„Bursztynowa dziewczyna. Anna Jantar we wspomnieniach” autorstwa Marioli Pryzwan pod patronatem Booklips.pl

12 marca 2014

bursztynowa-dziewczyna-premiera
Dzisiaj nakładem wydawnictwa Marginesy ukazała się książka poświęcona jednej z najlepszych i najpopularniejszych gwiazd polskiej estrady – Annie Jantar. „Bursztynowa dziewczyna. Anna Jantar we wspomnieniach” autorstwa Marioli Pryzwan wydana została pod patronatem Booklips.pl.

W latach siedemdziesiątych jej niezapomniane przeboje „Tyle słońca w całym mieście”, „Najtrudniejszy pierwszy krok”, „Żeby szczęśliwym być” czy „Nic nie może wiecznie trwać” znała i nuciła cała Polska. Wszyscy opłakiwali również jej tragiczną śmierć w największej ówczesnej katastrofie lotniczej w Polsce, kiedy to lecący z Nowego Jorku samolot rozbił się w pobliżu warszawskiego lotniska Okęcie na skutek zniszczenia turbiny jednego z wyeksploatowanych silników.

W swej książce wydanej po raz pierwszy w 1994 roku Mariola Pryzwan przybliża postać Anny Jantar. Piosenkarkę legendę i fascynującą kobietę wspominają najbliżsi: rodzice, mąż Jarosław Kukulski, brat, córka Natalia, a także przyjaciele i znajomi ze środowiska artystycznego, m. in. Halina Frąckowiak, Marek A. Karewicz, Janusz Kondratowicz, Ewa Kuklińska, Jerzy Milian, Andrzej Mogielnicki, Bogdan Olewicz i Ewa Wiśniewska.

Obecne wydanie Marginesów poszerzone zostało o wspomnienia znajomych z branży muzycznej: Bolesława Bednarza, Jerzego Chrzanowskiego, Krystyny Cudowskiej, Andrzeja Frajndta, Adama Glinki, Zbigniewa Hołdysa, Edwarda Hulewicza, Ireny Jarockiej, Mariusza Jelińskiego, Krzysztofa Krawczyka, Piotra Kuźniaka, Stanisława Lenckiego, Romualda Lipko, Witolda Orzechowskiego, Marka Sewena, Izabeli Skrybant-Dziewiątkowskiej, Janusza Sterżenia i Marii Szabłowskiej, aktorów Krzysztofa Janczara i Macieja Łysakowskiego oraz fotografika i dziennikarza Lesława Sagana.

W książce są także wzruszające listy, które Anna Jantar napisała do swej matki i córeczki zimą 1980 roku w czasie swego ostatniego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Z zebranych w książce materiałów i wspomnień wyłania się postać wrażliwej, utalentowanej piosenkarki, pięknej kobiety i świetnego kumpla. Anna Jantar zginęła 14 marca 1980 roku, mając zaledwie 29 lat. Narodziła się legenda, która trwa do dziś. Legenda „Bursztynowej Dziewczyny”.

Mariola Pryzwan to znana już czytelnikom biografistka mająca na koncie m.in. książki o Zbigniewie Cybulskim, Annie German, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Marii Dąbrowskiej i Władysławie Broniewskim. Z wykształcenia jest polonistką, z zawodu bibliotekarką. W „Bursztynowej Dziewczynie” przedstawia jedną ze swoich ulubionych piosenkarek.

Pięknie wydana książka z oprawą graficzną stylizowaną na okładki starych płyt winylowych ukazała się w księgarniach 12 marca, na dwa dni przed 34. rocznicą śmierci piosenkarki. Booklips.pl jest patronem medialnym wydania.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi