralskiego, Bronisława Malinowskiego czy Ignacego Łukasiewicza. „Wśród bohaterów znajdziemy ikoniczne, kojarzone z Polską postaci, ale także naukowców mniej rozpoznawalnych, przedwcześnie zmarłych, mniej oczywistych” – czytamy na stronie internetowej poświęconej książce.

W publikacji opisano badaczy reprezentujących różne dziedziny naukowe i żyjących na przestrzeni wieków. „Choć wiele ich różniło, to łączyła ich pasja badawcza i dociekliwość w poznawaniu otaczającego świata. To swoisty obraz historii polskiej nauki na tle historii kraju oraz międzynarodowych przemian i przełomów. Uczestnikami, a nawet czynnikami sprawczymi tych wydarzeń, były osoby opisane w książce” – czytamy w informacji na temat książki.

Z kolei wśród autorów znaleźli się Stefan Chwin, Maciej Hen, Joanna Bator, Łukasz Orbitowski, Weronika Murek, Ignacy Karpowicz, Krzysztof Siwczyk, Mikołaj Łoziński, Andrzej Muszyński, Inga Iwasiów, Paweł Goźliński, Wit Szostak czy Piotr Siemion. Całości książki dopełniają oryginalne ilustracje, których autorką jest Agata „Endo” Nowicka.

„Dwadzieścioro znanych współczesnych pisarek i pisarzy podjęło się ważnego i ciekawego zadania – przybliżenia sylwetek polskich uczonych. Ich indywidualny i niepowtarzalny punkt widzenia odsłania przed czytelnikami zupełnie nieoczekiwane perspektywy, pokazując odkrycie naukowe jako część kulturowego i społecznego szerszego kontekstu. Tym samym postacie naukowców stają się mniej odległe, a ich dokonania – nawet jeśli nie do końca zrozumiałe – to jednak bliższe życiu” – oceniła cytowana przez PAN laureatka Literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk.

Publikacja jest dostępne w dwóch wersjach językowych – po polsku i po angielsku. Za przekład tekstów odpowiadały Antonia Lloyd-Jones (tłumaczka m.in. książek Olgi Tokarczuk) oraz Eliza Marciniak. Książkę można pobrać ze strony www.pan.pl/20Postaci.

[am]
fot. Polska Akademia Nauk
źródło: naukawpolsce.pl

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi