„Bella Poldark” ? ostatnia część sagi rodzinnej „Dziedzictwo Rodu Poldarków” Winstona Grahama już w księgarniach

8 lutego 2019


Seria książkowa „Dziedzictwo Rodu Poldarków”, w której śledzimy losy Rossa Poldarka i jego bliskich, to dwanaście tomów pełnych dramatycznych wydarzeń, namiętności i wzruszeń. Porywająca saga rodzinna zyskała rzesze fanów na całym świecie, a teraz wreszcie doczekała się kompletnego wydania w Polsce nakładem Wydawnictwa Czarna Owca. Właśnie do księgarń trafiła ostatnia część, „Bella Poldark”.

Akcja pierwszego tomu („Ross Poldark”) rozgrywa się w Kornwalii w latach 1783?1787. Tytułowy bohater powraca z Ameryki do rodzinnego domu. Długo wyczekiwane spotkanie z bliskimi nie jest jednak tak radosne, jak tego oczekuje. Jego ojciec zmarł, majątek jest w ruinie, a reszta rodziny od dawna myśli, że Ross zginął na wojnie. Do tego okazuje się, że Elizabeth, ukochana Rossa, zamierza wkrótce poślubić jego kuzyna. Bohater próbuje wrócić do normalnego życia, uruchamiając starą kopalnię miedzi. Na jego drodze stają jednak ludzie, których interesy stoją w sprzeczności z planami Rossa. Jednocześnie Poldark nieoczekiwanie odnajduje miłość w okolicznej wieśniaczce.

Tak rozpoczyna się pokochany przez czytelników cykl, którego akcja toczy się przez 35 lat. W latach 1975?1977 powstał serial BBC na motywach pierwszych kilku książek. W Kornwalii cieszył się tak dużą popularnością, że kościoły zmieniały godziny nabożeństw, żeby dostosować się do pory nadawania odcinków. W 2015 roku stacja BBC przystąpiła do realizacji kolejnej produkcji, emitowanej w Polsce przez TVP jako „Poldark. Wichry losu”. Główne role grają w niej Aidan Turner, Eleanor Tomlinson i Heida Reed. Właśnie trwają prace nad piątym i ostatnim sezonem serialu.

„W tych książkach są wszystkie kluczowe składniki niezbędne do nakręcenia wielkiego serialu historycznego: historia miłosna, historia klasowa, nowe fortuny kontra stare fortuny, a dodatkowo też to całe kornwalijskie tło, które nadaje opowieści odmienny charakter” ? mówił w jednym z wywiadów syn pisarza, Andrew Graham.

W Polsce książki ukazywały się regularnie od lutego 2016 roku. Autorem przekładu wszystkich części jest Tomasz Wyżyński, który tak wspomina pracę nad sagą: „Dla mnie była to przede wszystkim niezwykła przygoda. Dzieje małżeństwa, jego wzloty i upadki. Dorastanie dzieci, ich losy, dobre i złe chwile. A wszystko w otoczeniu przepięknych krajobrazów Kornwalii. Klify i plaże, ludzkie namiętności w burzliwej epoce wojen napoleońskich, świat na progu nowej ery”.

Zanim jednak czytelnicy na dobre pożegnają ulubionych bohaterów, przed nimi lektura ostatniej część sagi. Tym razem historia skupia się głównie na córkach Rossa Poldarka ? Belli i Clowance. Obie kobiety stają przed trudnymi życiowymi wyborami. A ponieważ we wsiach zachodniej Kornwalii grasuje tajemniczy morderca, który na swoje ofiary wybiera młode kobiety, żadna z nich nie będzie mogła czuć się bezpiecznie?

Winston Graham to autor czterdziestu powieści, między innymi „The Walking Stick”, „Angell, Pearl and Little God”, „Stephanie” oraz „Tremor”. Jego książki przełożono na wiele języków, a głośna saga rodu Poldarków stała się kanwą dwóch seriali emitowanych w dwudziestu czterech krajach. Na podstawie ósmej części cyklu o Poldarkach, „Przybysz z morza”, powstał dwugodzinny film telewizyjny. Winston Graham był członkiem Królewskiego Towarzystwa Literackiego i w 1983 roku otrzymał Order Imperium Brytyjskiego. Zmarł w lipcu 2003 roku.

fot. BBC

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi