banner ad

Biografia Astrid Lindgren pod patronatem Booklips.pl!

4 marca 2015

astrid-lindgren-premiera
4 marca nakładem wydawnictwa Marginesy ukazała się nowa edycja biografii jednej z najsłynniejszych autorek literatury dziecięcej. „Astrid Lindgren” pióra Margarety Strömstedt uznawana jest za najważniejsze dzieło opowiadające o życiu i twórczości szwedzkiej pisarki.

Pippi Pończoszanka, bracia Lwie Serce, Mio, Emil ze Smalandii, dzieci z Bullerbyn, Karlsson z Dachu ? to tylko nieliczni bohaterowie wymyśleni przez Astrid Lindgren. Kim była kobieta, która stworzyła najsilniejsza? dziewczynkę świata, pozwoliła wiejskiemu chłopcu psocić do woli, a chorobę i śmierć pokazała tak, że do dziś z jej książek korzystają terapeuci i lekarze? Kim był człowiek, który nauczył nas rozumieć dzieci w zupełnie nowy sposób, kochać zwierzęta, patrzeć na ręce politykom i wchodzić na drzewa w wieku sześćdziesięciu lat?

Książka Margarety Strömstedt to historia beztroskiej dziewczynki ze wsi w Sm?landii, która w dorosłym życiu musiała zmierzyć się z samotnym wychowaniem dziecka, przeprowadzką do wielkiego miasta, radością tworzenia i troską o kolejny dzień, miłością i zawiścią. To historia każdego z nas, którzy z jej książek uczyliśmy się życia.

Astrid Lindgren zadebiutowała jako autorka dosyć późno, bo w wieku 37 lat, książką „Zwierzenia Britt-Marii”. Powieść została pozytywnie przyjęta i wkrótce autorka zajęła się pisaniem na dobre. Wiosną 1944 roku rozpoczęła spisywanie historii o Pippi Pończoszance, postaci wymyślonej przez jej córkę, która przyniosła jej największy rozgłos.

Twórczość Astrid Lindgren przetłumaczono na 96 języków. Jej książki rozeszły się na świecie w nakładzie około 150 milionów egzemplarzy. Obliczono, że gdyby wszystkie je ułożyć w stosie, można by zbudować 175 wież Eiffla.

Pisarka znana była z wyjątkowego poczucia humoru. Gdy w 1997 roku jako dziewięćdziesięcioletnia stateczna pani odbierała tytuł „Szwedki Roku”, mówiła: „Przyznajecie nagrodę 'Szwedka Roku’ osobie bardzo starej, na wpół ślepej, na wpół głuchej i całkowicie postrzelonej. Musimy uważać, żeby to się nie rozniosło!”.

Autorka książki na jej temat, Margareta Strömstedt, jest dziennikarką i pisarką. Pojawiła się w życiu Astrid w latach sześćdziesiątych, kiedy dostała zlecenie napisania jej biografii. Przyjaźń wkrótce objęła całą rodzinę Strömstedtów i Astrid stała się częstym gościem w ich domu. Zawsze zjawiała się na uroczystościach rodzinnych u Strömstedtów, a dzieci Margarety znały ją tak dobrze, że zajęło im kilka lat, zanim zdały sobie sprawę, że „ciocia Astrid” i słynna autorka to jedna i ta sama osoba.

Bogato ilustrowana książka wydana jest w tym samym formacie, co marginesowe biografie Tove Jansson i P. L. Travers, i z pewnością zaspokoi ciekawość każdego wielbiciela literatury dziecięcej (i nie tylko). Biografia Astrid Lindgren ukazała się pod patronatem Booklips.pl.

astrid-lindgren-premiera2

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi