„Bezsilni” Kati Hiekkapelto – punkrockowa autorka kryminałów z Finlandii debiutuje na polskim rynku

9 marca 2017


Do księgarń trafił kryminał „Bezsilni” fińskiej autorki Kati Hiekkapelto. Powieść z policjantką Anną Fekete jako główną bohaterką dostała nagrodę Best Finnish Crime Novel 2014 roku, a prawa do książki zostały sprzedane do kilkunastu krajów. Jest to pierwsze spotkanie polskich czytelników z twórczością Hiekkapelto.

Zgodnie z zapowiedzią wydawcy, „Bezsilni” to idealna pozycja dla fanów zagadek kryminalnych i wielbicieli bezkompromisowych, autentycznych bohaterek pokroju Lisbeth Salander z sagi Millenium czy Sarah Lund z serialu „The Killing”. Niepokojący klimat oraz silnie zarysowane, aktualne tło społeczne sprawiają, że jest to jeszcze bardziej intrygująca powieść.

Anna Fekete, która jako dziecko wyemigrowała do Finlandii z dawnej Jugosławii, przesłuchuje swoją rodaczkę, opiekunkę do dzieci, podejrzaną o spowodowanie śmierci starszego mężczyzny. Tuż po tym gdy wychodzi na jaw, że dziewczyna wjechała autem w martwe ciało, pojawiają się kolejne zaginięcia i morderstwa, a krąg podejrzanych rozszerza się na środowiska nielegalnej imigracji i gangi narkotykowe.

Anna musi rozpocząć współpracę z mrukliwym i aroganckim kolegą z pracy Esko Niemim, rozpracowującym gangi Czarnych Kobr i Aniołów Piekieł. W miarę postępów śledztwa prowadzącego przez meliny narkomanów, nocne kluby i mieszkania zwykłych obywateli, Anna nie tylko odkrywa mroczne tajemnice porządnych Finów i ciemne strony imigracji, ale też konfrontuje się z dylematami własnego życia uczuciowego.

Powieść „Bezsilni” porusza aktualny problem imigracji. „To teraz bardzo drażliwy temat. Setki tysięcy ludzi ucieka ze swoich krajów i próbuje dojść do Europy, miliony żyją w obozach dla uchodźców lub cierpią w swoich krajach z powodu biedy, wojen i ucisku. Nie wybrałam jednak świadomie tego tematu ani gatunku kryminału. Temat wybrał mnie. Mam dużo wiedzy w tym zakresie, zarówno zawodowej, jak i osobistej, więc łatwo było mi o tym pisać. Zbrodnia była tylko wynikiem nagłego natchnienia. Od zawsze czytałam dużo kryminałów i pomyślałam, że byłoby fajnie samemu napisać taką książkę” – wyjaśnia Hiekkapelto. „Ten gatunek jest idealny do poruszania kwestii społecznych. Pewien fiński autor, który nie pisze tego typu książek, powiedział, że kryminały to pierwszy gatunek literacki, który odkrywa narastające napięcia społeczne”.

Kati Hiekkapelto to pisarka o punkrockowej duszy. „Byłam punkiem od dzieciństwa. Miałam ciotki i wujków, którzy byli punkami, więc naturalnie byłam pod ich wpływem” – opowiada. Choć teraz zajmuje się w pierwszej kolejności pisaniem, udziela się również jako wokalistka i autorka tekstów w żeńskim punkrockowym duecie Parrakas nainen (z fin. Brodata kobieta). Czy jej buntownicza natura znalazła odzwierciedlenie w powieściach? To w zasadzie oczywiste, zważywszy na fakt, że punkrock – podobnie jak kryminały – skupia się na problemach społecznych. Możecie przekonać się o tym osobiście, sięgając na księgarskich półkach po „Bezsilnych”.

Powieść Kati Hiekkapelto ukazała się nakładem Ringier Axel Sprinder. Booklips.pl objął polskie wydanie patronatem medialnym.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi