banner ad

Biuro Literackie inauguruje cykl „Klasyka z Europy” powieścią Henry’ego Greena „Kochając”

2 maja 2015

kochajac-greena-premiera
Jedna z najważniejszych i zarazem najbardziej znanych powieści Henry’ego Greena „Kochając” w przekładzie Andrzeja Sosnowskiego ukazała się 27 kwietnia nakładem wrocławskiego Biura Literackiego. Książka inauguruje cykl „Klasyka z Europy”, w ramach którego przybliżane będą polskim czytelnikom nietłumaczone dotąd dzieła twórców ze starego kontynentu.

Dla literatur języka angielskiego Henry Green to postać niezwykle ważna, choć dopiero stosunkowo niedawno doceniona w sposób odpowiadający randze jego pisarskiego talentu. Dziś krytycy i historycy literatury, stawiając Greena, jako autora dziesięciu znakomitych powieści, obok chociażby Virginii Woolf, przyznają mu miano jednego z najwybitniejszych pisarzy angielskiego modernizmu.

Do historii przeszedł przede wszystkim jako autor trzech powieści: „Living” (1929), „Party Going” (1939) oraz „Loving” (1945), która jako „Kochając” ukaże się niedługo nakładem wrocławskiego wydawnictwa. O niewątpliwej sile przekładu Sosnowskiego stanowi umiejętność oddania subtelnego, nienachalnego a jednocześnie wyszukanego stylu pisarskiego Greena.

„Kochając” jawi się przy tym, podobnie jak większość powieści tego pisarza, jako utwór przede wszystkim satyryczny. Już sam fakt, że Green opisuje historię angielskich służących w irlandzkim zamku w czasie II wojny światowej podczas nieobecności ich pracodawców, świadczy o tym, że tekst miał mieć charakter z gruntu prześmiewczy.

Dopiero jednak przedstawione w powieści sytuacje, wszystkie kłótnie i spory, rozsiewane przez bohaterów plotki, rodzące się miłostki, jakie rozgrywają się na naszych oczach wśród pogłosek dotyczących wojny w Europie, oddają w pełni nie tylko absurdalność całej sytuacji, ale absurdalność życia w ogóle. Green wpisuje się tym samym w szerszy nurt pisarstwa egzystencjalistycznego.

Zdaniem Jacka Gutorowa: „Dostajemy do rąk wybornie napisaną i przetłumaczoną powieść, która wbrew pozorom wciąga jak kryminał, przesuwając naszą uwagę niczym figury na szachownicy, mnożąc możliwości i kombinacje, zaskakując nieoczekiwanymi scenami, pozostawiając w naszej wrażliwości ślady banalnych, a jednocześnie dziwnie hipnotycznych, rozmów i sytuacji”.

„Ponieważ ani jedna powieść Greena nie ukazała się dotychczas po polsku, 'Kochając’ byłoby najlepszym z możliwych początkiem serii, a jest co tłumaczyć i wydawać ? oryginalnością i doskonałością stylistyczną niewiele ustępują jej wcześniejsze książki tego pisarza” ? dodaje Tadeusz Pióro.

Henry Green (właśc. Henry Vincent Yorke) urodził się 1905 roku. Był prozaikiem, uczył się w prestiżowym Eton College, studiował na Oxfordzie, w 1926 porzucił studia, by zająć się rodzinnym biznesem. W tym samym roku debiutował powieścią „Blindness”, następnie ukazały się wspomniane „Living” i „Party Going”. W latach 40. i 50. wydał jeszcze 7 powieści. Zmarł w 1973 roku.

Andrzej Sosnowski urodził się w 1959 roku. Poeta, tłumacz, krytyk literacki. Za swoją twórczość poetycką nagrodzony m.in Nagrodą Literacką Gdynia (2011, 2013). Pracuje w redakcji „Literatury na Świecie”. W Biurze Literackim opublikował kilkanaście książek, w tym, oprócz wierszy i szkiców, przekłady m.in. Johna Ashbery’ego, Harry’ego Mathewsa, Jane Bowles czy Ronalda Firbanka.

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi