Biografia legendarnego tancerza i choreografa Wacława Niżyńskiego pod patronatem Booklips.pl

19 września 2014

nizynski-premiera
Nakładem wydawnictwa Marginesy ukazała się biografia legendarnego tancerza i choreografa Wacława Niżyńskiego autorstwa znanej historyk i dziennikarki Lucy Moore. Booklips.pl objął patronat medialny nad książką.

Wacław Niżyński ? uważany za jednego z najwybitniejszych tancerzy XX wieku, wizjoner, legenda ? odmienił oblicze baletu. Kariera Niżyńskiego wprawdzie nie trwała długo, ale jego układy choreograficzne ? jak choćby kontrowersyjnie Święto wiosny ? miały ten sam szokujący wpływ na balet, co dzieła Pabla Picassa na malarstwo. Krytycy i publiczność nazywali Niżyńskiego bogiem tańca. Uwielbiali go. Czcili.

Burzliwy związek Wacława z impresariem Siergiejem Diagilewem przyczynił się do jego sławy. Ale kiedy Niżyński wymknął się spod kontroli Diagilewa i podczas tournée po Ameryce Południowej ożenił z młodziutką tancerką Baletów Rosyjskich, ich relacje osobiste i zawodowe legły w gruzach. Świat Niżyńskiego się zawalił, gdy Diagilew odwrócił się od niego, przez co Wacław nie mógł pracować ani tworzyć. Zaczęła się choroba psychiczna?

nizynski-premiera-2

W pierwszej od trzydziestu lat biografii Niżyńskiego, znana historyk Lucy Moore opowiada o tym geniuszu sceny i jednej z najbardziej wpływowych postaci sztuki, pozwalając spojrzeć na proces twórczy i relacje osobiste tancerza z wielkimi postaciami kultury XX wieku. To pierwsza biografia tancerza, w której wykorzystano jego osobiste pamiętniki, zapis strumienia świadomości będącego dowodem jego popadnięcia w szaleństwo.

„Pamiętniki Niżyńskiego zostały opublikowane po raz pierwszy w 1930 roku przez jego żonę, Romolę, były jednak mocno pocięte i zredagowane. Trzymała na nimi pieczę aż do śmierci w 1978 roku i nie przeszły do domeny publicznej dopóki nie przekazano ich Bibliotece Publicznej w Nowym Jorku w latach 90. Pierwsze pełne wydanie ukazało się w języku angielskim w 1999 roku. Do tego czasu badacze z ostrożnością podchodzili do możliwości ich wykorzystania, ponieważ ewidentnie były zmanipulowane przez Romolę, która nie miała żadnych skrupułów w zmienianiu faktów, aby dopasować je do sensacyjnej wersji życia swojego chorego męża” – wyjaśnia autorka biografii, Lucy Moore.

„Niżyński. Bóg tańca” autorstwa Lucy Moore w przekładzie Hanny Pawlikowskiej-Gannon ukazał się 17 września nakładem wydawnictwa Marginesy. Booklips.pl jest patronem medialnym wydania.

nizynski-premiera-3

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi