banner ad

Biografia Tove Jansson w listopadzie pod patronatem Booklipsa!

26 października 2012


7 listopada nakładem wydawnictwa Marginesy ukaże się biografia jednej z najwybitniejszych autorek literatury dziecięcej – „Tove Jansson Mama Muminków” autorstwa Boel Westin. Booklips objął książkę swoim patronatem.

„Genialne książki dla dzieci są genialne nie bez powodu. Stoi za nimi niezwykła siła osobowości autorów. Talent, jaki zdarza się raz na milion ? tajemniczy splot okoliczności, rodzinnego bagażu, determinacji, młodzieńczych zranień, rozczarowań i pasji”– pisze we wstępie Joanna Olech, autorka książek dla dzieci.

Pierwszą powieść o małych trollach Tove Jansson, młoda, obiecująca malarka, ilustratorka książek dla dzieci i uznana rysowniczka politycznych karykatur, wydała w 1945 roku. Stworzyła Dolinę Muminków ? szczęśliwą krainę, o której marzyła podczas wojennych nalotów ? pełną ciepła, przyjaźni i koloru. Wymarzyła sobie cudowny świat, do niego weszła i w nim się spełniła. Jako malarka, pisarka i kobieta, która na całe życie pokochała inną wyjątkową kobietę, Tooti.

Do tej pory wiedza o twórczyni Muminków sprowadzała się zwykle do tych samych gazetowych rewelacji, eksploatowanych do cna przez dziennikarzy. Zmieniło się to dopiero dzięki profesor Boel Westin, zaufanej przyjaciółce domu, cenionej literaturoznawczyni, która doktoryzowała się na podstawie dorobku literackiego Tove Jansson.

Po śmierci pisarki jej życiowa partnerka Tuulikki Pietilä udostępniła Westin bezcenną zawartość ogromnego archiwum domowego – intymne dzienniki z niemal całego życia, a także tysiące listów i szpargałów należących niegdyś do Tove Jansson. Wszystko to oraz wieloletnia zażyłość z autorką pozwoliły Boel Westin napisać fascynującą opowieść o twardo stąpającej po ziemi artystce i fenomenie jej Muminków.

„Tove Jansson Mama Muminków” to ponad 500-stronicowa, rzetelna i drobiazgowa biografia, zawierająca niezliczoną ilość archiwalnych zdjęć, niepublikowanych szkiców oraz rysunków dokumentujących długie życie pisarki. Publikacja ukaże się w księgarniach 7 listopada nakładem wydawnictwa Marginesy.

Poniżej pochodząca z książki fotografia, prezentująca przeróbki, jakie Tove Jansson nanosiła na egzemplarz roboczy pierwszego wydania „Komety nad Doliną Muminków”:

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi