„Bazar złych snów” – polska premiera najnowszego zbioru opowiadań Stephena Kinga już 5 listopada!
5 listopada, dwa dni po premierze światowej, do polskich księgarń trafi najnowszy zbiór opowiadań Stephena Kinga. „Bazar złych snów” to dwadzieścia niepublikowanych w formie książkowej utworów amerykańskiego pisarza. Publikacja ukaże się pod patronatem Booklips.pl.
Od czasu gdy przed trzydziestu pięciu laty wydano jego pierwszy zbiór opowiadań „Nocna zmiana”, Stephen King olśniewa czytelników swoim darem tworzenia krótkiej prozy. „Sądzę że udało mi się uchronić swoje rzemiosło przed zestarzeniem, przynajmniej we własnych oczach, przede wszystkim dlatego, że każdego roku muszę napisać przynajmniej jedno lub dwa opowiadania” – przyznał jakiś czas temu King. „Nie dla pieniędzy i nawet nie z zamiłowania, ale żeby spłacić pewnego rodzaju należność. Jeśli chcesz pisać opowiadania, trzeba zrobić coś więcej, niż tylko myśleć o pisaniu opowiadań. To nie jest jazda na rowerze, bardziej przypomina ćwiczenia na siłowni: ćwiczysz tę umiejętność albo bezpowrotnie ją tracisz”. W „Bazarze złych snów” King zebrał opowiadania, jakie ukończył pisać w ciągu ostatnich kilku lat. Każdy utwór poprzedzony jest krótkim wstępem przedstawiającym jego genezę.
Teksty zawarte w tym zbiorze mają wspólne motywy: zagadnienia moralności, życia pozagrobowego, winy i kary, pytanie, co zrobilibyśmy inaczej, gdybyśmy mogli zajrzeć w przyszłość lub naprawić błędy popełnione w przeszłości. „Życie po życiu” to historia o człowieku, który umarł na raka okrężnicy i raz po raz przeżywa swoje życie na nowo, powtarzając te same błędy. W kilku opowiadaniach występują postacie, które u kresu życia rozpamiętują swoje zbrodnie i występki. Inne utwory pokazują, jak to jest, kiedy ktoś odkryje w sobie nadprzyrodzone moce ? jak felietonista z „Nekrologów”, który zabija ludzi, pisząc ich nekrologi, czy stary sędzia w „Wydmie”, który w dzieciństwie pływał kajakiem na opuszczoną wyspę i widział wypisane na piasku nazwiska nieszczęśników, którzy potem umierali w tragicznych okolicznościach. W „Moralności” King opisuje rozpad małżeństwa i życia dwojga ludzi po tym, jak zawierają oni iście diabelski pakt, który początkowo wydaje się całkiem korzystny. Imponujące, mrożące krew w żyłach, wciągające bez reszty opowiadania z „Bazaru złych snów” są jednym z najpiękniejszych darów Kinga dla jego czytelników. „Powstały specjalnie dla Ciebie” ? pisze autor we wstępie. „Jeśli chcesz, możesz je obejrzeć z bliska, ale ostrzegam, bądź ostrożny. Najlepsze z nich mają kły”.
Stephen King jest autorem ponad pięćdziesięciu książek, z których wszystkie stały się światowymi bestsellerami. Najnowszymi pozycjami w jego dorobku są „Znalezione nie kradzione”, „Przebudzenie”, „Pan Mercedes” (nagrodzona w 2015 roku Edgar Award dla najlepszej powieści), „Doktor Sen” i „Pod kopułą”, na podstawie której powstał popularny serial. Jego powieść „Dallas ?63” trafiła na listę dziesięciu najlepszych książek roku 2011 opublikowaną przez „New York Times Book Review” i otrzymała nagrodę „Los Angeles Times” w kategorii Kryminał/Thriller. W 2003 roku Stephen King został odznaczony przyznawanym przez Narodową Fundację Książek medalem za wybitny wkład w literaturę amerykańską. Czas dzieli pomiędzy Bangor i Lovell w stanie Maine oraz Sarasotę na Florydzie, gdzie mieszka ze swoją żoną, powieściopisarką Tabithą King.
Oto spis wszystkich dwudziestu utworów (18 opowiada i 2 poematy), które znalazły się w zbiorze „Bazar złych snów”: „130. kilometr”, „Premium Harmony”, „Batman i Robin wdają się w scysję”, „Wydma”, „Wredny dzieciak”, „Śmierć”, „Kościół z kości”, „Moralność”, „Życie po życiu”, „Ur”, „Herman Wouk jeszcze żyje”, „Kiepskie samopoczucie”, „Billy Blokada”, „Pan Ciacho”, „Tommy”, „Zielony Bożek Cierpienia”, „To inny świat”, „Nekrologi”, „Pijackie fajerwerki” i „Letni grom”.
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi