Biografia Iggy’ego Popa w sierpniu w księgarniach

3 sierpnia 2012


22 sierpnia 2012 do księgarń w całej Polsce trafi wydana nakładem Sine Qua None książka Paula Trynki, w której przeczytamy pełną skandali historię życia i twórczości „ojca chrzestnego” punkrocka, Iggy Popa.

Życie Iggy?ego Popa obfitowało w spektakularne wzloty i miażdżące upadki. Każdy „wściekły, zły, nieokiełznany” rockman ma wobec niego dług wdzięczności, a opowieści o jego szaleństwach przeszły do historii. Ale Iggy Pop to również alter ego Jima Osterberga ? chłopca, którego szkolni koledzy mianowali „największą nadzieją klasy”. Co więc się stało, że ten grzeczny, ułożony, piątkowy uczeń został ikoną rockandrollowego rozpasania?

Kiedy Jim Osterberg stał się członkiem punkowego zespołu the Stooges, rozpoznawalnym pod imieniem Iggy, przylgnął do niego pseudonim „Ojciec Chrzestny Punka”. Jest chyba najbardziej porywającym i lekkomyślnym artystą w historii muzyki, a niemal całkowite oddanie się sztuce czyni go postacią legendarną. Jego życie osobiste to inna bajka, jedna z tych mrocznych ? zmagał się z narkotykowym uzależnieniem, chorobą psychiczną i komercyjną przyszłością muzycznego świata. To, że nadal pozostaje żywy i wciąż występuje dzieląc się z fanami swoją niesłabnącą energią, jest cudem. Muzyczne pokolenia punku, glamu czy Nowej Fali wychowywały się i czerpały garściami z jego pracy.

Mająca premierę 22 sierpnia książka „Iggy Pop: Upadki, wzloty i odloty legendarnego punkowca” to nie tylko kompletny zapis chaotycznego życia szurniętego artysty, ale także opowieść o śmierci hipisowskich marzeń, wpływie narkotyków na ludzką twórczość, naturze koleżeństwa i destrukcyjnej sile sławy.

Autor książki dotarł do setek przyjaciół i znajomych gwiazdy, do jego bliskich, kochanek i zaprzyjaźnionych muzyków, wydobywając na światło dzienne niezliczoną ilość nowych historii. Efektem tego jest niniejszy fascynujący portret człowieka wojującego z całym światem i z samym sobą.

Paul Trynka jest prawdopodobnie najbardziej kojarzony z magazynem muzycznym „MOJO”. Pisał również dla „Elle”, „The Independent” czy „The Guardian”. Na swoim koncie – obok biografii Iggy’ego – ma książkę o Davidzie Bowie oraz „Portrait Of The Blues”, pozycję, będącą zapisem rozmów ze słynnymi muzykami bluesowymi.

Premiera biografii Iggy’ego Popa w sierpniu ma związek z pojawieniem się muzyka wraz z The Stooges na koncercie podczas OFF Festivalu w Katowicach.

Kliknij, żeby przeczytać fragment biografii „Iggy Pop: Upadki, wzloty i odloty legendarnego punkowca”.

fot. Paula Trynki: Julian Burgin

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi