„Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa” – nowa powieść Harukiego Murakamiego już 6 listopada w Polsce

9 października 2013

Bezbarwny Tsukuru Tazaki - premiera
Haruki Murakami, jeden z faworytów do tegorocznej Nagrody Nobla, wydaje w Polsce nową powieść. „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa” to książka o życiowej podróży, poszukiwaniu tożsamości i prawdy o swojej przeszłości. Autor wraca w niej do realistycznego stylu docenionego przez czytelników w jednej z jego najpopularniejszych powieści – „Norwegian Wood”.

Główny bohater powieści Tsukuru Tazaki ma 36 lat, jest z zawodu inżynierem i projektuje dworce kolejowe. Ze względu na niespodziewane odtrącenie przez przyjaciół ze szkoły średniej nie potrafi uciec od myśli o śmierci i popada w życiową obojętność. Nowo poznana kobieta skłania go do wyruszenia w podróż i odnalezienia zaginionych przyjaciół. Jaki jest powód odrzucenia przez znajomych sprzed lat? Odpowiedź znajduje się u kresu jego pielgrzymki.

„Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa” opiera się na symbolice barw reprezentowanych w kulturze japońskiej przez znaki Kanji: białym, czarnym, niebieskim i czerwonym. Kolory te odpowiadają imionom dawnych przyjaciół Tazakiego, jedynie główny bohater pozostaje bezbarwny. Długa i daleka podróż w czasie i przestrzeni doprowadzi go do poznania tajemnic z przeszłości. Czy uda się je rozwikłać? Tytuł nowej powieści Murakamiego pochodzi z suity Ferenca Liszta „Lata pielgrzymstwa”.

Powieść zadebiutowała w Japonii w kwietniu tego roku, osiągając sprzedaż 600 tysięcy egzemplarzy w ciągu doby i ponad milion w ciągu pierwszego tygodnia. Koreańskie wydawnictwo Minumsa za prawa do publikacji tytułu zapłaciło 1,5 miliona dolarów. Polskie wydanie książki ukaże się jako pierwsze w Europie, na świecie do tej pory pojawiły się tłumaczenia chińskie i koreańskie. Muza S.A. informuje, że zaliczka za prawa do publikacji najnowszej powieści Murakamiego jest najwyższą ze wszystkich kwot przeznaczonych na jeden tytuł w całej historii działalności wydawnictwa.

Haruki Murakami urodził się w Kioto w 1949 roku. Ukończył Wydział Literatury na Uniwersytecie Waseda w Tokio. W latach 1974?1981 prowadził klub jazzowy. Zadebiutował w 1979 roku. Trylogię składającą się z „Hear the Wind Sing”, „Pinball” i „Przygody z owcą” uhonorowano nagrodą im. Nomy dla pisarzy młodego pokolenia. Następne książki: „Koniec Świata i Hard-boiled Wonderland”, „Norwegian Wood”, „Tańcz, tańcz, tańcz”, „Na południe od granicy, na zachód od słońca” ugruntowały pozycję Murakamiego jako pisarza, a także przyniosły mu sławę na Zachodzie, głównie w Stanach Zjednoczonych. Murakami jest także autorem takich książek jak „Kafka nad morzem”, „Po zmierzchu”, „O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu”, a także trzech zbiorów opowiadań.

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi